2 aylık bebekte idrar yolu enfeksyonu

DuruDyG soruyor: 10

Bebeğimizde herhangi bi belirti(iştahsızlık,kusma...vb) olmamasına rağmen tedbiren cuma günü idrar numunesi verdik klebsiella sp 100.000 üremiş dr bactrim verdi 10 gün kullanılıp tekrar idrar  kültürü yapılacak bu konu hakkında bilgisi olan var mı?? bir de yetişkinlerde sistit olunca bol su içirilir ben emziyorum yine de su veriyim mi? yoksa sık mı emzirmeli miyim?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Ezgi_MertBora

Bol bol emzırıyosanız suya gerek yok. Bu arada muhtemelen alt temızlıgı esnasında kakadan bulasma ıhtımalı yuksek . Bır sure dıkkat edın kakalı kalmasın. Yıkayarak temızleyın altını su ıle. Muhtemelen doktorunuz bundan bahsetmıstır. Kız bebeklerde alt temızlıgı daha onemlı ve zor maalesef. Sık sık bez degıstırın. Gecmıs olsun.


newdream

ay canım ya çok geçmiş olsun benimde aynı problemim var 7 haftalık kızımda idrar yolu enfeksiyonu çıktı aslında daha 2 3 haftalıkken ben farketmiştim ağlıyordu çişini yaparken,ama pişik olma ihtimali daha yüksek gelmişti  daha yeni doğan bebekte enfeksiyon olmaz diye yanlış bi düşünceye kapıldım sanırım. 


bana da eşim su verelim diyip  duruyo bende vermek istemiyorum aaslında çünkü zaten az emiyor hem zaten sütte yetrince su vardır. ama bilemiyorum ya 3 seferdir bezinde kan görüyorum. biz kültür yaptırmamıştık acaba bizde mi yaptırsak.doktor direk zimaks verdi.
  bana kalırsa eğer emmesi iyiyse eskisinden daha çok emzirmeye çalış en olay çözümü bu.


DuruDyG

ya ben şüphelendim ama konduramadım bezi açıkken çişini yapıo arada o zamn fark ediyodum ıkınıp sıkılıp ağlıodu ama herkes sen çok evham yapıom dedi bende anlamadım doktor biogaila diye bi damla verdi gaz için o rahatsız etti çocuğu diyince belki gaz değil sistitdir dedi ve test yapıldı ne zor şeymiş çocuğunu hasta olması eli ayağım tutmuyo güzel allahım kimseyi çocuğuyla imtihan etmesin bişey yokken çözümü varken bu haldeysem ben gerçekten hasta olanlar nasıl dayanır bilmiyom.

sizde bi kültür yaptırn bence çünkü antibiyotik duyarlılık testi de yapıolar bakteri hangi antibiyotiğe duyarlıysa ona göre seçilio ilaç dr kafaya göre nasıl seçti anlamadım ben???


emp

geçmiş olsun. kızım üç aylıktı ilk idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinde. tek tedavisi antibiyotik.alt temizliğine ne kadar özensek nafile.yine de tekrarladı. o dönem doktorumuz su önermedi. ama siz yine de doktora danışın. tahlil sonuçları güvenilir olmuyor.başka bir yerde daha tahlil yaptırın ve mutlaka kültür yapılmalı..

newdream kan görmek konusunu da doktorunuzla paylaştınız mı?


ketrin

öncelikle geçmiş olsun. ben bebeğime çok sık idrar tahlili yaptırdığımdan biliyorumki poşetle alınan idrar tahlili çok güvenilir değil. şartlar elverişli olmazsa.. siz bebeğinizde herhangi belirti (kusma iştahsızlık vb) olmadığını tedbir amaçlı yaptırdığınızı yazmışsınız. İdrar kültüründen önce verilen idrar analizinde lökosit esteraz ne idi? bu çok önemli. Çok zaman kontamine oluyor.DuruDyG

direk kültür yapıldı idrar analizi yok.. idrar örneğini evde aldık kızı yıkadık kuruladık ilk idrarını alamadık 2. denemede aldık acaba o arada örnek alma şartlarımı bozuldu labaratuarda bi temas oldu diye de düşünüyom çünkü kızımda en ufak bi rahatsızlık belirtisi gözükmüyo gözükmesinde zaten :( pzt. randevu almayı düşünüyom bir de kendim konuşayım drla


larem35

oğlumda 6 ay civarında idrar yolları enfeksiyonu olmuşta,aynen dediğiniz gıbı hiç bir belırtı de yoktu..genelde atteş,kusma olurmuş bizde yoktu..sonradan oğrendimki,olabilen bir durummuş bu...bence ilacını vermeye devam edin...
ketrin

yalnız analiz olmadan direk kültür alan bir yeri uzun süredir nefrolog ile muhatap olan bir annem olarak doğru bulmadım. asıl fikri veren idrar analizidir ve o analizdeki lökosit pozitifliği yada negatifliğidir. Bunun üzerinden kültür değerlendirilir. Boş yere antibiyotik kullanan çok anne var bu yüzden. Ama antibiyotiği başladıysanız eğer idrar analizide kültürüde anlamlı olmaz hemen yaptırmak. çünkü zaten antibiyotik kullanırken üreme olmaz. Kızınızda en ufak rahatzılık belirtisi olmaması cidden şüpheli baktırıyor olaya. Ya ateş ya kusma yada iştahsızlık huysuzluk gibi belirtiler olur mutlaka. Ama siz bence yaptırdığınız laboratuarla tekrar bir konuşun belkide analiz var sizmi atladınız acaba. bana mantıksız geldi çünkü direk kültür bakmak...Dilek2012

kızım 3 aylıkken olmuştu, bir gece çok ağladı, acıdan ağladığı belliydi, antibiyotik tedavisi dedi doktor ama su demedi. ne kadar dikkat etseniz de çok küçük olduklari için ve sıvı kaka olduğu için olabiliyor. üzülmeyin, kısa sürede iyileşiyorlar.


DuruDyG

kendi doktorumuza soramadım ama çocuk doktoru bi arkadaşıma sordum suya gerek yokmuş emmede problem olmadığı için aynen devam edecekmişim antibiyotik tedavisine başladık 5. gün bugün antibiyotikten dolayı biraz ishal olduk galiba :( ama iyileşicez cmt günü tekrar kültür alınacak daha iyiyiz kızımın gaz ağrısı var sanıyorduk önceden meğer iye den dolayıymış :S


Cevaplamak için Üye ol