Ek gıdaya başlayabilir miyim?

Ayaz1806 soruyor: 9

oğluşum 5. ayı dolduruyor 18 inde. geceleri çok sık uyanıyor ve emmek istiyor. sanırım doymuyor. ek gıdaya başlayabilirmiyim? neler önerirsiniz bu ayda. cevaplarınız için teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


senayoyku

benim kızımda da aynı sorun vardı. ilk onbeş gün milupanın mamasını kullandım. sonra yavaş yavaş günde bir kere akşamları muhallebi yapıp anne sütüne kattım. sabahları bebe biskivüsini anne sütüne katıp verdim. öğleleri meyve suyu gece yatırmadanda yoğurt veiyorumç

 


psychomom

gece kalkmaları doymadıgından olmayabılır,sütünüz azsa çoğaltmaya çalışın bence,bebekler 6. aydan sonra az az meyve,yoğurt fılan yıyerek ek gıdaya başlamalılar bence,bebek bisküvisi fılan bebeğin ılk gıdaları olamaz kesınlıkle..


Sanemm

Böyle durumlarda uzmanlar ikindi vakti yüklemesi yapın diyorlar. Ben öyle yapmıştım gece hiç uyanmazdı.


Yöntem şöyle ; Bebeğinizi öğleden sonra birer saat arayla (bebeğim iki-3 saatte bir emiyordu, sizinki bir saatte bir emiyorsa yarım saat arayla olur o zaman) emzirin. Böylece midesine yükleme yapın. Akşam yatarken tekrar emzirin ve yatırın. Tahminen ayına göre sabaha karşı sadece bir defa kalkar bu şekilde.

Geceleri çok sık uyanmasının ikinci nedeni emzirdikten sonra gazını iyi çıkarmamanız olabilir. Benim bebeğim 3. aydan sonra gazlı bir bebek oldu. Öğlen ve akşam 3'er damla zinco (bitkisel gaz ilacı) kullanmıştım ve gaz sıkıntımız ortadan kalkmıştı. Bu ihtimali de göz önüne alın ve deneyin.


ozgu_naz

emen bebeklerin gece uyanması açlıkla ilgili değil aslında.ben çok yöntem denedim ama 22 ay boyunca emdi ve saat başı uyandı.memeyi kestik ve sadece 1 kez su için uyanır başka sıkıntısı yoksa.fistikcik

Bu aylarda bebeklerin geceleri sık uyanması için milyon tane sebep vardır ve açlık bunların arasında birinci sırada gelen değildir.
Doyamadığına kanaat getirmeniz için bebeğinizin kilo alımında ve genel gelişiminde bir sorun olması gerekirdi.
Ek gıdaya yeni başlayan bir bebeğin yiyeceği miktar çok azdır. 1 çay kaşığıyla başlanır. Bu miktar azar azar artarak 9.-10. ayda ancak gerçekten yemek diyebileceğimiz bir ölçüye ulaşır. Bu yüzden ek gıda vererek birden karnını doyurabileceğinizi düşünmeyin. Senayoyku'nun bahsettiği kaşık maması, muhallebi, bebe bisküvisi vs sağlıklı ek gıda seçenekleri değildir.

Her durumda tüm bu konulara doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz. Unutmayın ki bebekler aldıkları her ek gıda miktarı kadar anne sütü alımını azaltırlar. Bu yüzden imkanınız varken 6. aya kadar sadece anne sütü vermeniz bebeğiniz için en iyisidir. Kilo alımında, gelişiminde bir sorun yoksa doktorların önerdiği de budur.


damlaecrin

mereba benim kızım 5aylık ama anne sütü 3ay aldı bıraktı ek gıdaya yogur veriyorum meyveleri tattırıyorum baska ne vermeliyim


incibora

Anne sütü alıyorsa 6 ayı bitirin bu şekilde. Ek gıda olarak ta çok az meyve, hafif yoğurtla başlayın.. Hazır mamadan uzak durun, bebe bisküvisini oldukça erteleyin. Sütünüzü çoğaltın bol su için,iyi dinlenin. Ayrıca her bebek farklıdır, uyanıp emmek istemesi gayet doğal,size alışıyor, sizinle olmak istiyor. Açlıktan değil de annesine sokulmak istemesi de olabilir :) Rahat olun, ek gıda için daha erken.. Bırakın doya doya emsin bebeğiniz.


damlaecrin

beni emmeyi bıraktı sütüm yokki zaten onuniçin ek gıdaya basladım yani yogurt meyveleri tattırıyorum baska bişey vermeme erkenmigokalpileseyrialem

Merhabalar;
Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili kendi TECRÜBELERİMLE ilgili yazdığım bir blogum var. Katı-ek gıda ile ilgili bilmek isteyecekleriniz bulabileceğinizi düşünüyorum.Sevgiler.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html


Cevaplamak için Üye ol