Ankara ilkokul araştırması

Ero soruyor: 10

Merhaba, ilkokul için Ankara Bilnet ve Bahçeşehir koleji seçiminde karar aşamasındayız. Eğitim programı, sosyallik ve öğrenci mutluluğu için bilgi verebilecek veya her iki okulunda eğitim müfredatı ve eğitim yaklaşımını bilen varsa yardımcı olabilirmi? 

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


sgsgsgsg

Selamlar, aynı seçimi ben de yapmaya çalışıyorum, ancak benimkisi istanbulda, çamlıca da okullar karşı karşıya. Bilnet ile görüştüm, Bahçeşehir haftaya. Bilnet tanıtımında akademik ve takipli bir okul olduğunu anladım, Bilnet in avantajı daha düşük şube sayısı olabilir, istanbul çamlıca daha yeni bir okul. Düşük şube sayısı kalabalıklar arasında kaybolmayı engellerken, sosyal aktivite, spor vs lerin düşmesine sebep oluyor, teknik olarak daha az kişiye daha az imkan sunulabiliyor. Öğretmenlerini araştıracağım ve 2022 de başlayan öğretmenlerin tecrübelerini varsa CV lerini isteyeceğim. Bilnet yönetici kadrosu çok tecrübeli, bu önemli çünkü öğretmen, öğrenci, veli problemleri ile uzun yıllardır karşılaşmışlar ve çözümleri bulmuşlardır, ancak öğretmenlerin de mutlu ve uzun yıllardır çalışması önemli. Bahçeşehir sistemi güzel, sistem dahilinde çocuk başarılı olur ancak ilkokul düzeyinde sanki daha butik olan daha iyi gibi, ancak iyi bir öğretmen şartı ile.


Ero

Merhaba, Ben iki okul ile de görüştüm,

Bahçeşehir de okuyan tanıdıklarımın çocukları da var, internette yazılan kötü yorumların çoğunluğunun doğru olduğunu öğrendim malesef. Bahçeşehirin eğitim ücreti diğer okullar ile aynı gibi görünse de hem dönem içinde hemde kayıt yenilemelerde öngörülemez değişiklikler yapabiliyormuş. Eğitim için ise son derece yoğun ve çeşitlenmiş bir eğitimi varmış. STEM, robotik, tablet kullanımı ve dönem için projeleri ile daha dolu dolu bir öğrenim sunuyor. Ayrıcaa 1.sınıftan itibaren almanca-ispanyolca haftada 2 saat varmış. Tüm eğitim programı merkezden geliyormuş ve ona uygun bir eğitim sürdürüyorlarmış. Birde ücret karşılığında hafta sonları yüzme, sanat, robotik, jimnastik gibi fazlaca sayıda kurs açıyorlarmış. Sınıf öğretmeni ni 1 yıl önceden öğrenmek mümkün olmadı.

Bilnet için duyduklarım ise, son derece disiplinli klasik eğitim yapısının yoğun bir şekilde  verildiği bir kurum.1. sınıf için ingilizce yoğun bir program sundular hatta hafta sonları 4 saat konuşma etkinliğimiz olacak dediler. Ödevler, gün sonunda 1 saatlik etüd de yapılacakmış , ayrıca ingilizce ve türkce öğretmenleri öğrenicinin anlayamadığı konuları etüd de bire bir çocukla çalışacakmış. Görüşmemde Bilfen ismini çokca kullanıp aynı eğitim mantelitesine sahip olduklarını söylediler. Akademik derler dışındaki dersler için minimum ders saati ayırıyorlar ve sanki o  dersleri vermek zorunda oldukları için veriyorlarmış gibi bir izlenim edindim. Bahçeşehir deki gibi hafta sonları farklı jimnastik, yüzme, resim, drama gibi kurslar (ücret dahilinde bile) açmıyorlarmış. Bunların yerine 4 saat ingilizce konuşma dersi koymuşlar ve ücretsiz. Sundukları bakımından Bilnet çok daha düşük maliyettte bir okul. Tabiki öğretmen ismi istediğimizde yanıt alamadık.

Genel yorumum, Bilnet işini sonderece disiplin ile yapan hedeflerine odaklanmış ve bu hedefi için sistemini oturtmuş/oturtmaya çalışan bir okul. Çocuğum Bilnet e gitse çok iyi bir ingilizce ve akademik yeterliliği yüksek olur. Bahçeşehir için ise güncel konuları takip eden ve programını sürekli güncelleyen, teknolojiyi iyi kullanan, alternatif uygulamaları dersler ile teorik bilgi ile çocuğun öğrenimini destekleyen, akademik dersler dışında kursları sunabilen bir okul. Bu okul seçimini kendim için yapıyor olsam diyeceğim söz şu olurdu "ne işim olur spormuş sanatmış, projeymiş ileride ileride istediğim hayatı yaşayabilmek için iyi bir akademik altyapıya ihtiyacım olacak (ağaç yaşken eğilir, disiplinli bir şekilde öğrenmeyi öğrensin) onuda kesinlikle Bilnet deyip onu seçerdim. Ancak, benim hayatım seçimlerimin doğrultusunda hep çalışma ve sanat, spor yapan kişileri dışarıdan izlemek ile geçti. Hiç bir müzik aleti çalmadım (orta okulda müzik dersinde flüt üfledim), mahallede oynadığım futbol dışında hiç bir sportif faliyetim olmadı. Öğretmenler ilk okul için çocuk ne verirsen alır diyorlar. Bahçeşehir in zengin bir müfredatı var, biraz daha fazla ödeyip daha canlı bir ilkokul dönemi geçirmesinin ve bu süreçte ekstra kurslar ile resim, müzik, spor gibi alanları deneyimlemesi mantıklı geliyor. Seçim yapmak zor oluyor işin içinde çocuk olunca.


sgsgsgsg

Selamlar, 

Çok güzel anlatmışsınız, ben de tam olarak sizin algıladığınız gibi anladım. 

O zaman kriterler devreye giriyor.

Örneğin: "Ayrıcaa 1.sınıftan itibaren almanca-ispanyolca haftada 2 saat varmış. " hiç bir önemi yok bence, ingilizce bile belirli oranda gereksiz, ilerleyen yıllarda kısa sürede ingilizce belli bir noktaya gelebiliyor.

Ancak problem çözme, karmaşık durumlarda çözüm üretme, sosyal beceri gibi konuları sonradan öğrenmek çok zor.

Ben de kendimi biliyorum okul hayatım hep akademik geçti, başarılıydım, fen lisesi vs.,  lisede çok sıkılmıştım dağıldım, o sürekliliği sağlayamadım, ne bir spor yapıyorum, ne bir enstrüman çalıyorum, hobi desen yok. Acaba Bilnet gibi okullarda çok sıkı başladığı için benim gibi lisede bu ders olayından çok mu sıkılır.

Gerçekten duygularıma tercüman olmuşsunuz.

Şu an iş hayatında akademik olan konularda örneğin, analitik düşünme, hesap kitap, bütünü görme, okuduğunu iyi anlama vs konularda çok başarılıyım, ancak üst düzey yöneticilikte bunların hiç bir anlamı kalmıyor, liderlik, iletişim, ilişki yönetimi vs devreye giriyor.

Bakın bir okulun yayınladığı 21. YY yetkinlikleri, biraz internet araştırmasında bunlar çıkar zaten;

  • Complex Problem Solving
  • Critical Thinking
  • Creativity
  • Peaople Management
  • Coordinating with Others
  • Emotional Intelligence
  • Judgment and Decision Making
  • Service Orientation
  • Negotiation
  • Cognitive Flexibility
sgsgsgsg

Konu zor bir konu, bunları Bahçeşehir verebilecek diyemiyorum

Tek bildiğim çocuklarımızın çok yönlü yetişmesi gerek.

Ancak bu LGS belası, test sistemi sanki buna engel oluyor, BİLNET=Akademik başarı=LGS başarısı

Bu arada Bahçeşehir 2sini de verdiğini iddia ediyor, istanbulda LGS başarıları gayet iyi. Ama tabi fazla şubeleri var, burslu alıyorlar vs. gerçekten kendi eğitimleri mi bunu katıyor anlamak zor, ancak takip sistemleri vs. Bilfen den aşağı kalır değil.

İnsanın hayatında bir çok dönüm noktası oluyor, iyi bir lise, olmadı üniversite insanın hayata bakış açısını değiştirebiliyor. ANcak bunların hiç biri olmasa da yine bir çok dönüm noktaları var. 

Dediğim gibi konu çok zor.


Ero

Aynı düşüncelere sahibiz. İş arkadaşlarımdan birinin çocuğu Bilfen de ilkokulu okuyor.1. sınıfta çocuğu ödevler ve ders yoğunluğundan bolca şikayet etmiş. Hatta Covid sürecinde kapanma ve uzaktan eğitime geçince dersleri gözlemleme şansıda bulmuş. Eğitimin ciddi anlamda zorladığını gözlemlemiş. Şimdi 3. sınıfa giden kızının çalışma disiplinine alıştığı ve düzeni kurduğunu söyledi. Bir diğer arkadaşımın çocuğuda Bahçeşehir de, onun bir veli olarak okulun çok fazla veliden beklentisi olduğu yönünde. Sürekli faliyetler için veliden birşeyler hazırlamasını istiyorlarmış ve akşamları sürekli yarın için hazırlıklar ve ödevler ile geçiyormuş.

21.YY. yetkinlikleri için tamamen size katılıyorum. Hayat bir değişim içinde ve değişikliğe uyum sağlayabilenler başarılı olabilecekler. Bu yetkinlikler ister sözel bir alanda olun isterse sayısal olmazsa olmaz. Ben bir mühendis olarak sayısal zekanın bir ürünü olarak bazılarında çok iyi iken bazılarında da hiç yokum. Çocuklarda genetik aktarımda çok önemli. Benim çocuğum da bana benziyor bir çok konuda. Açıkçası kendimde eksik kalan veya şimdi geriye eğitim hayatıma baktığımda keşke şöyle olsaydı dediğim şeyleri çocuğum için değiştirmek istiyorum.

Bilnet in benim için 2 tane cazip tarafı var;

* İlki öğrenciyi yakın takip edip biraz disiplin biraz tam öğrenme dedikleri bir görevi hakkıyla tamamlamadan bırakmaması. Bu sayede hayatı boyunca üstlendiği görevleri tamamlama disiplinine sahip olacaktır. İş hayatımda yeni mezunların üstlendikleri görevleri sürekli bir yarıda bırakmaları, sabır ve azim gibi kavramları edinemediklerini gösteriyor.

* İkinci cazip tarafı ise Bilnet in güven vermesi. Bilnet ile konuştuğumda eğitim anlamında söyledikleri herşeyi yapabileceklerini anladım. Daha klasik ve yalın bir program ve söyledikleri herşeyi yapabilirler. Bir sürpriz yok. Evet okul bitip LGS ye girdiğinde başarılı bir sonuç, iyi bir ingilizce ve iyi bir üniversite için çalışma alışkanlığı. Bilnet de görüştüğüm kişilerden elde ettiğim imaj hem eğitim hemde idari(ücretler, okulun sunduğu yemek vb. imkanlar) anlamda istikrarlı son derece net bir tavır sergilemesi. Forumlar ve sosyal medya araştırmalarımda söylenenlerin doğruluğunu gösterdi.  

Bahçeşehir için söyleyebileceğim 2 şey ise;

* Bir mühendis olarak çok beğendiğim bir müfredatları var. Benim 15 yılın üzerindeki iş hayatımda gördüğüm üniversite fark etmeksizin (ODTU veya taşra üniversiteleri) başarı elde edemeyenler için sorunu görüp çözüm yolu bulamayanlar olduğunu gördüm. Bilgi her yaşta elde edilebilen birşey. Öğrenilebilen yeteneklerin ise  ancak çocukluktaki edindiklerimiz ile olabileceğini düşünüyorum. Mühendisliğin ingilizce tanımlarında "ability", "talent" gibi kelimeler ile karşılaşıyoruz. Bahçeşehirin müfredatını incelediğimde bolca STEM, Robotik, Master First gibi derslerle karşılaştım ve duyduğum kadarı ile gerçekten uygulanıyormuş. Twitter, instegram gibi platformlarda da bolca öğrenci etkinliklerini görüyorum. Birde Almanca/İspanyolca için beklentim kulak aşinalığı elde ediyor olmaları. Bir dilin yapısını, ifade şeklini biliyor olması bile ileride onlar için bir avantaj sağlayacaktır. Küçük yaşların dil öğreniminde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Haftalık 2 saat Almanca/İspanyolca eğitimi için geleceğe yatırım olarak bakıyorum.

* Bahçeşehir de kurs adı altında bolca ek ders seçebiliyor olunması bence çok güzel bir opsiyon. 4 yıl boyunca piyano yamı merak saldı gitsin okulunda kursunu alsın. Aynı eğitimi dışarıdada aldırabilirsiniz ancak okulunda kendi öğretmeninden alması hem veli için hemde çocuğun devamlılığı için çok önemli. Etrafımda çok aile gördüm çocuklarını çeşitli kurslara yazdırıp 2 yada 3 defadan fazla götürmeyen.

Bu yazdıklarımdan yola çıkarak Bahçeşehire hiç düşünmeden karar vermiş oluyorum aslında. İşte tam burada çok önemli bir husus var. Bahçeşehirin sözlerini ne kadar tutabileceği. Arkadaşlarım ve sosyal medya bana derki; Çokça cebinde para tut bu okul bu yıl 10 lira ise seneye 15 hatta 20 lira isteyebilir, bir anda müdürü, öğretmeni değişebilir. Öğretmenlerine asgari ücret veya biraz üstünde verir. Yıl içerisinde birden çocuğunuzu 17:00 yerine 16:30 da alın diyebilir. Müfredattaki dinamizm her alana yansımış :). Bunun gibi bir sürü neden beni korkutuyor açıkçası. Sistemlerini çok iyi oturttuklarını ve öğretmen odaklı değil, sistem odaklı bir eğitim verdiklerini söylüyorlar. Tüm Bahçeşehirler aynı eğitimi aynı zamanlarda alıyorlarmış. Bunu orada çalışan bir öğretmenden de teyit ettim.

Burada yazdıklarım birazda kafamı toparlamamda yardımcı oldu açıkçası. Ben güvene çok önem veren birisiyim bu nedenle Bilnet, eğitim sistemi için ise Bahçeşehir. Bakalım bu ay bir sonuca varıp kayıt yaptırağız.
 
sgsgsgsg

Selamlar,

Evet burası kafa defteri gibi oldu, yazarken düşünceler şekilleniyor.

Size bizim düşünce tarzımızın yanlış olduğunu söylemek istiyorum, yani nasıl yanlış, biz sayısal kökenli olarak belirli bir perspektiften bakıyoruz ve doğru diye düşündüklerimiz aslında bizim doğrularımız. Buradaki en büyük yanılgımız LINEER düşünce şekli. Bu lineer düşünce şekli bize bugüne kadar çok iyi hizmet etti, her alanda başarı sağlamamıza yardım etti. Ancak LINEER düşünce modelleri çökmüş durumda, dünya hızla INLINEER - KAOTIK hareket eder hale geldi. Bugün yaptığınız plan yarın çöp oluyor, artık esneklik ve RESILLIENCE kazanıyor.Kaynak: BlackSWAN - ANTI-FRAGILE / Nicholas Talip - bu kaynakları tavsiye ederim.

Konu çok saptı ancak, şunu söylemeden geçemeyeceğim, biz ne planlar yaparsak yapalım, dünyada en büyük zorluklar - unknown-unknown dan gelecek :D

Because as we know, there are known knowns; there are things we know we know.we also know there are known unknowns; that is to say we know there are some things we do not know. but there are also unknown unknowns – the ones we don't know we don't know. and if one looks throughout the history of our country and other free countries, it is the latter category that tend to be the difficult ones. 

Konuya geri gelecek olursak;

Çocuklarımıza bu yetkinlikleri ve değişken dünya ile başa çıkma kapasitesini, gücünü BILNET gibi lineer düşünce modelleri veremeyecek. OK. Ancak alternatifin ne vereceğini kestirmek çok zor, bu konuda Bahçeşehir değil, belki daha butik ancak sözünü tutan okullar size bunu sağlayacak. Bu sefer de karşımıza LGS belası çıkacak. O da gerçekten tam lineer düşünce modeli ürünü.

Ya da başka bir açıdan bakalım KAOS iyidir. (bahçeşehir) çünkü düzensizlik kendi içinde yaratıcılığı ve gelişimi teşvik eder.
Ero

Bu karar aşamasında sizinle bilgi paylaşımında bulunuyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Her şeyden önce duruma yaklaşım açınız düşüncelerimi ve hissedip anlamlandıramadığım yönelimlerimi netleştirdi. Bende decision making konularında bahsi geçen algoritmik (lineer yada non lineer) karar mekanizmaları ile sonuca yaklaşmaya çalışıyorum böyle kararsızlıklarımda. Fuzzy logic çözer bizim problemimizi iyi modellemeyi becerebilsek.

Konuya gelecek olursak;

Bu iki okulu belirlemeden öncesi (okulların eve olan uzaklığından bağımsız) Ankara da velilerin tercih ettikleri hatta kura için başvurdukları okulları ve eğitim sistemlerini inceledim. İdari bakımdan çoğunun ortak noktası Vakıf okulları olmaları (TED, ODTU Koleji, Bilkent IDV Koleji, Tevfik Fikret Lisesi) idi. Hem eğitim hemde idari bakımdan farklılaşan sadece Bilfen (Kapısında kayıt kuyruğu oluşuyor sabahın 7 sinde).Vakıf okullarının ortak noktası ise akademik geleceğe yönelik vaatlerinin çok düşük olması. Ders programları sade ve öğrenciye bırakıyor öğrenme işini. Ders programlarını gördüğümde çok şaşırmıştım Milli eğitimin sunduğu dersleri 1 yada 2 tane (Bilişim sistemleri, satranç, yoga gibi) ekleyerek sunduklarını gördüm. Ben eğitilmenin ve öğrenmenin rahat ve konfor ile olamayacağını düşünen taraftayım. Bu okulların yöntemleri 70 ler 80 ler de iyi çalıştı ve ülke şartlarında başarılı sayıldı. Şimdi ise bu vakıf okullarındaki öğrenciler son sınıflarında özel dersler alarak sınav başarısı yakalamaya çalışıyorlar. Bu yüzden hiçbirisinin kurasına katılmıyorum. Ankara da Bilfen ise sınav başarıları ile en iyi beyaz yakalı velilerin tercihi oldu. Butik okullar için ise, öğretmen, ders programı, okulun sürekliliği gibi faktörler Ankara için çok pozitif değil. Geçmişte Ankarada Yükselen Koleji diye bir okul vardı. Butik tarzda ve kurucuları eğitimin kalitesi adına okulu kurduklarını söylerlerdi. Şimdi şube sayısını artırmak ile meşgul. Bir işi iyi yapıp butik kalabilmek çok zor malesef. Büyüdüklerinde ise işin sihri kaçıp sıradanlaşıyorlar. Ozaman da bizim yaptığımız gibi karşılaştırılıp eleniyorlar. Küçük kalan butikler ise ya kurucusu işi bırakıyor yada sürekli el değiştirmeler ile geçiyor günleri.

Önce TEOG şimdi LGS yarın XYZ. Bizdeki bu sınav odaklı sistem ile yaşayacağımızı öngörüp değişime açık bir eğitim sisteminin en başarılı seçim olacağına karar verdim.


smy123

Yazdıklarınızı tek tek okudum ilkokul için okul arayışına girmiştik zaten birçok okul kontenjanı dolu.Ted bilfen bahçeşehir Çayyolu Beştepe Tevfik Fikret Bilkent gibi bir çoğu kura yada anaokuldan alıyor.butik ve bir kaç okula baktım zaten oğlum sınav Koleji’nde anaokulunda idi İngilizce eğitim memnunuz o yüzden sınavda kalmayı tercih ettik.Bahçeşehir İncek kontenjanı boştu en son bilnet bakmadım orası 60 bin üstüdür diye tahmin ediyorum.Zaten bu okullar 60_100 arası olmuştu.Ero

Evet 1. sınıfa kayıt için anasınıfından kuraya katılmak gerekiyor, Geçen sene çok rağbet gören okulları inceleyip birçok kişinin marka algısı nedeniyle bu okullara giriş için çaba gösterdiklerini gördüm ve ben çaba sarfetmedim. Sınav Koleji nin ingilizcesi için bende çok güzel şeyler duydum. Geçen senelerde çok değerli bir ingilizce koordinatörü transfer etmişler diye duydum. Sınav ın eğitimini beğeniyorsanız ve oğlunuzda okulunda mutlu ise maceraya atılmanın bir anlamı yok bencede. Zaten orta okul ve lise için yeniden değerlendirmeler yapılıyor. Malesef 60 -100 bin civarı baktığımız okullar hep. Eski öğrenciler daha uyguna okuyorlar, yeni kayıtları hep yüksekden alıyolar. Kura ile alan ve 1. sınıf için kontenjanı olmayan okullar için 2. sınıf da kontenjan oluyor, çeşitli nedenlerden ötürü oradan nakil olan öğrencide oluyor.


biranne_

Merhabalar, biz de aynı arayıştayız şu an Ankara için. Okul tercihiniz hangisi oldu acaba? Cevaplamak için Üye ol