kendi kendine uyuyan bebekler

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


septik

Sesli bir uyku arkadaşı alarak yatağında oyalanmasına yardım edebilirsiniz.Ama en başta kararlı ve gerekirse herkesi karşınıza alacak,asılmış suratları çekecek güçte olmanız lazım:)Kv hala bana bu konuda surat asıp laf söyler.Gönlünce sallayamamış çocuğu:)Oyuncak bebek mi bu?Ben 3 aylık gibi  başlamıştım.Uyku saatleri az çok belli idi.Karnı tok,altı temiz,gazı çıkmış ve banyo yapmış halde yatağına koyardım.Yanına da uyku arkadaşı.İlk gece uykuları ile başladım.Uykuya geçmeyi öğrenmeleri gerekiyor.Kolay değil onlar için.Biraz zaman alıyor elbet ama sabırla bu iş halloluyor.Şimdi kızım kendi odasında,yatağında kendi kendine uyuyor.Tek sorun;yatağını o kadar seviyor ki,yatağı dışında(bazen,dışarıdaysak arabasında) bir yerde uyumuyor:)


ekin

Bir de uyku arkadaşı deneseniz? Bebekler yanlarında anneleri olmadığı zamanlarda kendilerini güvende hissedecek bir uyku arkadaşına ihtiyaç duyuyorlar.  


ekin

Septik yazını sonradan gördüm. Aynı şeyleri düşünmüşüz.


septik

Şimdilerde uyku arkadaşını tutması gerekmiyor.Sesine alışması önemli.Zamanla o sese gerek bile kalmayacak inan.Her uyku öncesi aynı rutin işleri yapmayı unutmayın.Aynı sıralama ile aynı şeyler.(Şu an kızım için battaniyesini örtmem yeterli geliyor.)


selencem

senemberk, yola devam :) gayet iyi gidiyorsunuz, ben de oyle alistirdim. kucagimda uyuyordu bastan, sonra kucakta mayistirip yatirmaya basladim. tam sonuc almam uzun surdu, 1 ay kadar. ama vazgecmeyin deneyin. illa tam bir yontem uygulamaya gerek yok, oglunuzu anlamaya calisin, ona rahat gelen yontemi beraber kesfedin. mesela benimki artik hic sevmiyor kucakta uyumayi, yastigiyla oynamayi tercih ediyor uyumadan once. tabi hastalik vs haric.jildando

ben isteristemez oglumu kendi uyumaya alıştırmıştım, nitekim hala da oyle. Sallanarak uyumak biraz alıştırma meselesi galiba, oğlanda zaten konu olmadı ama kızımda da hiç sallamamıştım. Sadece yanında uyuyana kadar duruyordum, hala da duruyorum. Oğlumda ise soyle gelişti olaylar.
Kızım 2,5 yaşındaydı dogdugunda, okulada gitmiyordu ve o donem oglen de uyuyordu. Bir de ustune 2 yas sendromu yaşıyorduk. Ben cocuklarla yalnızım, kızım aglayıca mecburen oğlumu yatagına koyup kızla ilgilenmem gerekiyordu.
Oğlanda kendi kendine yatakta oynayıp uykuya daliyordu, oyle oyle kendi kendine uyur oldu. Bir tek uyku rutinine cok baglı, isterse yemekten yeni kalkmış olsun gene de sutunu içmeden kesinlikle uyumuyor mesela.
simdiden biraz sabrederseniz ileride cok rahat edersiniz.
Anneyede soyleyin sallamasın ayakta


selencem

senemberk, anneni ikna etmezsen bu iş olmaz. mutlaka önce onu ikna etmelisin.


adelaida

Merhaba Senem,

En son 1 ay önce yazılmış bu başlığa. Berk'in şuan uyku durumları nasıl? alıştı mı kendi kendine uyumaya?
Benim oğlumun adı da Berk:) Biz 17 aylığız. Ben oğlumu 4 aylıkken alıştırdım kendi başına uyumaya. Tracy Hogg sağolsun:). Ne kadar erken başlarsan o kadar çabuk sonuç alırsın. Sallanarak uyuma alışkanlığa dönüşmeden olaya el at derim.
En fazla 2 haftaya ihtiyacın var. Uyumaya öğrenebilmesi için bir rutininizin olması çok önemli. Hergün aynı saatte aynı yatakta.
Aynı dönemde kendi odasında yatırmaya başladım, öncesinde bizim odada park yatakta yatıyordu. Bizim uyku arkadaşımız battaniyesiydi. Ona sarılıp mırıldana mırıldana uyumayı öğrendi. Elbette zırt diye olmuyor, ama istikrarla uygularsan emin ol sonunda öğreniyor. Ben 5-6 aylık olana kadar o uyuyana kadar yanında durdum, ama göz teması kurmadan. 6 aydan sonra yatırıp hemen odadan çıkmaya başladım çünkü aklı ermeye başlamıştı ve beni görünce oyun oynamak istiyordu.
Kendi başına uyumayı öğretmek uzun vadede hayatını kurtaracak. Tek dezavantaj başka bir yerde uyumayı reddetmesi. İlle kendi yatağı olacak ve tabiiki battaniyesi.
Birde öğrenme aşamasında emziğin çok faydası oldu.selencem

Yeterince yorulup uykusu gelmeden yatiriyor olabilir misiniz? Uykusu olmadigi icin ajite olunca da zaten susmak bilmezler. Ben aglama uzayinca uyutmuyorum. Oyun oynuyoruz yarim saat, sonra tekrar deniyorum. Bunu ust uste 5-6 kez yapmak zorunda kaldigimda cok yorucu ama aglamadan uyumus oluyor.


adelaida

emzik kullanıyor musun senem?
yatırdığında ağlama krizine giriyorsa hiç yatırmaya çalışma daha beter oluyor çünkü.kucağında sakinleştir, başka bir odaya gidin, birşekilde sakinleşsin, 15 dk sonra falan tekrar dene bakalım.
ama sakın sakın onu yatağında ağlamaya bırakma. tracy hogg un kitabını okudun mu?
senin Berk nazlı veya hareketli bebek kategorisine giriyor sanırım, yani biraz çetin ceviz.Cevaplamak için Üye ol