2 aylık kız bebegin kilosu ne kadar olmalı

akkiz soruyor: 7

bebegim  2 ay 17 günlük şimdiki kilosu 5 acaba bu iyi mi sadece anne sütü veryorum benim alt komsumunda kızı var o benmkinden kiiloluymuş benimkine bu çok zayıf diyo sinir edyo beni o mamayla besliyo genelde 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


mustafamami

kilo tek başına hiçbir şeyi göstermez. doğum kilosu, genetik yapısı vs önemli. doktorunuz normal diyorsa iyidir. kilolu bebek sağlıklıdır diye bir kural yok. gerekmiyorsa mama vermeyin bence... komşuyu boşverin hı hı deyip geçin... 


bbadee

kizimin kasaba et borcu yok diyin komsunuza.

kac kilo dogdu kiziniz?


akkiz

kızım 2.745 gr dogdu  49 cm boyu .şimdi 5 kilo 57 cm


sefemu

o komşu kimbilir daha neleri mukayese edecek zaman içinde.. dinlerseniz çok çekersiniz..
2500 doğan da var 4500 doğan da.. anne sütü ile tombik olan da mama ile zayıf kalan da.. siz doktorunuzdan başkasına kulak asmayın..


halbuse

Doğum kilosuna göre maaşallah çok iyi bebeğinizin kilosu. Canınızı sıkmayın, mama vermeden emzirmeye devam edin.

Asıl ileriki aylardaki kıyaslamalardan korkun :) emekledi mi, oturuyor mu, heceliyor mu, benimki şunu yapıyor falan.


kurumsalanne

Merhaba,

Bu Tür soruları ve üzülen anneleri görünce o kadar üzülüyorum ki...

Tüm bu çocuk büyütme yolculuğunda ilk yapmamamz gereken şey kıyas. Hoş hepimiz zaman zaman bu hataya düşüyoruz. Ama kıyasa davet edenlere de "her çocuk farklıdır" diyip geçin.

Bir kere 2 aylık çocuğun kilosu normal mi sorusunda hata var. Çünkü bunun normal sınırı çok geniş.

En çok üzüldüğümde bebeği ağlıyor ve meme Aranıyor diye çareyi doktorla bile değerlendirme yapmadan mama vermekte bulan anneler. Yapmayın. Emen çocuk sadece Açlıktan emmezki. Anne kokusu arar emer, gaz Sancısı gelir emer, uykusu gelir uyuyamaz rahatlamak için emer. Emer de emer. Mama verirseniz hem gereğinden çok beslemiş olursunuz yavruyu, hem de anne sütüne olan talebini azaltıp sütünüzün azalmasına sebep olursunuz! Tek kriter Bebeğin aylık kilo alımı. Bunu hiç aklınızdan çıkarmayın ki bu rakam da 500 gr'dan 2000 gr' a kadar geniş bir Aralık'ta, tam rakamları araştırabilirsiniz.

Bu Yüzden o çok bilmiş komşunuz, eğer doktor tavsiyesiyle ve gerçekten zorunluluktan mama kullanıyorsa diyecek hiç bir şey yok, ama sırf aklınca çocuk 'iyi' kilo alsın, aman efendim gece çok uyanıp aranmasın diye tabiri caizse mamayı dayıyorsa, şimdiden Çocuğun obeziteden şekere bazı Hastalıkların temelini Çoktan atmakta, geçmiş olsun!

Bu arada elbette anne sütü alan çocuk daha sık acıkır, çünkü zaten anne sütü onun Minicik sindirim sistemi için en uygun ve en kolay sindirilen besindir!

Şunu da belirtmeden geçemiycem, bebeği 19 aydır deliler gibi emen bir anne olarak, evhamı hatta o sık sık sağıp Cc ölçtüğünüz pompaları da bir yana bırakıp bol bol emzirin, su için, uyuyun, dengeli ve değerli yiyecekler tüketin, olumlu düşünün ve arkanıza bakmayın! Tek kriter aylık ortalama kilo alımı! Ki onda bile tutarlılık önemli, yani ilk ay 700 gr alan bir bebekse ikinci ve üçüncü aylar da o civar hatta bir Parça daha az alması olası. Ilk aylar ortalama 1000 gr Alıp birden 500'e düşerse doktorla mama konusu konuşulur.

Canınızı sıkmayın, Gül'e Gül'e büyütün meleğinizi.

Emzirmeye devam!! :))


Annece

Çocuğunuzun yaşına göre başka bir problem yoksa anne sütüyle beslenmesi gerekir. Bence sakın çocuğum zayıf diye düşünüp mamaya başlamayın. Çocukların ayına göre normal bir gelişimde olup olmadığını gösteren persentil tabloları vardır. Aşağıda bu tabloyu bulabilirsiniz. Sanırım orada 10' a denk geliyor boy ile bakıldığında bu bebeğinizle aynı yaşta olan bebeklerin %90'ından daha kısa %10'undan daha uzun anlamına geliyor. Ama bu sadece doktorunuzla konuşacağınız bir konu. Eğer doktorunuzun değerlendirmesine göre aylık kilo alımı normalse, bebeğiniz sağlıklı ve neşesi yerindeyse hiç sorun yok demektir. Ama kilo almadığını düşünüyorsanız doktorunuza danışmalısınız.Cevaplamak için Üye ol