14 aylık oğlum gece en az 7-8 kez kalkıyor:((

aktiva soruyor: 10

Doğduğundan beri böyleyiz. İlk 6,5-7 ay gazımız tam gazdı. Gazdan miras mı kaldı huyu mu böyle artık ben işin içinden çıkamıyorum.
Düşünceleriniz nelerdir? Maaşallah emiyor da gece her kalktığında emmeden uyumaz oldu. (Yemek dışında süt olarak anne sütü, bazen de muhallebi yerse inek sütü alıyor sulandırılmış) Ben çalışıyorum artık zombiye döndüm. Gece uyku yok bana adeta. 1 hafta not tutucam. Mesela dün gece 21.00 de uyuttum. 23.de kalktı ve ondan sonra her 1,5 saatte kalkıp en son güne de 07.25 de başladı. Her kalkışında ağlama. Sabah da bir aralar 10-15 dk uyanınca kendi kendine oyalanıyordu aylar öncesinde ben de göz ucuyla bakıyodum. Şimdi o da yok. Sabah yatakta keyif yapayım diyen bir çocuk dA değil.
bENZER DURUMDA OLANLAR NE YAPIYORSUNUZ?
uykusuzluk kaderimiz mi bizim yaaa...
Doktora danıştım karşılıklı gelin görüşelim dedi. Reflü de olabilir dedi. Ama uykusuzluk huzursuzluk reflünün tek belirtisi olur mu?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


tiara

gece beslenmesini kesmeyi deneyebilirsiniz..kiminde çok işe yarıyor, kiminde kısmen..ama denemeden bilemiyorsunuz..ben 11 aylıkken kestim gece beslenmesini. daha önce gecede 7-8 kere kalkardı, şimdi daha az..ha ama kesintisiz uyku uyumuyorum yine de..bazı bebeklerse kesintisiz uyuyabiliyormuş gece emmeyi bıraktıktan sonra..denemekte fayda olabilir


minigim_sare

Benim kızım mamayla büyüdü.1 yaşına girdiğinde doktor kontrolüne gittik.mutlaka gece beslenmesini kesmemiz gerektiğini söyledi. 1 yaşından sonra çocuklar gece besenmesine gerek duymazmış.nasıl olacak dedim doktora. Siz gece kalkıp yemek mi yiyorsunuz dedi. O da yiyince rahatsız olurmuş.Mamayla büyüyen çocuklar gece çok uyanmaz diyor herkes ama biz sizin gibi sürekli uyanırdık.hemen kesemedik tabi beslenmeyi.ama şu an gece yatarken veriyorum. Bir de sabah uyanınca. On dışında hala gece kalkıp duruyor ama eskisi kadar değil. Uyanınca su veriyorum tekrar uykuya dalıyor. Bence siz de deneyin. Ya da doktorunuza danışın derim. Biz de az da olsa işe yaradı.


azzraa

Bizde sizin gibi gece çok sık kalkardık.Bir ara 1 saati bile bulmuyordu kalkmalarımız...Ben çareyi yanımda yatırmakta buldum.Şimdi ise 2-3 kez kalkıyor.Sabah 5 te su içmeye kalkıyor.Biz biberonla içmiyoruz bardakla içiyoruz suyu...Sonra sabah 8 gibi mama yapıyorum ve uykuya devam ediyor.Bende kızımda sabah dinç kalkıyoruz.onun öncesinde ruh gibiydim.


ozgu_naz

22 ay emzirdim gece gündüz.ve her gece sabaha kadar bin kere uyunırdı emmek için.memeyi bırakınca zamanla gece uykuları düzene girdi.şimdilerde eğer bir sıkıntısı yoksa deliksiz uyur


mulku

uyuduğu ortam da önemli aslında. bizimkisi, oda karanlık olmazsa en fazla 2 saat uyuyor :)aktiva

odayı doğduğundan beri karanlık tutuyorum, yatağı bizim odada ama sese azami dikkat ederiz. Ses sıkıntısı yok yani. Sıcaklık deseniz derece ile 23-24 dür her zaman oda ısısı.

Gece ne su ne ıhlamur içmiyor (zaten biberon hiç kullanmadık, ben kullansın istemedim meme emmez derler ya hep o da zaten alışmak istemedi, sık deneseydim alışırdı belki de geceleri arada rahat ederdim de demiyor değilim) teklif ettiğimde gözü kapalı yatağına oturup ağlıyor. Sonra da zıvanadan çıkıyor almazsam. El teması, sesimle rahatlatmaya çalışıyorum coşuyor. dün akşam ilk kalktığında hemen emzirmedim çok kötü oldu boğulur gibi ağlıyor kusturdu azıcık kendini ağlarken. Işığı açmak zorunda kaldım iki defa.


aktiva

bu yola baş koysak kaç gün sabahı ederiz belirsiz önümüz ben onu anladım. Hadi buna razıyım ikimizde uyuyacaksak da, ya benim oğlumda emmeyi kesmek işe yaramazsa ya da başlayıp da daha kötü bir hal alırsa çocuğun psikolojisi nasıl olur bir tavsiye var mı? Ben bir şey yapacaksam kararlı olurum ondan yana sıkıntı yok, sallanmayı kestiğimde kendi kendine uyuması için 4 gece 3-4 saat ağlayarak uyumuştu en son yogunluktan. Artık daha bilinçli kaç saat kaç gün sürer kestiremiyorum?

Bir de reflü olabilir mi?
Doktor birebir görüşmeliyiz tahlil de yaparız reflü olabilir dedi durumu anlattığımda. Ama reflünün belirtileri yok gibi biz de . Tek başına uykusuzluk, huysuzluk reflü belirtisi olur mu??


aktiva

esma, bizimki gündüz bazen tek uyku bazen iki uyku uyuyor ama onlar da uzun değil. Gündüz uykusunu almadığı zaman da oluyor ki o zaman geceye miras kalıyor huysuzluk.aktiva

Bu arada hiç yanımda yatırmadım, yatağını seviyor onunla ilgili bir sıkıntımız çok şükür hiç olmadı (maaşallah). Hatta bazen diğer anneler gibi koyun koyuna uyuyalım istiyorum ama oğlum yatağını istediğini belli ediyor ben de koyuyorum. İlginç bi tip bizimki yaaa....


fleez

ne güzel işte:)) biz sarıla sarıla yatıyoruz ama hertarafım tutuluyor, sırtını bana dayıyor yanaklarını yanaklarıma değdiriyor, kolumu da üstüne atıyor, bir de ellerimi tutuyor,offf:))


uyku probleminden çok çektim, ama aylardır bir hastalıktır gittiği için yanıma alıştı maalesef, yanımda daha rahat, benim de içim rahat, çünkü sabahlara kadar ateş korkusuyla yaşıyoruz aylardır, sonumuz ne olacak bilmiyorum ama bu yatak konusunda, yani yanınıza bir şekilde alırsanız öyle gidiyor sanırım, 

bir derdi vardır, azı dişi döneminde sonuçta, azı dişleri biz de çok zor çıktı, gece 2 den sabah 6 ya kadar slaonda oyun oynayarak haftalar geçirdik, hatta iki ayımız böyle geçmişti, zombie den baterdik yaniCevaplamak için Üye ol