Ferro sanol- belli seri no'ları toplatılıyor-, ferrum-paraben içeriyor-, peki alternatif olarak ne kullanıyorsunuz?

bitlipapatya soruyor: 10


Basındaki "Ferro Sanol toplatılıyor..." konulu haberlere istinaden, konuyla ilgili bakanlığın bilgi edinme sisteminden talebime gelen yanıta göre özetle;

“…SKT 10/2016, Seri no, 071, 073, 074, 077 olan numunelerin Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu İlaç Biyolojik ve Tıbbi Ürünler Başkanlığı tarafından yapılan inceleme ve analizi sonucunda kullanılması uygun bulunmamıştır.

Bu nedenle "Ferro Sanol Damla" adlı ürünün sözkonusu partilerinin 15 Ağustos 1986 tarih ve 19186 sayılı resmi Gazete'de yayınlanan Farmasötik ve Tıbbi Müstahsar Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bilgisel Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması hakkındaki yönetmeliğe göre 2. Sınıf B Seviyesinde (eczane, ecza deposu, hastane, vb.) geri çekme işlemi uygulanmış olup, bu çerçevede il depolarında ve aile hekimlerinde bulunan bu parilere ait preparatların dağıtımlarının durdurulması gerekmektedir.

Ayrıca son kullanma tarihi 10/2016 olan 048 ile 078 arası diğer parti  nolu Ferro Sanol damlaların analizleri yapıldıktan sonra uygun bulunması durumunda dağıtımı yapılacaktır…” denmektedir.

Ferro Sanol kullanan, Ferrum'un paraben içerdiğini bilen bir anne olarak, diğer alternatifler için (Minadex-Fer,Floradix,vs.) içindeki ferrum'un yeterliliği konusundaki bilgilerinizle birlikte önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


_yasemen_

bende geçenlerde böyle bir soru sormuştum.


ben bıraktım demir şurubumuzu kansızlığımıza rağmen...keçiboynuzu özü ve tozu kullanıyorum.demir li gıdalara da dikkat etmekteyim..


sunny

ben de bu konuyu takip edeceğim merakla...biz de kullanıyorduk şimdi bıraktık, peki şimdi demir eksikliği nasıl geçecek ?


_yasemen_

verdiğim linkleri bi inceleyin isterseniz..yararlı bilgiler var


MCA

benim kızım uzun süre kabızlık çekmişti, 7.ayda kan sayımı yapıldı herşey yolunda idi o yüzden doktorumuz demiri kesebilirsin dedi, zaten bikaç kere ferrum verdim onun haricinde hiç vermemiştim. hep deniyor ya zekasını kötü yönde etkiler diye insan tedirgin oluyor. doktora bunu söyledim ferromixin verdi ama onu da henüz denemedim, bilmiyorum nasıl.


iflah_olmaz

ben hiç kullanmadım.sağlıklı  bebeğe takviyeyi gereksiz buluyorum.1 yaş kontr.kan testinde de demir değeri normal çıkmıştı.ilerde demir eks.yaşarsa dr.tavsiyesiyle alabilirim._yasemen_

ilk 1,5yıl kan sayımında demir ve demir deposu dolu olan oğlum hergün pekmez vermeme karşılık ne olduysa 2yaşa doğru kan testinde kanı 9da çıktı yani demir eksikliği oluşmuş.demir eksikliği olan insana istediğinz kdr pekmez verin yinede demir olmaz.yani bir şekilde kan şurubu kullanmak zorunlu imiş bu ay kontrole gidicez bakalım sonucu çok merak ediyorum kanı ne durumda diye


gulenozel

Ya ben kullanıyordum doktorumuz da kullanın demişti, şimdi fena oldum bak....


ozgu_naz

2 ay kullandım ve 7.ayda kestim.pekmeze ve ete çok önem verdim.1 yaşında yapılan tahliller gayet iyi çıktı.demir testi yapılmadan verilen ilaç karaciğerde sorun çıkarıyor ilerde.eğer beslenmesinde denge varsa ve sorunsuz yiyiyorsa ilaca gerek yok bence.illaki verilecekse mutlaka kan testinden sonra verilmeli bu tip ilaçlar.çok ciddi kansızlık durumlarında ilaçlar tabiki kaçınılmaz ama ben beslenmenin genel sorunları çözebilieceğini düşünüyorum.bakalım 2 yaş kontrolümüzde bizim nasıl çıkacak sonuçlarımızkle

Biz 9 aylıkken test yaptırdık kansızlık çıktı.Doktorumuz minadex fer vermişti.1 yaşına kadar içti bıraktık.Bir daha kan tahliline doktorumuz gerek görmedi.ama ben şu sıralar kafaya taktım.sağlık ocağına gidip baktıracağım.Eksik çıkarsa ne yaparım bilmiyorum çünkü benimki asla vitamin,ilaç,ateş düşürücü gibi şeyleri içmiyor.


Ezgi_MertBora

Nutrigen ferromixin kullaniyoruz 2 gunde bir. Mg olarak damalarl esit duzeye geliyor, icinde paraben yok. Doktorumuz onermisti hic damlari kullandirmadi bize bartan geri.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

2ay 10 gunluk bebek 12

berilimmmm
Son: Berilimmmm,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,