0-3 yaş arası çocukların omega 3 ihtiyacını nasıl karşılayabiliriz ?

ozlem_b_d soruyor: 10

0-3 yaş arası çocukların omega 3 ihtiyacını nasıl karşılayabiliriz ? Haftada 2 gün balık yemeleri yeterli mi yoksa balık yağı hapı da vermelimiyiz ? Balık yağı hapı vermeliysek hangi marka olmalı ve miktarı ne olmalı ? Bu konuda doktor tavsiyesi almış olan arkadaşlar varsa yada deneyimi olan arkadaşlar varsa paylaşabilirmisiniz ?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


zelalyucel

Benim oğlum 18 aylık doktor haftada 3 gün balık yemesi yeterli dedi.Bizde birgün ton balık +birgün karides+birgünde mevsim balığı yedirmeye çalışıyoruz ancak bu aralar pek mümkün olmuyor dişlerden dolayı miğde bulantımız çok.


ediluj

dışarıdan ekstra alınan balık yağı tabletlerinin çogunun sağlık bakanlığı onayı yok,balık özellikle derin deniz balıkları(somon omega açısından zengin) yemesi öneriliyor.ton balığı civa yükü nedeniyle önerilmiyor,yine cevizde omega açısından zengin..ben oğluma günde bir tane ceviz yediriyorum..henüz ek gıda olarak balığa geçmedik.ama ben haftada iki öğün yemeğe çalışıyorum..
sevgilerimle..


larem35

haftada 2 gun somon ve hergun bir ceviz veriyorum oğluma 8.aydan beri..


yaseminun

ben malesef ,balık pişiremediğim için iglo nun akdeniz levreğinden yediriyorum,çok memnunum


ozlem_b_d

En sağlıklısı omega 3 içeren balıklar ve ceviz sanırım.zelalyucel

Ediluj ton balık için aynı şeyi düşünüyorum ve doktorlada paylaştım ancak omega3 oranın yüksek olduğunu ve haftada bir mutlaka tüketmesi gerektiğini fazlasının zararlı olduğunu  anlattı ayrıca ceviz ve balık arasındaki omega3 kıyaslanamaz aralarında farklılk var demişti.Karides içinde protein oranı diğer balıklardan daha yüksek demişti.


SelmaOnurEmre

Bizim doktorumuz da ne kadar yese de yine de yeterince omega 3 ihtiyacının karşılanamayacağını söyledi ve "haftada iki kez 1 çay kaşığı Nutrigen'in Omega 3 şurubunu kullanın, balık yedirdiğiniz gün vermeyin" dedi. Ben de hergün 1 ceviz veriyorum, haftada 1 de balık yediriyorum. Ama yazın malum balık sıkıntısı oluyor biraz. O zaman da iglonun somonundan vermeyi düşünüyorum. Ama 1 aydır şurubu da kullanıyoruz biz.


aytude

keten tohumunu çektirin, ya da el değirmeni ile kendiniz çekebilirsiniz taze taze. ya da keten tohumu yağını kullanabilirsiniz bebeklerinizde. cok buyuk bir omega 3 kaynağı. ozlem_b_d

Evet keten tohumunu hiç araştırmamıştım, az önce bi kaç kaynaktan inceledim, balık kadar omega 3 içerdiği yazıyor. 


lacivert0

semiz otuda omega3 kaynağı ama sanki bi yerde hayvansal ve bitkisel fark diye bişey okumuştumCevaplamak için Üye ol