neden başaramıyorum

ziley84 soruyor: 6

kızımın yemek ile ilgili sorunu bir çok kere burada paylaştım ve çözümler aradım.şimdi kendim ile ilgili çözüm arıyorum biraz özeleştiri yapmam lazım sanırım.internetten araştırıyorum burayı okuyorum,blogları çocuklarına düzgün bir şekilde yemeği öğreten,yemeğince hiç dert etmeyen,yesin diye uğraşmayan,şaklabanlık yapmayan bunu doğal akışına bırakan annelere itiraf ediyim özeniyorum ve bu konuda kendimi çok suçluyorum.ben kızımı bir kere kendi haline bıraktım 1 ay kadar ve inanın o kadar az yediki birgün ateşlendi ve idrar testinde keton çıktı diyebet olabilir diye bir sürü araştırma yapıldı fakat uzun süreli açlıktan olduğu ortaya çıktı.doktorumuz bana keni haline bırakıyorsun ama sen içten içe gerginsin bunu hissediyor diyor.fakat elimde değil rahat olamıyorum.doğduğundan beri öyle iştahlı değil ama bilemiyorum başından beri akışına bıraksam bu işe kurtarabilirdik.şimi oyunla,onla bunla yediriyorum olayı akışına bırakmaya cesaret edemiyorum ve hergün kendimi suçluyorum.başaran anneler sırrınız nedir.

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


senayc

Ben kendim de çok iştahsızdım,çok zayıftım, oğlum,3 yaşını bitirdi, ilk ek gıdaya başladığımızda iştahlıyken zorlama sonucu iştahsız oldu,halaaaaa 12kg civarı.
Biz de bir dönem şaklabanlık,soytarılık vs ile yedirdik ama bir yere kadar. Benim yapacak mecalim kalmadı,kendisi de büyüdükçe soytarılık vs yetmez oldu.
bizim de öğünler 45-50dak,kalyu seyrederken.
yemek çeşitlemesi vs, görünüm bunlar bana boş uğraş gibi geliyor,çünkü ben de çok uzun yıllar iştahsız bir insan olarak yaşadım,insasnın içi almazsa yiyemiyor,içten gelmeli. Kreşde bütün arkadaşlarını yerken görüyor ama kendisi yemiyor.

Çözümüm:iyice aç bırakıp haftada 2-3 kere köfte yedirmek
diğer günler makarna
yumurta vs yemez,kahvaltı etmez....

pediasure başlayacaım,sütüne katacağım geceleri
zaten vitamin takviyesi hep var,minadex,sevenseas mutlaka vitamin takviyesi yapıyorum.

Sebze yedirmek gibi çorba içirmek gibi derdim yok,amacım madem az yiyecek öz olsun diyorum. Pilav yese bayram ederim heralde.

Benim iştahım hala azdır,18 yaşında filan düzeldi,ümidim oğlumun daha erken düzelmesi.
Çok içinizi karartmak için yazmadım, sizin yaşadıklarınızın hepsini ben de yaşadım, sinir stres hala oluyorum ,sakin olmak,kalmak pek mümkün değil,sadece alıştım.


sevican

Bu oyunla ya da tv karşısında yemek yedirmek konusunda bir fikrim var, her uzman yanlış diyor ya. Bu çocuklar oyun çocuğu, hayatları oyun, benim gayet iştahlı bir kızım olmasına rağmen 3-5 kaşık yiyip, açlığını bastırdıktan bir süre sonra eğer saksı gibi sandalyede oturuyorsa inmek istiyor, gerisine itiraz ediyor. Ama önüne bişeyler koy, su ver pipet ver derken bitiriveriyor yemeğini. Demem o ki, iştahsız çocuk anneleri, oyunla tv yle yemek yediriyosunuz diye çok kötü hissetmeyin kendinizi, biz de öyle yediriyoz :)


ziley84

elif eskiye nazaran daha iyi yani artık tv ile felan yerken pek zorlamıyor.yemek dışında tv açmıyorum zaten onun için bile üzülüyorum ama başka çarem yok.bütün reklamları biliyor artık çocuk başını gördümü sonunu söylüyor :((( önce yemeğini hazırlıyorum gel yiyelim diyorum geliyor bir heves en sevdiğinden bir kaşık alıp kalkıyor karnını gösteriyor doydum diye mecbur alternatif yöntemlere başvuruyorum.
birde bizim en büyük sorunumuz elifin yemek konusunu kullanması örn:sütünü eline veriyorum bir iki içiyor sonra anne içir diyor sevdiği şeyleri bile benim yedirmemi istiyor.
doktorumuz yemek yemeyen insan olmaz zombimi o diyor çevre ayrı baskı yapıyor nasıl suçlamayayım kendimi hala içimde kanayan yaradır sebebi benmiyim diye :(((


Taita

bence o sizinle daha çok vakit geçirmek için sütünü falan sizin içirmenizi istiyordur..
ben okumuştum dr diyor ki: bir çocuğun pskolojik olarak verdiği en büyük tepki yemek yememektir! eğer bir çocık yemek yemiyorsa psikolojisinde bir problem vardır.. benim işe gitmem mesela.. ya da bir tartışmaya şahit olması vs vs. mesela çok iş yapan annelerin çocukları da böyle. işten geliyor ya da ev hanımı sürekli iş yapıyor. ee çocuk? o da tabi yemek yemiyor. ya da ne bileyim kardeş kıskançlığı olabilir...


ziley84

ben çalışmıyorum ev işi sürekli yapmıyorum sürekli onunla birlikteyim ve hergün beraber dışarda vakit geçiriyoruz.sorunun bu olduğunu düşünmüyorum.bizdeki sorun elifin yemek yememek  konusunda çok inatçı olması ve yemeye ilgisiz bir çocuk olması.


ziley84

elif bence şunun farkında ben onu kendi istesin diye bir dönem bıraktım ve çok kötü sonuçlarla karşılaştık.sonunda yine oyunla yediren ben oldum.kazanan o oldu.şimdi şöyle diyor annem nasıl olsa benim istediğim şekilde yedirecek,içerecek önemli olan yemem:)
Cevaplamak için Üye ol