bebeğim çok huzursuz

Pinar_A soruyor: 2

bebegım 1bucuk aylık ve son 4 gündür gündüzleri çok huzursuz sürekli emmek istiyo emziriyorum sonrasında gazını cıkarırken de sorun olmuyor.uyuyor kucağımda.Yatağına yatırdığım zaman 5 dakıka sonra aglamaya baslıyor gazı vardır dıye karnını falan ovuyorum daha da cok aglamaya baslıyor. gun boyu hıc gaz cıkarmıyor.Bıde dün 3 kere kaka yaptı ilk 2 kakası hardal rengıyken hatta turuncumsuydu son kakası hafıf yeşilimsiydi.Bu kaka renklerınden pek anlamıyorum.Ne yapacagımı şaşırdım dogrusu acaba hasta mı kızım?? bıde bebekler gunde kaç kere kaka yapıyor? Bızımkı haftada 1 ya da 2 gun kaka yapıyor.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Derya_Eymen

bence çok endişelenme. sen yediklerine dikkat et.senin yediğin birşey de rahatsız etmiş olabilir. büyüyor. barsakları da sindirime alışıyor.barsaklarında gaz oluyordur.üşütme sıcak tut biraz.kaka sayısı bebekten bebeğe değişir. günde 10 defa da kaka yapabilir. normal. açık sarı hardal renkli kaka normal benim bildiğim kadarı ile.yeşil renk kaka ise üşüttüğünde ya da  çok beslendiğinde (emdiğinde) veya senin yediğin herhangi birşeyden dolayı olabilir. çok endişelenecek bir durum değil. her istediğinde emzir annesi. hem senin sütün artar. sağlıkla büyüsün tüm bebekler..


gulden_elifsu

bizde de aynı sorun vardı,emerken uyuyordu,gazını çıkarmaya kalksam uyanıp ağlıyordu tekrar uykuya da dalamıyordu.gazını çıkarmadan yatırdığım için daha yatağına yatırıp arkamı dönerken uyanıp ağlıyordu..tabii ben de..gazını pek çıkaramıyordu kızım,nurse harvey şurup denedik,iyi geldi..bazen ben anason içtim.birde,ütüyle minik bir bez ısıtıp karnına koyuyordum--direk çıplak tene değil de,zıbının üstünden---bu çok çok rahatlatmıştı bizi..birde ayşe öner'in bebek masajını bulmuştum internetten,elime azıcık bebe yağı alıp bu masajı yapıyordum,bu da iyi geldi.birde acı elma yağıyla karnına masaj yapabilirsin.eğer sorunu gazsa bunları deneyebilirsin.benim kızım 4-5 günde hatta bazen 7 günde bir yapıyordu kakasını,bu normalmiş sadece anne sütü alan bebek günde bir kaç kez de yapabilir,haftada bir de diyor doktorlar.birçok doktordan aynı cevabı aldım..Allah yardımcınız olsun,kolaylıklar versin..Cevaplamak için Üye ol