cildiricammm!!!

merbor soruyor: 10

Neden tek bir dogru yok..her dr farkli onerilerde bulunuyor,farkli seyleri yasakliyor..okudugum her yerde farkli oneriler var..biri derki meyveyle basla biri derki princ unlu muhallebi,digeri derki princ unu faydasiz.oteki sebzelerle basla der,bir digeri sebze zorbasi..biri derki her gun tek besin ver..biri derki alismaya basladikca gun icinde hem yogurt hem meyve hem corba hem muhallebi verebilirsin..kimi derki anne sutu en onemli sey..digerlerini sadece tattir nasil olsa alisacak..peki biz napicaz..hangisi secip tercih edicez..ne yapicaz?????? ben anne sutunu siddetle destekleyen birini ve insallahki oglum emerse 2 yasina kadar emzirmek istiyorum..ek gidayi sadece tatlara alissin diye veriyordum ama simdi gun icinde hepsinden duzenli olarak yemeli diye ogreniyorum peki ben napicam??nekadar zor bir surecmis bu :((((

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


tuntibo

Belki de bu kadar araştırmamak gerekiyor. Biz yeni nesil annelerin (ben de dahil ) sorunu bu bence. Çocukla ilgili en doğru şeyi bulmak için bir sürü kaynak okuyoruz. Aslında kendi iç sesinizi dinleseniz çok daha verimli olabilir. Ha prinç unu muhallebi ile başlamış, ha meyve ile başlamış, sizce çok fark olur mu? Önemli olan bebişe yeni tatları yavaş yavaş tattırmak. Hepsini birden vermezler, çünkü midesi alışkın değil, alerjisi olabilir. O yüzden tek tek olabildiğince dengeli beslemek lazım. Doktorun de her dediğini harfi harfine uygulamanız gerekmiyor. Bebeğinizi siz daha iyi tanırsınız.


2cocuk

Elbette seve seve atarim ufakligin su saatler en aktif zamani biraz sakinlesince hazirlar sana yollarim.


nurus

çocuk yetiştirmek için hiç bir kaynağa başvurmadım,hem istemedim hem vaktimde olmadı.


sürekli gittiğimiz çok düzenli bir dokorumuzda olmadı.açs de aşılarımızı yaptırır devam ederiz.

yaşım küçük değil,bu yaşa kadar zaten bir doğrultuda ilerledim,deneyim,fikir,öngörü sahibi oldum.zaten anne de olunca ilginç bir iç ses insanı yönlendiriyor.evet ilk 1 yıl ne zararlı,ne yararlı doktoru dinledim ama sonrası kendiliğinden devam etti.

buradan da çok faydalandım.kıyas doğru değil ama kızımın yaşıtlarının öykülerini de hiç gözardı etmedim,iyi analiz yapılabiliyor insan..


elf_gns

araştırmak doktora  sormak da çok önemli ama senin için nasıl  rahat ediyorsa içine nasıl siniyorsa öyle  yap.Her doktor farklı  söylüyor her çocuk farklı bunları birleştirip kendineen uygun olanını yapmak gerekiyor.Kolay gelsin çıldırma  biz deaynı dönemdeyiz:)))


ozgu_naz

ben bu konuda hiç doktora danışmadım. Etrafımın tecrübelerini dinledim ve kendime göre bir program izledim. sabahları minicik yumurta sarısı pekmez ve küçücük peynirle başladım. bir öğün çok az bir sebze yemeği püresi akşamda yoğurt ve meyve ile devam ettim. çok kısacık bir süre acaba geceleri kalkmaz mı düşüncesiyle piriçle anne sütünü püre yapıp verdim ama işe yaramayınca hemen kestim.

 

asla hazır kahvaltılardan yada meyve sebze karışımlarından yedirmedim.bir yaşından sonra da biz ne yersek onu yemeğe başladı.daha doğrusu biz ona göre yemekler yapıp yedik. aralarda hep emzirdim. emzirince öğün atlar durumunu umursamadım.yemesin dedim. annei sütü herşeyden önemli. siz zaten deneye deneye doğru yolu bulacaksınız. umarım iştahlı bir bebek olur:)ipekkusgoz

ben altı ay sadece anne sütü alsın istedim, sadece anne sütü ile 6 aya geldik.2 yıl emzirmek istedim şu an iki yaşına 3 gün var hala emziriyorum.Siz hangisinde kararlıysanız onun dışındaki şeylere müsade etmiyorsunuz zaten.Bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmenin faydalarını gerçekten biliyor ve buna gerçekten inanıyorsanız bence dışarıdan müdahalelerden bu kadar etkilenmezsiniz.Ama sizde acaba hangisi doğrudur diye bir şüphe varsa o zaman aklınız karışır söylenenlerden. Ha doktor konusunda ise bence anne kendi dilinden konuşan&konuşacak doktoru ilk başta anlıyor. Eşim doğum yaptığım hastaneyi sevmediği için çocuk doktoru için başka yere gidiyorduk. İlk muayenede adam ' çok soru soruyorsunuz' tarzı şeyler söyleyince içime bir kurt düştü.Ama iyi bilinen doktorlardan biriydi. Sırf çocuğum iyi bakılsın diye devam ettim ama bir kaç ay sonra da yanlış teşhis koyunca bu sefer hiç tereddütsüz bıraktım. Yani bir şekilde her daim iç sesini ,iç güdülerini dinlemekte fayda var. Bir şekilde doğru yola çıkıyorsun.


dileksem

Kimi de omletin icine her seyi doldurur bu faydali der. siz icinizden geleni yapin. bir sure ek gida ile ilgili nurturia sorulari ve kitaplara kendinizi kapatin.


ada121

Doktorumuz bize yapabileceklerimizi ayrıntılı bir şekilde anlatır, biz de onu kendimize göre yontarız :) uykularımız düzensizdir, canı istememiştir, tadını beğenmemiştir vs.. sonraki ay kontrolümüzde doktorumuza kendi uydurduğumuz düzeni (ya da düzensizliği), söylemediği neleri şimdiden tattığımızı, neleri yapamadığımızı anlatırız. Doktorumuz "olsun iyi yapmışsınız zaten bunlar sosyal aktivite amaçlı asıl anne sütünden alıyor" der, yeni bir liste verir ve döngü yeniden başlar :)

Yani kısacası biraz da bebeğimi dinlemek, ona göre hareket etmek doğru geliyor bana. Tabii ki doktorumuzu da göz ardı etmeden.. Onun doğrultusunda ama bebeğimize uygun bir orta yol buluyoruz biz. (Doktorumuz başka bir konuda bunlar robot değil ki bebek, duyguları istekleri var demişti..bu bakış açısını seviyorum) 

 yasomit

merbor benim büyük oğlum tamamen yemek konusunda kitabi yetişti.herşeye harfiyen uydum.uymaz olaydım bu sene 1.sınıfa başladı halen yemek seçiyor iştahsız mızmız..küçüğü de, büyük oğlumdan yemek konusunda çok çektiğimiz için tuzsuz olmak şartıyla herşeyden yedirdim tabi anne sütü 1.sırada...çok şükür iştahlı bir çocuk ve gelişimi çok iyi....


turkuazz

herkes kendi doğrusunu buluyor eninde sonunda.doktor şunları yedir diyor ,robot mu bu çocuk? yemiyor ki zaten her verdiğinizi.ya da ilk verdiğinde yiyor sonra kesinlikle yemiyor vs..siz de kendi yolunuzu bulacaksınız,kilo alımıyla ilgikli sorununuz/ takıntınız yoksa herşeyi verin,tattırın,kendi kendine yemesine müsade edin.Dağınıklığa,kirliliğe aldırmayın.Benim en pişman olduğum şey biberona alıştırmamış olmak mesela,çünkü sütü sadece nuhallebi-mama içinde verebiliyorum,o da ancak 1 su bardağıdır en iyi tahminle.Bir de biberon kurtarıcı anne için çoğu yerde.Kimi anne var biberona alıştırdım diye ah vah eder.


uzun lafın kısası tek tip anne-tek tip bebek olmadığından onlarca farklı yol var.Bir de bir tıp doktoru olarak şu cümleyi hep söylerim: DOKTOR PATOLOJİYİ BİLİR.Yani hastalığı iyi bilir.Sağlıklı bir bebek için çok da doktor tavsiyesi gerektiren bir durum yok.Biz oğlumuzu rutin olarak çocuk doktoruna götürmedik hiç ilk 6 ay dışında.

kolay gelsin.sabır,sükunet,pozitif insanlar diliyorum hepimiz için.Cevaplamak için Üye ol