Sizce bebiş kaçıncı ayda odasında tek başına uyumaya başlar?

Asyadan1Ezgi soruyor: 10

merhabalar arkadaşlar,

bebişlerinizi kendi yatak odanızda mı yatırıyorsunuz yoksa kendi odalarında mı? Veya kendi odalarına kaçıncı ayda geçirdiniz? zorluklar oldu mu?

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


gulenozel

Hiç oda yapmadık emire, hamileyken vermiştik kararımızı, zaten ilk 3 ay geceleri hiç uyumadı, sabah 8de falan göğsümde sızar ikimizde bir köşede bayılır kalırdık ondan sonra da yanımızda yatırdık, bilinçli bir tercihti çünkü ben emziren annenin bebekle beraber yatması taraftarıyım, ne zaman oda yaparız onu bile bilmiyoruz :) bir park yatağımız var ama sadece tuvalete fln giderken emiri içine koyuyorum. Bir de şunu eklemek isterim ki ben herhangi birşey yapmadan emir şu anda en son gece 10.30-11.00 gibi emip sabah ben işe gitmek için kalkana kadar da emmiyor yani kesintisiz 8 saat fln uyuyorum ben ve bu duruma yanımda yatmasına rağmen kendi geldi. Benimki farklı bir örnek olduğundan paylaşmak istedim size eşinize ve bebeğinize uygun yöntemi bulmak lazım.


mnese

11 aylıkken ayırdım odasını ve zorluk çekmedim çünkü bizim odamızda park yatakta denedim olmadı uyumadı, kendi yatağımıza aldık olmadı o zaman daha perişan olduk ve son çare odasını ayırdım. Odasında yattığı ilk gece deliksiz uymuştu


ipekkusgoz

Hamileyken yatağımızın yanına koyacak beşik tarzı bir şey aradık çok fazla. Ama odamız küçük olduğu için bulamadık. Şu an bakınca iyiki de bulamamışız diyorum. 13-14 aylık olana kadar ilk günden itibaren kendi odasında kendi yatağında yattı. yalnız kim kalıyorsa babane mi anane mi o onun odasındaki kanepede yatıyoru ve o her uyandığında alıp yanıma getiriyorlardı.Ben biraz tersten gidip dediğim aylara geldiğinde ya insanlar ilk günden yanlarında yatırıyor sen hala ezerim şu olur bu olur deyip tırsıyorsun yanında yatırmaktan ve acaba bir şeyleri kaçırıyormuyum hiç yanıma almayarak diye düşünmeye başlayarak haftada bir iki gün almaya başladım. Tabii bunda yanında kalan anneleri düşünmeye başlamanın da etkisi vardı tabii.).Neyse 17-18 aylıkken gece uyanmaları ve emzirmeleri tavan yapınca daha sık yanıma almaya başladım o gün bugündür çoğu gece birlikte yatıyoruz. Yaklaşık bir aydır falan emzirdikten sonra direk  yatağına götürüp bırakabiliyorum, kendi kendine uyuyor.


nuray_yildiz

oğlum ilk çocuk olunca ilk heves yanımızda yatırdık sonra ayıramadık şimdi hala geceleri uyanıp gelir bazen yanımıza.Kızımda ise hiç yanımıza almadık hep kendi yatağında uyudu 6 aya kadar bizim odamızda 6aydan sonra kendi odasında yatmaya başladı.Hiç zor olmadı onunda öyle bi talebi olmadı....


dalina

bizde kırkı çıktıktan sonra kendi odasına yatırmaya başladık. Geceleri git gel zor oluyordu ilk başlarda ama alıştım artık.mona_roza

doğduğundan beri kendi odaem odasında yatıyo odam küçük, gece boyunca 3 nefes bir odada cazip gelmedi bana. başında beri böyle alıştığım için zor gelmedi gidip gelmek. sabah 7 den sonra koyun koyuna uyuyoruz bazen :)


Damla

İlk çocuğumuzu 7 haftalıkken odasına taşıdık. İkincide odasına tek kişilik yatak koyup ilk 4 hafta ben orada yattım, sonra odama geçtim, gece sesini duydukça o yatağa alıp uzanarak emzirip yatağına bıraktım, hatta gazı olduğunda o emzirdiğim kişilik yatakta bıraktım dokunmadım. İlk çocuğumda telsiz kullandım, ikincide kullanmadım sadece odamdan duyabildiğim seslerde gittim (odalar bitişik). Her ikisinde de odaları ayırdıktan sonra emme sıklığı azaldı. Kızımda daha erken ayırdığımdan mı bilmiyorum gece uykuları daha çabuk düzene girdi. Hiçbir sorun olmadı, zaten ilkinde de ilk ay kontrolünde doktorumuza ne zaman ayıralım demiştim hemen demişti ama biz neredeyse bir sonraki kontrolde cesaret edebilmiştik. İlkindeki olumlu tecrübeden sonra daha erken tek başına yatırabildik. 


asliisikyilmaz

Emiyorsa oda ayırmak işkence olur benim ilk kızım emmeyi bırakana kadar bizimle aynı odada uyudu sonra ayırdık hiç zor olmadı çünkü emmeyi bırakınca gece hiç uyanmadı. 1 yaşındaydı yürüyordu uyanınca hemen yanımıza gelirdi sabah.

Şu anda ikinci kızım emiyor ve gece hiç kalkmasa 3 defa uyanıp emiyor bazen bu sayı 5 bile olabiliyor. Ayrıca süt üretiminin verimi için anne ve bebeğin süt döneminde ayrılmaması birbirlerine yakın olması gerektiği de savunuluyor.usaruhan

Sanırım her konuda olduğu gibi bu konuda da geçerli bir kural yok. Ben 3 aylık iken almıştım yatağını kendi odasına. Aramızda sadece bir banyo var ve sesini duymakta hiç zorlanmadım. 

Doktorumuzun tavsiyesi de 4. ay bitmeden ayırmaktı odasını. Çünkü sonrasında öğrenilmiş korkular başlıyor ve yalnız uyumaktan korkmaya başlayabilir demişti. Kızım zorlanmadı çünkü bilincinde değildi farkına varmadı. Ben zorlandım bir süre çünkü emmek için uyanıyordu ama alıştım neticede önemli olan onun iyiliği... Yani tamamen size bağlı. Siz nasıl hissediyorsunuz sizin için doğrusu odur. 


nazveannesi

Kendinizi ne zaman hazır hissederseniz, ama bebeği ufakken ayırmak onun açısından daha iyi olduğunu düşünüyorum. Kızım 5. ayından itibaren kendi odasında yalnız uyuyor, telsizse hala kullanıyoruz.Cevaplamak için Üye ol