Nesquik,aromali süt,kefir,nutella vs.

Kayla soruyor: 10

Merhaba herkese...

Cocuklariniza fistik ezmesi, nesquik,cilekli muzlu sut, nutella veya kefir veriyor musunuz? Benim kizim büyüdügü îçin organik vs vs takintilarim yok, sadece tolere edebiliyor mu cocuklar yoksa belirli yasa kadar asla verilmiyor diye bir yargi var mi diye sormak istedim...herseyi veriyorum sonucta ama bahsettiklerimi henuz vermedigim icin tecrubelerinizi almak isterim...

Simdiden herkese tesekkurler

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


fistikcik

Bu saydıklarınızdan sadece kefir veriyorum, ama herhangi bir aromalısını değil. Sadesini.
Organik beslenmeye herkesin maddi gücü yetmeyebilir, ya da tercihi olmayabilir. Benim bütçem buna elvermiyor mesela. Ama sizin deyiminizle "organik takıntı" başka bir şey, mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye çalışmak başka bir şey. Yazdığınız ürünler sağlıklı olmaktan çok ama çok uzaklar. Ne çocuklar, ne de büyükler için uygun değiller. Tolere edip edememek değil sorun. Çocuğunuz yiyebilir, hatta bayılabilir bunlara. Ama sağlıklı değiller. Hadi sağlıklı olmalarını geçtim, bunlara alışan çocuk normal verdiğiniz sütü artık içer mi, yemek yerine karnını bunlarla doyurmayı seçer mi sorularını da dikkate almak gerek.


Sanemm

Nesguik ve nutellanın var olan besleyici gıdalardan (süt, fındık ezmesi) daha lezzetli olduğu için muadili gibi görünmemesi lazım.


Sade süt dururken neden yapay bir lezzetle tatlandırılır ki? Fındık ezmesi kendi başına yetebilen besleyicilikteyken sadece aroma katsın diye neden nutella yedirilir ki?

Kefir katkı maddeli bir gıda olmadığından rahatlıkla verilebilir. Sonuçta yoğurt gibi mutasyona uğramış süttür. Bağırsaklar için oldukça faydalıdır.  Kefirin sütün muadili gibi görüp nesguik ve nutellayla aynı katagoride tutmamak lazım.

Yapay gıdalardan olabildiğince uzak tutmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Organ yaşının da önemli olduğunu düşünenlerdenim bu nedenle sağlıklı beslenmeye alışkanlığı kazandırmalıyız.


dilammm

 Kızım 2,5 yaşında kefir dışındakilerle (belki max. 2 paket muzlu süt içmiştir babası almış onu da birlikte oynarken arkadaşında görünce, bişey demedim o kadarcık olur) hiç tanışmadı henüz. Gittiği yere kadar da sakınacağım. Sonra saldıracak bak herşeye kantinde falan kendisi alabilir olunca diyorlar ama;(ben öğretmenim) kendi okulumda mesela bakıyorum çocuklara, ebeveyni nasıl yetiştirdi ve alıştırdıysa az çok öyle gidiyor. Tercihlerini de alıştıkları yiyeceklerden yana kullanıyorlar. Yalnız kefiri hazır sade olanlardan alıyorum kendim yapamıyorum, zaten hergün kendi mayaladığım yoğurdu yiyor hala. Haftada 3 kere falan da hazır kefir içiyor.


ipekkusgoz

kefir sık sık sunuyorum, içtiğini kar sayıyorum.

Nesquik yerine keçiboynuzu tozu kullanıyor(d)um ben. Bir ara sağdığım anne sütünü biberonla ve ya bardakla içmiyordu.Sırf rengini değiştirmek amaçlı keçiboynuzu tozu kullanmıştım ve başarılı olmuştu. Şu anda keçi ya da inek sütünü sade içiyor.

Nutella yerine kendim evde fındık ezmesi yapıyor. Bunun için sadece fındık, fındık yağı ve bal gerekiyor. Evet biraz zahmetli; fındığı kavurmak, önce öğütcüde sonra mikserde fındıkla uğraşıp durmak ama değer bence. 

Aromalı süt kullanmayı düşünmüyorum. Çok zorda kalırsam,dışarıdaysak vs, pipetli sade küçük sütlerden alıyorum o kadar.


turkuazz

Ben veriyorum.Tolere edemeyisine dair bir sinyal almadim.peynir , yumurta yemez, , süt içmez.Nesquikli ya da kakaolu da olsa süt içiyor diye düşünüyorum. Elbette içim rahat değil kimseye de ver demem o ayrı konu.angada

ben de vermiyorum cunku kendimde yiyemiyorum boyle seyler .. ama sanirim daha fazlasini bile tolere ederler parka gittigimde goruyorum hemen hemen her cocuk boyle seyler yiyor fakat bu abur cubur dunyasi ucsuz bucaksiz birsey bulasmamak / bulastirmamak en iyisi gibi geliyor bana zaten kendimde hic sevemedim .. zararlari herkesce biliniyor az cok


tarantababu

çikolata konusunda ne düşünüyorsunuz, bitterin  antioksidan özelliği ve faydası dahi olduğunu biliyoruz, bu durumda bitter çikolatadan da skınmak gerekirmi, bu konudaki tavrınızı merak ettim annelerin?


zuzummm

cevre faktörü göz ardı edilemez ama alışkanlıklar da cok önemli..coğu insan alıskanlıklarını küçükten kaznıyor.ben de bir meyve-sebze sever olarak cocuğumu bu yönde yetiştirmek istiyorum.henüz küçük ama insallah babası gibi çikolata tatlı delisi olmaz...neticede babsını vazgeciremiyorum = çevre :)ihb

ben kefiri kendim yapıyorum ek gıdaya başladığımz günden beri veriyorum tek başına tadına pek bayılmadı bende ayrana karıştırıyorum bayıla bayıla içiyor o zaman.


ipekkusgoz

Ben de çok isterdim mar gibi,kimse vermesin.Ne bizim gibi annelerin yarınlardan korkusu olsun ne de diğer çocuklar bu zararlı yiyeceklere maruz kalsın.Cevaplamak için Üye ol