Cocuklariniz ne zaman sayilari tanidi?

asutay soruyor: 7

Arkadaşlar ikizlerimle ilgili ogretmen bir anne olarak sayilari 2 yasindan beri tanıtıyor ve ayda bir ozel etkinlik yapiyorum.1.5 yildir okul oncesindeler biri 5 e kadar taniyip 100e kadar sayiyor. Digeri 3 e kadar taniyip 15 e kadar sayiyor. Ilginc olan 3yil onceki yerleri hatirliyor.ingilizce sarki sozu ve Türkçe film repliklerini unutmuyorlar. Psikolog destegine basladik ama 6 yastan okula baslamadan teşhis cok zor diyor.gelisim testi yapildi yyasa kadar tamamladilar.boyle bir durum yasayan oldu mu

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


mustafamami

ben sorunuzu tam anlamadım ve bana gayet normal gözüktüler. psikolog desteğine sadece bunun için mi başladınız yoksa başka bir sebebi de var mı? 


yesil_erik

Bana da  normal geldi benim kızım da sürekli sayılarla aktive yapmamıza rağmen 5 ten sonra sını tanımakta zorlanıyor 


melitae

Sorunuzu ve sorununuzu ben de anlayamadım. Gayet normal şuan söyledikleriniz. Acaba demek istediğiniz " çocuğum kesin üstün zekalı ve bu nedenle destek alıyorum, ne yapacağımı bilmiyorum mu? " Eğer öyleyse rahat olun çocuklarınız üstün zekalı değil :)


cy_76

sorunuzu ben de anlayamadım doğrusu. okul öncesi her çocuğun sayıları, harfleri öğrenmesi illa ki gerekmiyor. ama bu devirde biz veliler maalesef bir yarış içinde buluyoruz kendimizi. çocuklarımdan biri henüz 3 olmadı. 10 a kadar sayıları tanıyor. 22-44 gibi sayıları da biliyor. sayma işi 10 a kadar. harf olarak a e biliyor. diğeri 22 aylık. 10 a kadar arada atlaya atlaya sayıyor.


ayberke

Merhabalar, sorunuzu bende anlamadım ama şuan okul öncesinde olan ama 2 yaşından beri sayıları tanıtmanıza hayret ettim ve bir öğretmensiniz ki daha çok şaşırdım.2 yaşındaki çocuğa bunların öğretmenizde amaç fayda vs nin ne olduğunuda merak ettim.Daha dün okuduğum Atalay Yörükoğlunun kitabında 4 yaşından önce harfleri anlayamızı okumuşken...(ÇOCUK RUHSAL GELİŞİM KİTABINDAN)Ama 4 yaşta ingilizce öğrenme kapasitelerinin çok iyi olduğunu belirtmişti.

Çocuğun oyun oynayacağı zamanda heleki ilerki zamanda zaten eğitim hayatı içersinde ezileceği ortada iken 2 yaşından itibaren çalışmalar yapmak bence yanlış.ben yapmadım.4 Yaşında 10 a nakadar sayardı ama ezberden.Pepeler vardı onun seyrederken öğrenmişti.Ama anasınıfında iken saysa bile gerçek rakam bilinci yoktu.Yani ezberden.9un 8 den büyük olduğunu kavrayamazdı.

Çocuklarınızı erken okula göndermeyin ve 1 sınıfı bekleyin derim netice olarak.guta

Ayberkeye  sonuna kadar katılıyorum. 3 yaşında benimki, hiç sayıları tanıtmak aklıma gelmedi.  Çok erken değil mi daha :) Zamanı gelince hepsi tanıyor zaten, çocukları önden koşturmaya gerek olmadığını düşünüyorum ben. İleriki başarısı ile de alakası olmadığını düşünüyorum. Onun yerine çocuk dünyayı keşfetsin, oynasın, kendi merak etsin, sorular sorsun, yavaş yavaş büyüsün.


dilrubaa

İcinizde sorun olduguna dair bir his varsa bence emin olun gerekli uzman destegi alarak. Evet hicbir sorun olmayabilir ama belki de olabilir ve erken tani onemli bu konularda. Kizim sayilari taniyor baya, okulda gosteriliyor o da taniyor. İlgisi olmayabilir belki sadece ama yine de bunu uzmandan duymak en iyisi.Cevaplamak için Üye ol