Bebeğim bir göğsümü emmiyor

ciren soruyor: 3

merhaba, oğlum henüz 9 haftalık. doğduğundan beri sağ göğsümü emmek istemedi pek. son zamanlardaysa iyice kötüleşti durum. sağ göğsümü verince basıyor yaygarayı. sadece uykuluyken verebiliyorum.
aslında genel bir emme problemi var sanki. dğer göğsümü de maksimum 10 dk emiyor. kilo alımı gayet iyi, boyu posu yerinde gidiyor. yine de ben çok üzülüyorum. acaba emmeyi mi bırakacak? bir emzirme danışmanına bile gitmeyi düşünüyorum ama adanada öyle biri var mı bilmiyorum? bileniniz veya benzer sıkıntı yaşayanınız varsa lütfen yardımcı olun.

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


ciren

Dedikleriniz dogru, belki de biberona alistirsam iyi olur ama meme emme konusunda o kadar zirluyor ki beni riske atmak istemiyorum. Ya birakirsa beni emmeyi? Bir de tabi ben surumu sagamadigim icin mama da vermedigim icin biberonla ne vericem ki :))) iyice sersem olmusum ben yaa


fistikcik

Merhabalar,
Arkadaşlar çok güzel cevaplar vermiş, benim bir şey eklememe gerek kalmamış :)

Sadece biberon konusunda bir mecburiyetiniz yok, onu belirteyim. Sağdığınız sütü, doktorunuzun da belirttiği gibi kaşıkla verebilirsiniz. Zor gibi görünüyor ama hiç değil. Bize öyle geliyor, bebekler çok rahat içiyorlar kaşıkla. Öyle fazla dökülmüyor, belki ilk sefer. Sonraki seferler bebek alıştığı için dökmeden ve hızlıca içebiliyor. Kızım 2. ayında sağdığım sütü biberonla vermek istediğimizde kabul etmedi, hiç almadı biberonu. Doktorumuzun önerisiyle kaşıkla verdik, kolayca içti.
6. ayından sonra da suluk-alıştırma bardağıyla içti. Halen de dışarda bulunmam gerektiği zaman bıraktığım sütü alıştırma bardağından içer.
Biberona alıştırmak zorunda değilsiniz. Risk almamak konusunda haklısınız. Bazı bebekler memeyi iyi kavradıktan sonra meme-biberon ucu karmaşası yaşamayabilirler belki, ama sorun yaşayanlar da mevcut.


ciren

Son durumumuzla ilgili bilgi vermek istedim. Durum iyiye gidiyor :)

Cok ac oldugunda sag gogsumu direnmeden aliyor. Bes on dk emiyor. Uyku arasindayken hic darkina bile varmadan yarim saate kadar emiyor. Sanirim buyudukce duzeliyor. Cok seviniyorum.

Sizlerin de dedigi gibi ana fikir pes etmemek :)

Tesekkurler hepinize
Cevaplamak için Üye ol