Yaramazlığının sonu gelmiyor

cano soruyor: 10

kızım 32aylık 13  aylıktan beri yaramazlıkta sınır tanımıyor ve bizlere illallah ettirdi .sabahtan akşama kadar koltuk tepelerinden konsol tepelerinden hiç inmiyor devamlı olarak düşüyor ve gerçekten yara alacak şekilde düşüyor fakat genede aynı şekilde tekrarlıyor kızım uf olursun canın acır ağlarsını   günde bin kere kullansamda  anlamıyor ve hiç durmadan bunları tekrarlıyor ara buldumu bütün oyuncaklarını aynı anda yere döküyor puzeelarını kitaplarını çekmecelerini evi 5 dk gözünüzün önüne seriyor .kreşe gönderiyorum dikkat ettim onun yaşıtları hiç olmadı annelerinin elini tutup kreşe geliyorlar fakat benim kızım o evdeki enerjisi ni dışarıda yürümek için kullanmıyor kreş çok yakınımızda 50 m civarında bugün kreşten dönerken arabasını götürmedim hadi tut elimi evimize gidelim dedim hiç tık yok olduğu yerde duruyor bir adım bile atmıyor beni sinir etmek için yerlere yatıyor demir parmaklıkların üzerine çıkıyor ben ne kadar hadi desemde hiç tık yok bu sefer bende inada bindirdim yürütücem dedim yaklaşık 2 dk lık yolu 1saatte  geldik .öğretmeni bizi kullandığını okulda 1 ikazda denileni yaptığını çok zeki bir kı olduğunu hiperaktiv yaramazlığa sahip olduğunu söyledi.bizleri çok iyi anladığını ama bilerek yapmadığını bizde biliyorduk öğretmenide söyledi.herşeyi deniyorum güzel güzel söylüyorum yüz hizasına iniyorum devamlı konuşuyorum yok yok yok  babasını beni anenneyi teyzeyi kimseyi umursamıyo herşeyi ben bilirim havalırında .bu aralar iyice bunaldım ha aklıma bişi daha geldi burnu akıyor soğuk almış kardeşini öpme annecim sen uff olmuşsun canın acıyor ona geçer diyorum bize bakarak devamlı öpüyor yada ben emzirirken boynuma tırmanıyor gerçekten bunaldım ne yapacağımı bilemiyoruz ailemle nasıl davranıcaz ne yapcaz ha diyeceksiniz kardeşi var diye yapıyor ama kardeşi yokkende böyleydi .diyeceksiniz ilgilenmiyormusun bebeğim olduğu halde onunla daha çok zaman geçiriyorum resim çiziyorum kil yapıyorum bebeği bir emzirirken bide altını değiştirirken ilgileniyorum onun dışında hep kzımlayım parka gidiyoruz babsının ilgiside çok ,bebekle kimse ilgilenmiyor varlığı yokluğu bir.teyzesinin annesinin herkesin ilgiside onla peki daha ne eksik ne yapmalıyım artık dursun istiyorum bir dk otursun bişi ile uğraşsın .5 dk bana mola versin

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


nilinmasali

Bir uzmandan yardım almalısınız bence..


beatrix

İsiniz cok zor. Tam gun krese verilebilir yasi musait gibi geldi. Anlattiklarinizi ve sizi ne kadar zorladigini anliyorum ancak kiziniz mutlaka disipline olacagi bir yerde enerjisini atmali. Mutlaka tam gun gitsin yuvaya


cano

pedagog götürmeyi düşünüyorum ama pedagoglarda 15 günde bir görmek isteyecekler malum masraflar çok özel bir pedagog bizi çok zorlar ama araştırıyorum


nilinmasali

üniversite hastahanelerinden yardım alabilirsiniz yakınınızda varsa..


CokBilmis

Sınırlarını öğrenmeye çalışıyor. Şİmdi kritik bir evre, eğer sınırlarınızı net koyabilirsiniz o da rahatlar siz de...

Mesela eğer okula yürüyerek gitmek istiyorsanız pes etmeyin, bundan sonra hep yürüyerek gidin. İstikrarlı olursanız bir süre sonra okula yürünerek gidilecek kuralını benimser.

Bir de benim önerim bu: Az ilgilenin. Ben öyle yapıyorum. Doğru mu, değil mi bilmiyorum ama kızımı kendisini dünyanın merkezi zannetmesini istemiyorum.

Bir de insanlarda belli bir hormon mu, bir enzim mi bir şeyin fazlalığı ya da azlığı çocuğun temkinli mi gözü kara mu olacağını belirliyormuş. Ben mesela çok temkinliyimdir. İstiyordum ki kızımı paraşütçü yapayım. Ama armut dibine düştü, kızım da benim gibi çok temkinli. Sizin kızınız da gözü kara, korkusuz insanlardan olabilir. Enerjisin boşaltması için mümkün olduğunca çıplak toprakta olması işinizi kolaylaştırır.cano

bahçelievlerde oturuyorum bakırköy akıl hastanesinin hemen dibinde ,oranın pedagoglarını önermediler denilen şuymuş ;sizin dediğini çocuk yapmak zorunda nasıl yaparsınız onu bilemeyiz ama sizin dediğiniz olacak . evet çocuk yapacakta nasıl yapacak bana bunun fikrini verebilmeli bir dr .


CokBilmis

Ama bunu siz bulmalısınız.

Ben mesela sert bir anneyim. Dediğim yapılmak zorunda. Çok az istekte bulunurum ama bir şey söyledim mi kızım onun yapılmak zorunda olduğunu bilir.

Bir de iyi polis, kötü polis oynarız. Ben kızgınsam eşim "Hadi annenin istediğini yapalım da kızmasın" der, ya da eşim kızmışsa aynısı ben yaparım.

Bir de ben babanın otorite figürü olması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle babanın isteklerini ben de yerine getiriyorum. Babanın istediğinin yapılması gerektiğini düşünmesini sağlamaya çalışıyorum.

Siz spesifik bir olay anlatırsanız, belki daha kolay yönlendirme yapabiliriz?


fistikcik

Merhaba,
Konuya dair bir tecrübem yok. Ancak kardeş mevzusunu "önceden de böyleydi" diye atlamak pek doğru olmayabilir gibi geldi bana. 2,5 yaşında bir çocuktan bahsediyoruz. Hamileliğinizle birlikte 1 senedir bir "kardeş" mevzusunun içinde yaşıyor. Bundan bir sene önce, 1,5 yaşında bu kadar haşarı olması pek mümkün değil.
Siz ne kadar ilgiyi en çok ona verdiğinizi düşünseniz de çocuklar bizim gibi bakmıyorlar. Szin emzirirken kardeşle geçirdiğiniz her an, ya da "şunu yapamayız, kardeş uyuyor/üşür/hasta olur vs" dediğiniz her cümle onun kıskançlığını tetikler. Bir de bu durumun üzerine tam gün kreşe verilirse iyice evden uzaklaştırıldığını düşünür gibi geliyor bana. Sonuç olarak onun kafasında denklem şu olacak : "Kardeş geldi, beni evden postaladılar".

Bir uzman görüşü mutlaka alın. Tracy Hogg'un çocuklarda disiplinle ilgili faydalı önerileri var, onlara da bakabilirsiniz. Ama kardeş mevzusunu önemsiz görmeyin.nilinmasali

gözünüzle görmeden ön yargıyla yaklasmayın bence,benim hiç memnun olmadıgım bir doktor size cok
iyi gelebilir,bu göreceli bi kavram,mantıgınıza yatmazsa gitmezsiniz bir daha


cano

çok bilmiş parkın toprak olan kısmında demirlerde dikenli ve paslı tel var hatta bir keresinde çocuklardanbiri o tellerin üzerine düşmüş bayağı bi kanaması olmuş dr götürülmüştü bunu kızım gördü ama her gittiğimizde oraya girmemesi gerektiğini söylediğim halde bana yan yan bakarak giriyor ne kadar çevredikilerde ikaz etsede o girip koşmaya devam ediyor .

çokbilmiş toprak dedin aklıma bu geldi evet enerjisini attırmalıyım dediklerinide yaptım ama offf off nafileCevaplamak için Üye ol