grip ve anne sütü

nanna soruyor: 4

merhaba,

yaz tatilinde gribe yakalandım birazda faranjitim var.  Bodrumda bir hastaneye gittim bana antibiyotik verdi.bebeğime süt verdiğimi ve 4 aya girmek üzere olduğunu söyledim o da ona göre ilaç verdi ancak ilacın prospektüsünde süte karışacağını yazıyor bende ilacı henüz almadım.kendi kendine  geçmesini bekkliyorum.limonlu ballı karışımla geçiştiriyorum.sizce ilacı almalı mıyım eğer alırsam sütü vermesem mi acaba?çok kararsız kaldım.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


AOA

Birçok ilacın prospektüsünde gebelik ve emzirme dönemiyle ilgili uyarı vardır. doktor bile bile yanlış ilaç vermez herhalde. yine de kendi çocuk doktorunuzu arayıp sorun isterseniz. geçmiş olsun.


ozalp07

siz grip olduğunuz için vücudunuz gribe karşı antikor oluşturuyor ve sütünüzle bu bebeğinizede geçiyor. yani bebeğinizi girpten koruyosunuz bu yolla(ne güzel:). ama el temizliği ve maskeyle bulaştırmassanız daha da güzel olur. çok ağır grip deilseniz doğal yollarla atlatmaya çalışın bence.sütünüzü vermemeyi aklınızdan bile geçirmemelisiniz. geçmiş olsun. 


septik

Ben de kızım 2 aylıkken geçirmiştim.Maalesef kendi kendine,biraz dinlenmeye çalışarak atlatmaya çalışmıştım.Dr sadece vücud ağrılarımı alsın diye minoset vermişti.


ediluj

Viral enfeksiyonlarda antibiyotiğe gerek yok,fakat doktorunuzun muayene bulgularına göre bakteriyel bir enfeksiyon düşünüp antibiyotik başlamış olabilir.İlacı kullanmazsanız.Bu seferde enfeksiyonunuz hem uzun sürüp bebeğe bulaşma riski artar,hemde siz yorgun ve halsizliğiniz devam eder.İlaçların hamile ve emziren annelerde bilimsel çalışması etik olarak yapılamamakta ama şartlar gereği ilaç kullanmak zorunda kalan binlerce gebe ve emziren annelerin sonuçlarına göre bebeğe zarar vermeyen antibiyotikler hasta annelere önerilmektedir.sağlıcakla kalın sevgilerimle..Cevaplamak için Üye ol