Ferro sanol- belli seri no'ları toplatılıyor-, ferrum-paraben içeriyor-, peki alternatif olarak ne kullanıyorsunuz?

bitlipapatya soruyor: 1


Basındaki "Ferro Sanol toplatılıyor..." konulu haberlere istinaden, konuyla ilgili bakanlığın bilgi edinme sisteminden talebime gelen yanıta göre özetle;

“…SKT 10/2016, Seri no, 071, 073, 074, 077 olan numunelerin Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu İlaç Biyolojik ve Tıbbi Ürünler Başkanlığı tarafından yapılan inceleme ve analizi sonucunda kullanılması uygun bulunmamıştır.

Bu nedenle "Ferro Sanol Damla" adlı ürünün sözkonusu partilerinin 15 Ağustos 1986 tarih ve 19186 sayılı resmi Gazete'de yayınlanan Farmasötik ve Tıbbi Müstahsar Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bilgisel Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması hakkındaki yönetmeliğe göre 2. Sınıf B Seviyesinde (eczane, ecza deposu, hastane, vb.) geri çekme işlemi uygulanmış olup, bu çerçevede il depolarında ve aile hekimlerinde bulunan bu parilere ait preparatların dağıtımlarının durdurulması gerekmektedir.

Ayrıca son kullanma tarihi 10/2016 olan 048 ile 078 arası diğer parti  nolu Ferro Sanol damlaların analizleri yapıldıktan sonra uygun bulunması durumunda dağıtımı yapılacaktır…” denmektedir.

Ferro Sanol kullanan, Ferrum'un paraben içerdiğini bilen bir anne olarak, diğer alternatifler için (Minadex-Fer,Floradix,vs.) içindeki ferrum'un yeterliliği konusundaki bilgilerinizle birlikte önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Ezgi_MertBora

Ancak sunu da belirtmek isterim ilaclarda kullanian doz cok dusuk duzeyde ve hemen her ilacta oriyucu olark kullaniliyor en basit ates dusurucu surrupta dahi var paraben. Demir eksikligi tespit edilmisse bu eksikligin benebe verecegi zarar parabenin verecegi zararin cok cok uErnde olacaktir bunu da belirtmek isterim ferromixin alternatif tercih edebilecegimiz bir secnek oldu bizim icin ancak doktorlaa konusulup verilmesi uygun olur.
Cevaplamak için Üye ol