Hastalık sonrası uyku sorunu

adabanu soruyor: 5

Arkadaşlar merhaba , siteye 15 aylık kızımın 1 haftadır devam eden huzursuzluğu ve uykusuzluğu sebbi ile kaydoldum, yardımlarınızı ve tecrübelerinizi rica ediyorum. Konuyu kısaca özetlemek gerekirse 21/03 akşamı işten geldiğimde ateşinin yükselmekte olduğunu farkettim diş çıkarma sürecinde olduğu için bundan kaynaklı olabileceğini düşündüm.Gece ateşi sürekli artarak 39 dereceyi geçti bu süreçte ılık duş- fitil ikilisi ile ateşi dengede tutmaya alıştık,fitil etkisini yitirdikçe ateş yükselmeye başladı ve sürece ishalde dahil oldu. Ertesi gün ateş ve ishal hız kesmeden devam etti.İshal yzünden doğduğundan beri pişik olmayan çocuk feci şekilde pişik oldu.Durumun giderek kötüleşmesi (ateş-ishal-pişik) sebebiyle 24 saatlikl süreyi beklemeden dr un yolunu tuttuk.Dişten kaynaklanan ateşlenmelerde ateşin bu kadar artmayacağını, 6. hastalık olabileceğini bu sebeple ateş düşürücü 2 şurubu dönüşümlü olarak kullanmam gerektiğini söyledi, ishali için suya atılan tozlardan ve önleyici mamalardan (LF) yazdı. Kullanmaya başladık. 3 günün sonunda ateş kesildi,beklentimizin aksine 6. hastalık döküntüleri oluşmadı ishali de azalmaya başladı. Dr kontrolümüzün üzerinden 9 gün geçti. Şuan kullanılan ilaç yok,ateş yok ishal yok- yumuşak dışkılama mevcut -günde 3-4 kez az miktarlı.Fakat  4 gündür uyku problemi yaşıyor. 2,5 aylıktan itibaren kendi odasında ve yatağında dönence ve emzik ile uykuya dalan çocuk uyumak istemiyor. Uykusu olmasına rağmen direniyor.Uyku zamanı dediğimizde hayıy diye oyunlar yaparak kaçıyor.gece 1-2 hatta dün gece saat 3'e kadar uyumadı. Kucağımıza alıp gezerek yada hafif sallayarak uyutalım diyoruz ağlamaya başlıyor, ağlama giderek şiddetleniyor. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir. 2 yaş sendromu olabilir mi ?Benzer durum yaşayanlardan yada bilgilerini paylaşmak isteyen üyelerden yardım bekliyorum.Şimdiden teşekkürler :)

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


kucukadam

Idrar yolu enfeksiyonu olabilir mi


guta

Valla biz de tüm hastalıklarda düzen 2-3 haftalığına elden gidiyor :) Ne yemek ne uyku ne oyun diyorum ben buna. Sizin çok da olmamış daha, çok normal. Bence 2 yaş sendromu değil, tamamen hastalık sonrası her şeyin alt üst olması. Biraz sabredin, düzene tekrardan giriyor. Kolaylıklar diliyorum.


adabanu

Bizim ilk kez başımıza geldi daha öncede hasta oldu fakat böyle bir değişim hiç yaşamamıştık. İnş dediğiniz gibi birkaç haftaya düzene girer.  


guta

Bir de çocukların arada büyüme atakları olurmuş. Bu dönemde genelde uykuları bozulurmuş. Bizim hala bazen bir hafta 3-4 de kalktığı ve sabaha kadar uyumayıp oyun oynadığı oluyor. Sonraki hafta düzeliyor. Ama o hafta sanki başka bir çocuk gibi oluyor. 12 oluyor gece, hala koşturuyor etrafta, uyutsam ağlıyor filan. Yani kısacası olacak bunlar, öyle öyle büyüyorlar.


hayriye80

ben de hasta olmasına bağlıyorum kesinlikle her hastalıkta bir huy öğreniyorlar , üzerinde durmayıp geçmesini beklemek bence de mantıklı çünkü tekrar düzene giriyorlar bir şekilde tam olarak düzelince , kolaylıklar ve sabır diliyorum :)Cevaplamak için Üye ol