yenidoğan sarılığı ve uyku...

ritalar soruyor: 6

yenidoğanların tümü uyanmakta zorlanır mı??? uyanmama 1 sarılık belirtisi midirr??? hele 1 el atınn analar...

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


angelique

yenidoğan bir bebeğin uzun süre uyuması evet bir sarılık belirtisi. çok yakın arkadaşımın başına geldi oradan beliyorum.


river

bebekten bebeğe değişen bir durum bu..genelde yeni doğmuş bebekler çok uyuyor.günün büyük bir kısmını uyuyarak geçiyor..sadece beslenme için uyanıyorlar..sarılık olduysa zaten gözlerinden ve cildinin renginden kolayca anlayabilirsiniz..eğer çok sarıysa bir doktora götürmenizi tavsiye ederim..zira bizimki oldukça sarıydı ve sarılık değerleri yüksek çıkınca 1 gün ışık tedavisi uyguladılar.hemen düzeldi..


ZeynepYenice

yenidoğanda en fazla 3 saat deliksiz uyuyabilir eğer 3 saati geçiyorsa mutlaka uyandırmaya çalışmak gerek uyanmakta zorlanıyorsa sarılık belirtisi olabilir, tabi renginden de anlaşılabilecek bir şey ama en kısa zamanda dr götürülmesi gerekir, derecesine göre ışın tedavisi gerekebilir, çok yüksek değilse sadece aç bırakmamakla geçebilecek durumda olabilir ilk kızımda bizim öyle olmuştu.


didem_dorukcem

aman dikkat ! benim oğlumda yenidoğan sarılığı geçirdi ve tam 2 ay sürdü sürekli doktor kontrolündeydi sınır değerlerin altında olduğu için ışın tedavisi görmedi.en önemli belirtisi de uykuydu bıraksam saatlerce uyuyabilirdi.  ben elimden geldiğince uyandırıp emzirmeye çalıştım ama bazı bünyelerde sarılık uzun sürebiliyormuş.3 saat uyumasına izin vermeden bol bol beslenmesi gerekiyor.


DogalAnne

Evet yeni doğan da uyanmama belirtisi tek başına bir sarılık belirtisi olamaz tabii, göz içleri ve vücudunda sarılık görülebilir..
Biz 20 gün hastanede kaldık, ışın aldık, bilurubin hiç düşmüyor sürekli 19-20 oluyordu, en son çare ilaç vermek zorunda kaldık :/
Güneşe çıkartıyordum, sabah öğle akşam, günde 5'er dk. gün ışığında tutuyorduk ve evet uykuya meyil çok fazla oluyor o dönemde,

geçmiş olsun, acil şifalar...


sevfurkereym

ben 2 oğlumdada sarılığı yaşadım.ilk oğlumda çok yüksekti ama ikisindede hastanede yattık.sarılık uzun süre uyutabilir ve buda acıksada uyanmasına izin vermez aç kalır aç kalınca kan şekeri düşer ve sarılığı yükseldikçe yükselir.benim 2 oğlumdada sütün çok geç ve az geldi.sırf bu yüzden mama verdi hastane.asla aç kalmaması gerekiyor.sütünüz yeterliyse bol bol emzirin en büyük ilacı.ilk oğlumda vermemiştim ama bu kez ben su verdim bebeğime.çok yüksek değerle yatmıştık bu kez bibüyüğümü dinledim bi su bardağına yakın bi gün içerisinde ara ara su verdim ve ciddi şekilde sarılığı düşmüştü.ilk oğlumda vermemiştim çok uzun süre yatmıştık ozaman dinlememiştim su ver dienleri.dikkat edin ateşte yapabiliyor ilkinde yüksek ateş ve sarılıkla yatmıştım.işitme testindede mutlaka sarılık geçirdiğini ışın tedavisi aldıysanız onuda mutlaka söleyin.çünkü kulaklarda tahribata yol açabiliyomuş.işitme testini yaparken sarılık geçiren bebekleri(ışın tedavisi alanlar özellikle)başka testler uygulanıyo.bizde öle oldu ama çok şükür bi problem çıkmadı ...Cevaplamak için Üye ol