Bebeğim bir göğsümü emmiyor

ciren soruyor: 10

merhaba, oğlum henüz 9 haftalık. doğduğundan beri sağ göğsümü emmek istemedi pek. son zamanlardaysa iyice kötüleşti durum. sağ göğsümü verince basıyor yaygarayı. sadece uykuluyken verebiliyorum.
aslında genel bir emme problemi var sanki. dğer göğsümü de maksimum 10 dk emiyor. kilo alımı gayet iyi, boyu posu yerinde gidiyor. yine de ben çok üzülüyorum. acaba emmeyi mi bırakacak? bir emzirme danışmanına bile gitmeyi düşünüyorum ama adanada öyle biri var mı bilmiyorum? bileniniz veya benzer sıkıntı yaşayanınız varsa lütfen yardımcı olun.

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


neretva

Öncelikle sık rastlanan bir durum. Kendimden örnek vereyim: benim sağ göğsüm gıcık, sol göğsüm melekti. Sağda hem daha az süt üretiliyordu (sağdığım için biliyorum) hem de o tarafta sütün gelişi hızlıydı, resmen fışkırıyordu. Tabii oğlum sinir oluyordu. Patlamış musluğa ağzını dayamış gibi oluyordu ve emeğine değmiyordu.

Bebeğinizin kilo alımı iyiyse bi kere sütüm kesilecek korkusunu atın. Aslında tek göğüs bebeğinizi beslemeye yeterli. Ancak diğerinde süt birikmesi, mastit gibi sorunlar olabilir. O yüzden az da olsa orayı emmeli. Emmiyorsa mutlaka sağın. Arkadaşların dediği gibi bir tarafı emzirirken diğer tarafı sağın, süt gelmesi kolaylaşır. Memenin pompaya alışması zaman alır. İlk başta 20-30cc çıkar, zamanla artar. Meme ucunu taktığınız kısmı zeytinyağıyla yağlayın. Eğer ciddi ciddi sağmanız gerekiyorsa hastaneden pompa kiralamayı düşünün. Aylık kirası 80-100 lira civarındadır ama daha güçlüdür. Emzirirken bebeğiniz aç olduğu için önce emdiği göğsünüzü verin. Biraz emince yani açlığı körelince öbür tarafa geçirin, emmezse ısrar etmeyin, yine ilk memeye geçirin. Böyle böyle alışabilir. Boynunda sorun olup olmadığını mutlaka kontrol ettirin. Eğer sorun bende olduğu gibi sütün başta fışkırmasıysa (bunu sağarken anlarsınız) o tarafı biraz sağıp sonra verebilirsiniz. Zamanla büyüdükçe bu hızlı akışla başeder duruma gelir ve rahatça emer.


ecehankoc

Bizde de ayni sorun vardi. Kizim sol gogsumu bir sure emmedi. Sonra anladik ki sag gogsumden emmeye baslar baslamaz sut cok hizli bir sekilde geliyor ama sol gogsumden sutun gelmesi icin bayagi bi ugrasmasi gerekiyordu. Bizimki de sabredemiyordu. Sorunun bu oldugunu anladiktan sonra sol gogsumu once pompayla sagip sutun akmaya baslamasini sagladiktan sonra prenses hazretletine veriyordum. Sonra buyudukce boyle bir sorun kalmadi, pompa olayi bitti cok sukur.


nilinmasali

3. ayda sağ göğsümü emmeyi red etti,tüm emzirme pozisyonlarında,ac,tok,uykuda uyanıkken uğrasılarıma ragmen bir dahada almadı,işin enteresan gelen kısmı ,anne sütü yeterli olmadıgı için 20 günlükken devam sütüyle takviye yaptığım halde halen sağ göğsümde süt var,ve son 1 aydır o taraftanda emzirebiliyorum,vazgecmeyin ...


ciren

Sevgili neretva, benim durumumu benden daha iyi ozetlemissin. Ayni dedigin gibi sag gogsumde daha az sut var ama resmen fiskiriyor. Bu fiskirma olayina sinir oluyor saniyorum. Sagmayi denedim kraftin pompasiyla ama nerdeyse hic sut cikmadi 20 cc fakan anca cikmistir, bir de canim cok yaniyor. Hastaneden pimpa kiralama olayini ilk defa duydum buralara varmi bilmiyorum. Bir sorusturucam, onlardaki pompa daha mi farkli acaba?

Bu paylasimlar super oluyor kac gundur kafayi yiycektim nerdeyse, hepinize cook tesekkurler.


neretva

Özel hastanelere sorun. Onlar çift taraflı ve güçlü motorları var, fırt diye çekiyorlar. Acıyorsa yağlayın derim. Bir de şu var, ben Medela kullanmıştım. Emzirme danışmanıma fazla süt çekemediğimi ve acıdığını söylediğimde meme ucuna takılan kısmın büyük boyunu almamı söyledi. Pompayla gelen orta boymuş. Müşteri hizmetlerini aradım, biz size XL verelim dediler, yahu benim memeler öyle kocaman değil dedim, ama ısrar ettiler. Gerçekten de XL ile çok rahat ettim. Bilmiyorum kraftın yedek parçası var mı? Araştırın varsa en büyük boyunu almayı deneyin. Medelanınki 15 liraydı.

Pompa asla bebek gibi çekemez. Pompa 20 cc çıkarıyorsa bebeğiniz 50cc çıkarıyordur. Benim de öyleydi, soldan 50 çıkardı, sağdan 30cc. Zamanla artıyor. Bebeğinizin kilo alımı yeterliyse tek göğüsten emzirin, solu sadece sağın, onu da biberonla gece uykusunda verirsiniz. Hatta eşiniz verirse gece 11den önce siz de mesela gece 9-1 arası deliksiz uyursunuz.ciren

Bu biberon olayina doktorumuz cok karsi. Kesinlikle biberon yok diyor, kasikla verin gerekiyorsa diyor. Arkadaslar da biberona alistir mutlaka diyorlar.


nilinmasali

ciren bu birazda bebekten bebeğe değişen bir durum,ben kızım 20 günlükken biberonla devam sütü vermek zorunda kaldım,eğer kasıkla verseydim yaptıgım mamanın yarısı yerken dökülecekti,mama soğuyacaktı,soğuk mama daha fazla gaz yapacaktı ve beslenme süreci çok uzun sürecekti,sıkılıp ağlayacak yemesi gereken miktarın yarısını anca yiyebilecekti,her öğün önce emzirip sonra mama vererek bu aya kadar geldik,biberonun kolaylığına alışıp emmeyi red eden bebeklerde var elbette ama ben bu riski göze almak zorunda olduğum bir noktadaydım,hamileyken asla yapmam dediğim(biberon ,emzik ki emziği verdiğim halde almadı,sallamak vs) bi çok şeyi bebek doğunca yapmak durumunda kaldım o yüzden asla biberon yok asla emzik yok gibi laflar benim için pek bir anlam ifade etmiyor,gercekten gerek varsa her yol mübahtır :) Bence bi kaşıkla deneyin olursa ne ala ,olmazsa biberon o kadarda öcü bi alet değil


fturkmen

merhaba sütün devamlılığı için emmesi yada sağmanız gerekiyor benim kızımda 3.aydan sonra sol mememi emmeyi istemedi birçok şey denedim ama olmadı, bende bırakana kadar sadece sağ taraftan emzirdim gelişimi gayet iyi gitti,tel memeden emiyor diye üzülmeyinciren

Ya iste benim sagmakla ilgili problemim var cikmiyor sut. Ama su hastane tipi pompalardan bulmaya caliscam. Bu arada iki gecedir uykudunun arasinda baya bir verdim sag memeyi. Gunduzde ite kaka bes dakika kadar aluyor her emzirmede. Sutun kesilmemesi icin yeter mi acaba bu kadar?


neretva

Yeter bence. gece uykuda emiyorsa gece sırf o taraftan verin. Gece süt üretimi artar zaten. Pompasız halledebilirsiniz belki.

Biberon konusunda Nilsafak'a katılıyorum. Ama benim gözlemlediğim ilk 3-4 hafta meme dışında birşey almazsa sonradan biberon verseniz de pek karıştırmadıkları. Tabii biberonun çalışma prensibi farklı. Bebek anne memesinden akışı yavaşlatabilir veya durdurabilir. Biberondaysa bu mümkün değil. Yatırarak içirirseniz doysa da içmek zorunda kalır. Kusabilir. Biberon-meme beraber verecek annelere tavsiyem her daim 1 numaralı ucu kullanmaları, yani 3. aydan sonra 2ye geçmemeleri. Bir de biberonu bebek dik pozisyonda vermeleri. O zaman biberon yatay olur ve bebek isterse akışı durdurabilir. 5-6. haftadan sonra bibron verilmeyen bebekler sonra biberonu reddedebilirler. Biberon vermemekte hiçbir sakınca yok, yalnızca baştan kabul etmeli ki anneler bebeklerini uzun bir süre yalnızca onlar besleyecekler, kocaları, anneleri beslenme konusunda yardım edemeyecek. Bunu bildikten sonra biberon vermeme kararı verilebilir rahatlıkla.Cevaplamak için Üye ol