Çocuğumun gittiği kreş acaba ne kadar temiz!!!

Bubus soruyor: 5

Merhabalar arkadaşlar çocuğunuzu gönderdiğiniz kreş ne ile temizleniyor?
masalar,
halılar(genelde duvardan duvara oluyor),
kapılar,
yemekhane,
tabak,
bardak,
wc,
oyuncaklar.....
Acaba hiç aklınıza geldimi?Hangi temizlik maddelerini kullanıyorlar ve ne kadar zamanda bir temzileniyor?Siz, bitkisel ve antimikrobiyal temizlik maddelerini kullanmalarını tercih edermiydiniz?
Gerçek hijyenik temizlik olsa çocuklarımız daha az mı hastalanırlar?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


cigdem_zeynebinin_annesi

ya evet temizmi olmalı yoksa pismi yoksa sadece sağlıklımı ? demi bence herşeyin azıda çoğuda zarar herşey kıvamında olmalı 


zeynep_bartu

hepsinin çok temiz olduğunu düşünmüyorum, mutlaka çok titizlenen kurum sahipleri vardır ama gezdiğim anaokullarının çoğu ortalama ve ortalamanın altında kalır bence.

bartunun gittiği okul da orta şiddette temizdir diye düşünüyorum. oradan alacağı mikrobu herhangi bir kapalı mekanda, örneğin avm'de de, alma ihtimali olduğu için çok üzerinde durmuyorum. tabi anaokulunda artı olarak top havuzu var, içine girip girip çıkıyorlar ve bir de tuvalet olayı. bizimki şu an bezli ama öğretmeninin söylediği bazen arkadaşlarına özenip tuvalete oturuyormuş. ben de mümkünse her gün eve gelir gelmez onu baştan aşağı soyup doğru banyoya götürüyorum, tüm kıyafetler de kirliye gidiyor, aynen park dönüşü gibi.


annevebebisi

Gercek hijyeni temizlik olursa muhtemelen daha cok hastalanirlar :)

Buradaki kreslerde, anaokullarinda ayakkabi ile geziliyor, cocuklar yerde oturup ders dinliyor. Yere surdukleri elleriyle de yemek yiyorlar :)


Zelal_

Bencede çok çok temiz olması daha az hastalanacakları anlamına gelmiyor, kişisel görüşüm kreşte kapılan hastalıklar genellikle sınıftaki arkadaşlarının hasta/taşıyıcı oldukları dönemde barındırdıkları mikropları vs birbirlerinden devralmalarından dolayı oluyor.
Bizimkinin kreşinde wc, lavabo ve yer temizliği her sabah yapılıyor. Oyuncakların vs yanılmıyorsam haftada iki kez temizleniyor. Yemekhane yok, herkes kendi yemeğini götürüyor, dolayısıyla tabak, tencere vs temizliği de yok :) Lakin bizimkinin kreşinde de ayakkabı ile geziliyor, hikaye zamanı yerdeki matların üzerinde oturuluyor. Lavaboların ve wc, alt değiştirme kısmı vs'nin olduğu yer sınıftan ayrı değil, evlerdeki ebeveyn banyosu gibi düşünün, ondan dolayı el yıkama olayı kolay ve sık oluyor. Yemekten önce/sonra el yıkanıyor tabi ama bu, bahçede ya da sınıfta yere sürünen elin ağıza gitmesine engel değil.
Temizlik ürünü olarak tabii ki bitkisel olanların kullanılmasını tercih ederim. Sonuçta hayatımızda ne kadar az kimyasal ve toksik madde olursa o kadar iyi.


cemine_

birçok kreşte görünüşte bir hijyen var. çocuklar içeri girince patik giyiyorlar ama öğretmen hanımlar neden se dışarıdan geldiği ayakkabılarla sınıfa giriyorlar. gelen velilere de göstermelik kapıda galoşkoymuşlar.
doktorlarla sohbet ettiğimde ise çok hijenin kötü olduğunu ve kreşte öğretmenlerin ayakkabılarla gezmesinin hem normal hemde bağışıklık gelişimi açısından olumlu buluyorlar.
temizlik hastası olmayın bayanlar diyorlar :)Cevaplamak için Üye ol