Kusma problemi ve iştahsızlık

denizserengul soruyor: 4

Selamlar

3,5 aylık oglum var anne sütü ilk başlarda aldi sonrasında tamamen mama içiyor hipp 1 mama kullanıoz kilo alımı çok iyi boyu da öyle kusma her beslenmeden sonra oluyor birde bu aralar elini çok ağzına götürüyor dişlerden mi acaba normalde 180 cc biberonla mama içiyordu bir dikişte neredeyse bu aralar 4_5 gündr oynuyor eliyle biberonla içmiyor 100 cc zor bela veriyoruz keyfi gelince yine 180 cc alıyor normalde 3 saatte bir veriyorduk acaba saati artirsak mi acikir mı rota virüs damlası da oldu geçen cuma günü iştahsızlıkyapar mi o aşı önerileri alayım nasıl yol izleyelim he birde doktor 4,ayda ek gıda dedi bence erken ocakta baslaticaz hipp 1 manaya devam

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


miranborga

Merhaba

Kusması mamadan hemen sonra ise endiselenmeyin diyor doktorlar fazlasını atıyormuş. Ama püskürtme seklindeyse reflü olabilir bunun icinde bir damla kullanmanizi tavsiye ederim.

Elini ağzına götürmesi ise bebeginizin gelişimi bakimindan gayet normal ve sevindirici bir durum. Bu zekasinin ve hafizasinin yerinde olduğunun ispati olarak kabul edilir. Anne karnında en çok yaptığı ve dogduktan sonra bitti sandığımız bir durumu hatirlamasi sizcede guzel degilmi 🤗 bu arada eger salyasi fazlasiyla arttiysa ve elini agzina goturdugunde sizede kaşıntı gibi bir uyandiriyorsa dislerde gelmeye baslayabilir eger genetikte erken dis cikarma varsa.

4. Ayda ek gıda mı ?? Bunu ilk kez duydum 😶


eylulyigit

Kusma icin damla nr kullaniyosunuz


arzu_han

Kusma çok farklı nedenlerle olabiliyor. Bebek beslenmeden sonra fazla beslendi ise fazla sütü çıkarabilir. Reflüsü olabilir, gazını iyi çıkarmıyor olabilisiniz. Genelde 5-6 ayda geçiyor. Sızıntı tarzında kusma ise genellikle aşırı besleme veya midesine baskı olması durumunda oluyor.Unutmamak lazım bebek midesi halen tam olarak gelişmemiştir.

Ancak reflüyü dışlamamak lazım, biraz daha fışkırır tarzda ise bebek reflüsü olabilir. Bebeğinizin kilo alımı normal ise takip önerilir. Ancak kusma sonrası ağlama oluyorsa 6 ayı geçmesine rağmen kusma azalmadı ise doktor kontrolü önemli. Reflü ise tedaviye başlanmalı. Genelde 2-3 aylık tedavi sonrasında düzeliyor.


seyircikoltugu

Merhaba, oğlum 75 günlükten sonra anne sütü alamadı. Hipp'le devam ettik. Reflüsü var ve ayrıca kolikti. İlk 5 ayı hayli zor geçti. Yemesi ve gelişmesine hiç sorun olmadı ama bolca kustu çünkü reflüsü var. Acile bile yatırmak zorunda kaldık. Bir gün 15 defa kustuğunu hatırlıyorum. Az da olsa hala devam ediyor. Doktorunuzdan reflü olup olmadığına dair bir kontrol isteyin. Ona göre mamasına kıvam artırıcı verebilir. Ayrıca 4 ay erken lütfen sütle devam etsin. Formül sütle beslenen bebekler için 4 ay deniyor ama doktoru oğlumun kilo ve boyunun çok iyi olduğu için 1 ay daha bekleyelim demişti. 5 aylıkken başlamamı istedi ama ben 15 gün daha geciktirerek ve çok az az vererek ek gıdaya başladım. Acele etmeyin. Hala günde 400-500 ml formül süt veriyorum.

Eğer reflü derse kıvam artırıcı sorun. Keçiboynuzu özütü de önerebilir. Kıvam artırıcıdan sonra kusmaları biraz azalmıştı. Reflüyle ilgili yapılacak şeyler var. http://www.sinemaseveranne.com/2016/11/28/bebek-reflusuyle-yasam/

Eğer reflü değilse gene doktora danışın mutlaka. Kusmalar bebekte sıvı kaybına yol açabilir. Bu yüzden oğluma serum verilmişti.

Bir de biberon emziğinin ağzı küçük geliyor olabilir. Numarasını değiştirdiniz mi? Benim oğlum hep zamanı gelmeden 15-20 gün önce biberon emziğini değiştirirdi çünkü içmezdi.Cevaplamak için Üye ol