İş yerinde çalışma şartlarım değişiyor, doğum parası nasıl etkilenir?

tanimsizcisim soruyor: 1


doğum iznime 3 ay kaldı ve iş verenim hafta da 3 gün çalışmayı teklif etti.
bordrom üzerindeki maaşım değişmeyecek fakat, haftalık çalışma saatim değişiyor doğal olarak.

doğum parası hesaplanırken  brüt maaş kadar prim gün sayısıda etken değer olarak görünüyor. prim gününün düşmesi, doğum parasını ne kadar etkiler? ona göre teklifi değerlendireceğim , maaş daha önemli bir kriterdir diye düşünmekteyim ama fikri olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


gizemfiliz


şöyle anlatmaya çalışayım.rapor alacağınız tarihten önce 120 gün prim ödemeniz olmak zorundasınız ödeneği haketmeniz için öncelikle.şu anda çalışıyor oldugunuza göre bu şart tamam.
geliriniz değişmediği sürece aynı ödeneği alırsınız.yani işvereninizin söylediğine göre size haftada 3 gün için yine eski maaşınızı ödemeyi kabul ediyor.yada ödemiyor ancak doğum paranızı tam alabilmeniz için öyle gösteriyor.yani resmi evraklarda hem part time çalışıyor hemde fazlasıyla zam almış olacaksınızki bu SGK işlemlerinde dikkatten kaçmaz muhtemelen.şu an 1 ay çalışıp 1000 tl kazanıyorsanız o şekilde 12-13 gün çalışıp aynı parayı kazanmış olacaksınz evraklarda.
işverenin ödediği prim değişmeyecek bu durumda zaten.
bence prim gün sayısını değiştirmesin şu an oldugu gibi yatırsın nasılsa cebinden ekstra bişey çıkmayacak.
siz aranızda halledin 3 gün 5 gün kaç gün çalışacaksanız.maaşınızdada ona göre düzenleme yapar zaten.

hamileliğimin ilk 3 ayında ssklı kalan kısmında bağkurluydum.dolayısı ile çok araştırdım çok okudum çok sordum karışık oldu biraz cevabım ama anlamadığınız yer varsa seve seve ayrıntılı anlatırım:)Cevaplamak için Üye ol