Miniğinizin geleceği için yatırım yapıyor musunuz ?

sunny soruyor: 3

Merhabalar,

Hepimiz miniklerimizin geleceği için çalışıyoruz , dolayısı ile miniklere yatırım yapmak gerektiği düşüncesindeyim. Biz İşbankasında kumbara hesabı açtık; ama ne yazık ki pişman olduk. 2 sene içinde hiç artış olmadığı gibi hisselere bağlı bir fon olduğundan zarar bile var. Dolayısı ile oradan almayı düşünüyorum. Belki 10 senede kar eder ama ya etmezse diye çekmeye karar verdim. Bir de tabi kaba banka çalışanları da buna vesile oldu.

 Sizler nerede yatırım yapıyorsunuz minikkere, şimdi  yatırımı nereye yapsam diye danışmak istedim..

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


dinlebeni

bireysel emeklilik adı üstünde emeklilik amaçlıdır. ben oraya para yatırdım faiz gelmedi demek anlamsız. oraya para yatır ve unut, bence 10 yıl sonra toplu almakta doğru değil çünkü cüzri bir birikim olur. emeklilik yaşım 58 gelince bugün asgari ücret düzeyinde ek bir maaş alacağım gerçi kızım o zaman nerdeyse 30 yaşında olacak ama yine bir işine yarar. ayrıca lehdar olarak kızımı gösterdim zamanı gelince maaşı o alacak başkası değil. eşimin bireysel emekliliği var onu şimdilik dondurduk 2. çocuk oluncada eşimin besi yine başlatacağım. 


sunny

merhaba,

bireysel emeklilikte fonlarınızı nerede nasıl değerleneceğinizi senede 6 kez değiştirebilirsiniz. Kar edilmiyor diyenler hiç portfoyuunuzu takip edip , paranızı ona göre yonlendirdiniz mi yoksa bir fona gömüp öylece beklediniz mi ? burada danışmanlar ile o anki ekonomik koşullara göre portfoyunuzu yonlendirmeniz gerekiyor. Ornegin borsa yukselişteyse borsa ağırlıklı, tahvil
yukseliyorsa tahvil gibi..


Aranızda bunları da yaptım ama kazanamadım diyen var mı ? Onu merak ettim..Eğer varsa gerçekten kar getirmiyor olabilir.


CokBilmis

Türkiye'de soru şu: Emeklilik fonlarını yöneten danışmanları, emeklilik sigortası sahibinin yazılı talebi olmadan fonlarda değişiklik yapamıyorlar. Hiçkimse de kendisi takip etmediği, danışmanını bilmediği, danışmanını arayarak fikir almadığı ve dolayısıyla yazılı değişiklik yalebi göndermediği için, bunlara vakit ayırmadığı ve zaten bunları yapmaya ilişkin öncesinde bir tecrübesi olamadığından fikri bile olsa çekindiği için paralar bir fona gömülüp bekliyorlar :)

Yoksa kazandırıyor aslında. Eşim bankacı. Bazı müşterileri sırf vergi avantajından yararlanmak için 300 milyar birden yatırıyorlar bireysel emeklilik fonlarına. Ticareti bilen bu işten kar edebiliyor yani.
Cevaplamak için Üye ol