İlkokullarda velilere ödev veriliyor mu?

ozguranne soruyor: 6

Konuştuğum bazı ana-babalardan ilkokullardaki ödev yükünün çok fazla olduğunu duyuyorum. Buna ek olarak öğretmenler "velinin dikkatine" yazılı kağıtlarla velinin öğrenciyle beraber çalışma yapmasını istiyorlarmış. Konuya yabancıyım. Şu anki sistem bunu gerektiriyor mu bilmiyorum. Bir kaç anne babadan duydum. Bu standart uygulama mıdır, o okula mı özgüdür?

Hayatım boyunca bir kez bile anne babamla oturup ders çalışmadım ben. Ela ilkokula giderken oturup akşamları ders çalıştığımızı hayal edemiyorum. 

Ne dersiniz?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ilknur

Benim bir iki arkadasimdan bildigim aynen budur. Dahasi ilkokul birinci sinifa giden daha okumayi zor sokmus cocuklardan internetten(!!) arastirma odevi falan istiyorlar.  Anneler ise tamamen dahil olmus durumda. Bazen oyle odevler geliyor ki mumkun degil cocugun tek basina yapmasi. Bazen de grup calismalari oluyor. Anneler toplasip ne yapacaklarini tartisiyorlar.

Bilmiyorum her yerde ayni midir ama benim bir arkadasim odevi kendi yapiyor oglu yaninda sus cicegi niyetine oturuyordu. Sordugumda herkesin annesi yapiyormus odevi. Bizimkine biraksam kotu yapacak ve notu kotu olacak dedi. Inanilir gibi degil.


ozguranne

Ilknur ben de tamamen aynı şeyleri duyuyorum. Buna tamamen karşı olan anneler bile oturmuş gece 12:30a kadar ödev yapıyorlarmış. 


ozguranne

Yavrusu çok teşekkür ederim. Yazdıklarını ilgiyle okudum. Velinin ödev yapması fikri, velinin çocukla oturup çalışması fikri o kadar ters geliyor ki... Konuştuğum anneler, kendilerinin de öyle düşündüğünü ama başka yol bulamadıklarını söylediler.  O zaman dileğimiz bir mucize olması ve bizimkiler okul yaşına gelene kadar bu duruma bir el atılması. 


Teşekkürler, sevgiler.


yarki

Birinci sınıfta annenin çocuğa yardım etmesi gerekiyor. Ancak okuma yazma öğrendikten sonra eğer çocuğunuz da içinde varsa tek başına ödevini yapıyor. Öğretmenlerin istedikleri araştırma ödevlerin de ise yol gösteriyorsunuz olmazsa öğretmen yardımcı oluyor. Fakat dediğnğz gibi öğretmenlerde var ve bunlar genellikle bence hırslı öğretmenler oluyor. Tabi bu tamamen kendi düşüncem . O yüzden çocuklarım için en iyi öğretmenden ziyade ona en iyi hitap edecek onu en iyi anlayıp ona göre eğitim verecek öğretmenler diliyorum.


ozguranne

Bizim zamanımızda da ödevini anasına, babasına yaptıran olurdu. Bu anlaşılırdı, pek hoş karşılanmazdı. Ama oran çok azdı. Oysa bugün duyduğum öğretmenlerin "velinin dikkatine" yazarak veliye çocukla beraber çalışması yönünde istekte bulunduğu yönünde. Yani öyle bir norm haline gelmiş ki durum. Bunu hoş karşılamayan, kendi emek harcayarak ödev yapmış öğrenciyi değerlendiren öğretmenler de vardır mutlaka. Ama duyumlarım genel gidişatta bizim zamanımızdakinden çok farklı durumlar olduğu yönünde.

Ben birinci sınıftayken annem babam bana yardım etmiyordu. Böyle bir şeye gerek olabileceği aklımıza gelmemişti. Yani okul niye var, öğretmen niye var, değil mi? 

Ödevleri anne babanın yapması olabilecek en saçma sapan şey. Yavrusu, yani olay beni gerçekten endişelendirdiği için yazdım. Acaba benim rastladığım velilere has bir durum mu, kendi hırsları mı, yoksa gerçekten çaresizler mi diye. Çok mutsuzdu konuştuğum bir anne. Her gece 9dan 12:30a kadar beraber ödev yapıyorlarmış çocukla. 12:30da yatan çocuk kısmı ayrıca enteresan. 

Bilmiyorum. Resim uzaktan kötü gözüküyor.

Yarki, anladığım kadarıyla siz ödev yapmıyorsunuz. Demek ki çok da geçerli değil anlatılanlar, ya da okuldan okula farklı. 


yarki

Evet ben ödev yapmıyorum ancak performans ödevler gibi ödevlerde yardımcı olmaya çalışıyorum. Zaten bizim öğretmende yapamadıkları ödevleri bizim yapmamamızı özellikle belirtiyor. İnşallah çocuklarımız bu eğitim sisteminde kendilerini heba etmeden bir şeyler başarabilirler.Cevaplamak için Üye ol