neden başaramıyorum

ziley84 soruyor: 10

kızımın yemek ile ilgili sorunu bir çok kere burada paylaştım ve çözümler aradım.şimdi kendim ile ilgili çözüm arıyorum biraz özeleştiri yapmam lazım sanırım.internetten araştırıyorum burayı okuyorum,blogları çocuklarına düzgün bir şekilde yemeği öğreten,yemeğince hiç dert etmeyen,yesin diye uğraşmayan,şaklabanlık yapmayan bunu doğal akışına bırakan annelere itiraf ediyim özeniyorum ve bu konuda kendimi çok suçluyorum.ben kızımı bir kere kendi haline bıraktım 1 ay kadar ve inanın o kadar az yediki birgün ateşlendi ve idrar testinde keton çıktı diyebet olabilir diye bir sürü araştırma yapıldı fakat uzun süreli açlıktan olduğu ortaya çıktı.doktorumuz bana keni haline bırakıyorsun ama sen içten içe gerginsin bunu hissediyor diyor.fakat elimde değil rahat olamıyorum.doğduğundan beri öyle iştahlı değil ama bilemiyorum başından beri akışına bıraksam bu işe kurtarabilirdik.şimi oyunla,onla bunla yediriyorum olayı akışına bırakmaya cesaret edemiyorum ve hergün kendimi suçluyorum.başaran anneler sırrınız nedir.

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


Yasemina

ozelden cevap yazdım sana...


gulkiz

canım benim sorunumda aynı,her gün kızımın birgün kendiliğinden yemesini umut ederek bekliyorum..kızıma yemek yedirmeden önce acaba ne dikkatini çeker diye etrafa bakarak bir şeyler arıyorum,onu yapıyorum yok olmuyor hep zorla.üstelik benimkisi 17 aylık oldu hala 8 kg. Dr.kendini toparlaması için özel bir süt verdi,eczanelerde satılan bir süt. fakat onu bile içirirken ecel terleri döküyorum,tüm sinir sistemim alt üst oldu...bence yeme çocuğun doğasında olan bir şey.Çevremde görüyorum öyle yemek yiyen çocukları imreniyorum bende.Allah yardımcımız olsun çok zor gerçekten.


ozguranne

Ziley84 kendi üzerine gitme. Senin başına gelen benim başıma gelse belki çocuğa şırıngayla yediriyor olurdum. Çok zor ve stresli bir durum çocuğun yememesi. Bence sen artık bu konuda okuma. Yedirebildiğin kadar yedir, nasıl yiyorsa öyle yesin. Arada varsa anane/baba yedirsin. Çocuklar bence değişikliği seviyorlar. O yedikçe zamanla sen de rahatlarsın. 


Bazı şeyler elimizde olmayabilir. Kimi çocuğun iştahı hep açık oluyor. Biraz da genetik sanırım. İştahlı ana babanın çocuğunun iştahı daha yerinde oluyor gibi bir gözlemim var. Sabır... 


ziley84

özgüranne itiraf ediyorum bunları sizden duymak gerçekten içimi çok rahatlattı.elanın yemek düzenini ve kendi kendine yemesini yazdıklarınızdan takip ediyorum ve çok hoşuma gidiyor.bizde birgün bunu başarabiliriz umarım.


Yasemina

Gulkiz Allah cok cok kolaylık versin size
her zaman bu nacizane konuda dertleşmeye acıgımkader_eymen

sanırım ben POD un dediklerini uygulamışım bilmeden, yemeğin kalorisi konusunda hemfikirim ve yemesi için zorlamıyorum, istemediğinde mama sandalyesinden kaldırıyorum git oyna, yemek oyuncak değil diyerek....birde sanırım annede, babada yiyen insanlarız ve bizi taklit ediyor olabilir, herşeyi taklit ettiği gibi...


erenim

Allah kolaylık versin,Allah sabır versin.inşallah durum düzelir,çok içime dokundu okuyunca.
doktorun nasıl tavsiyelerde bulunuyor acaba?


ziley84

hülyavetuna vitamin takviyesi yapıyoruz.keşkül tarifini çoktan defterime yazdım ben en kısa zamanda deniycem.
peşinde koşturarak değilde video reklam izleterek yedirebiliyorum malesef o bile o kadar azki.çözüm bulamıyorum bizim yemek işine.ama kendi haline bıraksam günlerce yemez onu biliyorum.
birgün cesaret edip tavrımı koruyup uğraşsam ne kadar sonra kendi yemek ister ve düzene girer acaba?ziley84

zaten cesarette edemiyorum.ama her öğün uğraş sütünü içirirken bile uğraş yoruluyorum.


ziley84

sadece çözemiyorum bu işi hiç ama hiç bir şeyi yemek istemiyor.çocuklu gruplara katıldığımızda diğer çocuklar keke felan saldırırken  bizimki masanın olduğu yerden kaçıyor.artık elifin karşısında çok çaresiz kaldım.sadece sabıredip bu günlerin geçeceğini düşünmek istiyorum.Cevaplamak için Üye ol