!!!örnek beslenme tablosu!!!

delfinnn soruyor: 6

Merhaba 10 aylık kızım anne sütü, mama, devam sütü almıyor. Gelişimine katkı sağlayacak, anne sütü almayışını telafi edebilecek nitelikte (?) gıdalar içerecek şekilde örnek bir beslenme tablosu arayışındayım. Ya da daha çok hangi gıdalara ağırlık vermeliyim bu durumda? Önerilerizi bekliyorum..

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


kurablyemm

Kizimda almıyor uyurken mama veriyorum ek gıdada veriyorum istediği kadar geçen ay 500gr aldı 4cm uzamış 500cc mama isebile yeter uuykuda dami icmiyor ona gore bi önerim olur Dr kontrolü olmuyormu her ay yumurta meyve sebze et balık tavuk kahvaltı herşeyi veriyoruz sizde baslamissinizdir herhalde kan ve idrar tahlili de yapılmalı enfeksiyon yada demir eksikliği iştahsızlık yaparmış


delfinnn

Teşekkürler :) Biberon kesinlikle almıyor, sulukla denedim onda da süt olduğunu anlayınca bırakıyor. Gece 1 ya da 2 kere emiyor tekrar uyuyor ama gündüz emmiyor hiç. En son hippin sıvı devam sütünü denedim, sonuç aynı. Emdiği miktar günlük bırakın 500 ml, 200 ml zor oluyordur. Doktor, ebe hemşire kime danışsam "gelişimi çok iyi, almıyorsa zorlamayın, ek gıdayla devam edin, gece beslenmesini de kesin " diyorlar. Adamakıllı bir öneri alamıyorum. Tahlil 1 yaşında yaptıralım diyoruz. Enfeksiyon ya da demir ekdikliği için başka belirti görünmüyor, iştahsızlığı da sadece süte karşı :) diş zamanları dışında yemesi fena değil.


guta

Bence sadece gece emiyorsa gece beslenmesini kesmeyin. Küçük daha bence. Bir şekilde anne sütü alıyor işte, ne gerek var onu kesip sütsüz bırakmaya. Bazı çocuklar maalesef süt içmiyor, benim büyük oğlum da 9 aylıktan 2.5 yaşına kadar süt ya da yoğurt ağzına koymadı. Her şekilde denediyseniz ve yine içmiyorsa bence de diğer gıdalara ağırlık vermekte fayda var. İnternette 9-10 aylık beslenme tablosu yazarsanız çok sayıda alternatif çıkar. Deneye deneye bebeğinizin sevdiği şekilde bir düzen kuracaksınız.


delfinnn

Teşekkürler size de.. Gece beslenmesini kesmek zaman zaman benim de aklıma gelse de - çünkü emzirmek , emzirmeye çalışmak benim için çok yıpratıcı bir eylem haline geldi - yine de vazgeçiyorum,çok çok az da olsa bari gece alsın diye..


sLnKA

Az da olsa zor da olsa bence de vazgeçmeyin:)

Benim oğlum da 4ayliktan beri uyanıkken emmiyor beni. Uyutuyorum daldıktan sonra emziriyorum. Cok zor oluyor. Uyuttu bekle emzir uyandırmadan yatır derken bana zaman neredeyse kalmıyor ama ne olursa olsun diyorum artık. Hatta bazen arabada uyuyakaliyor, uygun bi yerse hemen kenara çekip Alıp emziriyorum:)

Bunun dışında ben ne pisirisem hep kemik/et suyuna ya da sebze suyuna yapıyorum. Az cok kar, kârdır diyorum. Her çorbasına Yumurtalı yoğurtlu terbiye yapıyorum ve oldukça koyu yapıyorum. Bol bol yoğurt veriyorum. Ilk ek gıdaya başladığımızda eline veriyordum yiyordu sonra yememeye atmaya başladı. Taneli yiyordu sonra onu da istemedi. Ben de simdi herseyi katip eziyorum öyle yiyor. Kızım da cok iştahsızdı ve cok zorlanmıştım o Yüzden nasıl yiyorsa öyle yapıyorum simdi.


delfinnn

Oğlunuzun yaptıkları ve sizin uyguladığınız şeyler tıpatıp bizimkilerle aynı slnka, ancak bu kadar olur yani :) yalnız ben artık uyutup da emziremiyorum anlayıp uyanıveriyor emmiyor tekrar uyutmaya uğraşıyorum bu sefer uyumuyor. Ben de artık ondan vazgeçtim :( Bir de farklı olarak benim kızım pusette uyumuyor maalesef, çok istiyorum ama arabada mayışıyor ama uyuyamayınca da delleniyor:) bu da dışarda işimiz olunca bizi çok sınırlandırıyor.. Beslenme konusundaki tüm önerilerini aynen uyguluyorum, yine de çok teşekkürler ;)Cevaplamak için Üye ol