Kaşıktan kaçıyor

terelelli soruyor: 4

oğlum 28 aylık her zaman yeme problemi oldu.

ben çalışan anneyim uzun saatler bakıcımızın evinde duruyor dediğine göre onunla yiyor (kilosu yerınde akşamları yemek boşlarım gerı gelıyor) bakıcımız  2 yıldır bizimle ilk zamanlar ona mama sandalyemizi götürüp getirirdim ama zamanla istemedi tezgaha oturtup yediriyorum dedi bende birşey demedim yesinde nasıl yerse yesin kafasında idim..keşke mama sandalyesine diretseymiisşim(ben yaptım bu hatayı siz yapmayın yeni anneler)
şuanda 
asla sandalyede masada oturup yemiyor sürekli koşma halinde arkasında ben yedirmeye çabalıyorum ben kadın gibi tezgaha koyunca ise tepelere çıkıyor bende o yöntem işe yaramıyor.
kaşıkla yemeyi reddediyor ağzına tepilmeye alıştığı için 
kaşıkla bir lokma dahi veremiyorum
kendide yemiyor
haftasonlarımız yedireceğim die sinir stres içinde geçiyor.
Naısl öğretirim ben bu çocuga kaşık sofra hayatını :(

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


mnkbs

Siz yemek yerken, ona yemesi için zorlamadan, sadece  mama sandalyesinde oturarak masada yemek vakti sizinle vakit geçirmesini sağlayarak başlayabilirsiniz belki bir kaç gün. 

Mama sandalyesinde oturmaya alışsın bu süreçte, biraz oturmayı kabullendikten sonra hiç ama hiç zorlamadan siz yemeğinize devam ederken onun önüne çok az miktar yemek ve eğlenceli bebek mama kaşıklarından koyarak biraz daha ısınması denenebilir.
Aslında tamamen ısındırma ve alıştırma sürecine ihtiyaç var. bir de biraz kaşıksız kendi elleriyle yiyebileceği şeyleri öyle de yiyebilir, kendi yemeye alışsın maksat.
18 aylık oğlum, ben yedirirken mutlaka ama mutlaka kaşığa müdahale eder, kendi yemek ister, eline bir kaşık veriyorum, ben bir yandan yedirirken azar azar da kendisi yemeye çalışıyor, böyle böyle dökerek öğrenecek inşallah
Allah tüm annelere sabır versin, amin.


meriden

Merhaba

benim oğlum da yeme problemli. Ne kadar rahat olmak istesem de bir kaç kez takistik sofrada bu da onda yer etti. hala akşam yemeği öncesi geriliyorum. Evde belli başlı şeyler yiyor sadece. Ama kreş te öğlen herşeyi yediği için akşam evde sadece yoğurt ekmek yiyorsa sorun etmiyorum artık.

Bizim oğlan da 18 ay civarı kendi yemeye başladı bizden ve başkasından kesinlikle kaşık kabul etmedi. biraz yapı herhalde.

herkes ay ne güzel kendi yiyor derdi ama ben isterdim ki 'kontrol' bende olsun:)

döke döke yerdi işte yarısı yerde yarısı belki midede.

Diyeceğim şu bizimki 2 yaş civarı mama sandalyesini de bıraktı. Artık oturmak istemedi normal sandalyeye çomelirdi.

Sizde öyle deneye bilirsiniz belki? Altına düz sağlam bir ilave minderle. Onu yükseltmek için.

Ve ilgisini çeken bir oyuncak koyarsanız masaya. Yemekten hoslandigi birşeyler önüne. Hayir demeyecegi birşeyler. Bizimkinden örnek vereyim ekmek, muz, kek, poğaça. Çok uzun değil malesef listem:)

Yemek masanizda aktivite yapın puzzle veya resim, yiyecek birşeyler yanina.

Masada birşeyler yemeye alışsin maksat.

Allah bütün annelere sabır versin. Özellikle de yemek konusunda :)


terelelli

tesekkurler cevaplar ıcın malesef mama sandalyesı kullanmıyor aslaa oturmuyor içine  yaşında yoktu kullanmayı bıraktık :( başka markalarda denedık yok anam inat adam..sandalyeye mınder bagladım yükselttim oturmuyor 

oturup aktıvitide yapmaz
poposu en fazla 10 dk koltuk görür sonrası hoplama zıplama zaten doktorumuz pedagoga yonlendırdı hıperkatıiviteden şüphelenıyor :( bir takım testler istedi.
kendi yıcegı yıyecekler hep katı sorun olmazmı? elıne sıgara boregı pogaca kofte fılan verıyorum yıyoır
meyvelerıde hep tabak hazırlar yanına bırakırım salonda koşarkan atar agzına


bushr94

Bence bakıcıdan kaynaklanıyor. Bu yaşta hiperaktiviteyi ne anlayacaklar hepsi hopluyor zıplıyor. Biz de tam inatlaşma yaşı. Biraz aç kalsa öğünlerde de sevdiği şeyler olsa sadece düzeni oturtana kadar.  Ne kadar dayanıyorsa o kadar yesin kalksın koşturuyorsa mecbur acıkıp gelecek. Nasıl olsa kilosu iyiymiş siz biraz izin falan alın alıştırın, sonra bakıcıcya da deyin nasıl diyorsam öyle yapacaksın. Zor ama çocuklara büyükler kural koymasa onlar niye uysun? Olmazsa da iyi bir kreşle hallolur bence zaten 28 aylık olmuş. Üzülecek bir şey doktorluk bir şey yok bence.Cevaplamak için Üye ol