Bebeklede d vitamini

kedimelvis soruyor: 8

Merhabalar,


2 aylik bi oglum var. Doktor d vitamini onerdi gunde 3 damla. Kullanmali miyim? 

Tesekkurler

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


kuzum

Ilk sayfada da yazmistim,d vitamininin fazlasi bobreklerde tas olusumuna sebep olabiliyormus


Tunam10

saolun.
doktorda böbrek taşı oluşabileceğini, sakıncalı olacağını söyledi.
onun yerine rezene çayı önerdi.
alem çocuk ya ağzına rotavirüs aşısı için bişey damlattılar.
çılgın gibi ağlarken sustu. doktorda şaşırdı:))


Annegozuyle

Ayşegül, doktorlar hakkında genel bir olumsuz ve eleştiren tavrım olduğunu düşündürdüm sanırım. Amacım kesinlikle bu değildi. Doktorlara büyük saygım var. Büyük çoğunluğunun da işini ne kadar büyük bir özveriyle yaptığını, işlerinin sadece iş olmadığını, ömür vermeleri gerektiğini biliyorum. Bir doktor olarak senden ayrıca özür dilerim.

Anlatmak istediğim şuydu, sorgulamadan herşeyi de olduğu gibi yapmamamız gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta Allah korusun bir hastalık durumunda zaten doktorlara sonuna kadar güvenip, bebeğimizi teslim ediyoruz. Ancak sağlıklılarken ek olarak vitamin vermenin gerekliliğini sorgulamalıyız gibi geliyor.

Hepimizin yaptığı işlerde bu böyle değil mi? Herkes kendine ve durumana göre çeşitli yorum ve hatta yargılarda, önerilerde bulunur. Fakat sorun çıktığında iş profesyonele bırakılır. Ve hemen her meslek gurubu hakkında da olumlu/olumsuz çeşitli yargılar vardır.

Doktorlarla ilgili olarak, bu şekilde çekinceli davranımışımın ana sebebi de şudur: Annemin göğsünde basit bir beze vardı. Doktorun biri hiçbir labaratuvar incelemesi yapmadan kanser teşhisi koyup ameliyat ermek istedi. Güvendiğimiz bir doktor olduğundan önce sorgulamak istemedik. Çok acele ediyordu ve durumun ne kadar kötü olduğunu anlatmıştı. Başka bir doktora daha gösterelim, en azından ikinci bir görüş olsun dedik. Diğer doktor bunun basit bir beze olduğunun kolayca anlaşılabileceğini, yine de test yapacağını söyledi. Testler de bunu doğruladı. Diğer doktorun bıçak parası adı altında alacağı paraya ihtiyaç duyduğu için bunu yaptığını söyledi. O arada geçen zaman zarfında ailenin ne duruma düştüğünü tahmin edebilirsiniz sanırım. Diğer doktora bir daha gitmedik. Ama o zamandan bu yana, nedense içimde hep bir tedirginlik, bir çekimserlik oluyor doktorların kararlarıyla ilgili.  Açıkçası benim kişisel durumumdur bu ama yine de genel olarak işine saygılı ve dürüst doktorların olduğunu dabiliyorum ve tavrımla onları kırmak istemiyorum.

Biraz uzun oldu ama bir şey daha ekleyeceğim. Kızıma devit vermeye başladım bu arada. Belki doktorumuz değil ama buradaki anneler beni ikna ettiler.


kedimelvis

Bir doktordan daha gorus aldim. O da ayni sekilde gunde 3 damla dvit onerdi. Bebegin bingildaginin erken ve gec kapanmasina bakilarak vitamin tamamen kesilebilir veya dozu arttirilabilirmis. Ben de dvit kullanmaya basladim. Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.
dildade

benimde 9 günlük bi kızım var bizde başladık kemikleri için şart bence kullanmalısınız

sevgilerimle

didem


Aysegul_Yagmur_Irmak

Hastaneden çıkarken reçeye yazdılar her iki doğumumda da. Devit 3 yazdılar ama ben oğlumda birkaç ay sonra Multitabs'a geçmiştim. Şimdi de 1 ay kadar Devit verdim, artık Multitabs veriyorum. Demiri de 4.aydan sonra veriyorlar... 1 yaşında kan tahlili yapıldı, gerek yok artık dedi doktorumuz, 1 yaşına kadar demir ilacı aldı ama.


dildade

ben kullanıyorum


dildade

çok güneşli bir yerse fazla gerek yok dedi doktorumuz alımı azaltık yaşadığın yere bağlıymış daha doğrusu mevsime az kullanıyoruz şimdiCevaplamak için Üye ol