yoğurt sakız gibi oldu

bnycan soruyor: 10

evde yaptığım (arzum mak. da) sakız gibi uzuyor. günlük pastörize sütü babymix ile mayaladım ???

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


ozlemdevrim

ben de aynı yöntemle mayalıyorum..arzum ve baby mix..sütün ısısı düşükken mayalarsanız öyle oluyor..süte parmağınızı sokun , 6-7 ye kadar zor sayacak düzeyde sıcak olmalı..ayrı bir kaba yarım baby mix..sıcak sütle karıştırın, sonra tüm kaba ilave edip az miktarda karıştırın..sonra kavanozlara..6-8 saat kalsın arzum da..kapağını kapatın,  buzdolabına atın..taş gibi,sıfır ekşi yoğurtlarınız olsun :))


bnycan

tadı iyi oldu ama böyle uzuyor resmen . oğluma biraz yedirdim panik oldum


azraesra

bu yoğurt işi için bi dönem bende çok fazla mücadele ettim,aynen benimkilerde uzuyordu,hiç makina kullanmadım ama yinede sünerdi...sonradan öneli bişi keşfettim.yoğurt olayında önemli olan ın maya nın oda sıcaklığında olması ..birde ben baby mix le değilde,yörsan ın tava yoğurdu ile mayalardım enfes olurdu,babymix le çok kıvamli bir yoğurt elde etmek çok zor,bence babymix in kendisini verin arada , diğer zamanlarda yörsan ile mayalayın yada elde ettiğiniz mayayı kullanın


paska

Benim yogurtlarimda bazen sünüyor bende sicaklikla ilgili olduğunu düşünüyorum fazla soğursa öyle oluyor bende maya olarak bir önceki yogurdumu kullanıyorum


eloskovecanuk

tamamen sıcaklıkla alakalı...sütü sıcağa yakınken mayalamak lazım sanırım...yani parmağın biraz yanıcak gibi olucak ama yanmıycak da:)gokalpileseyrialem

makina da yoğurt mayalamadım bu konuda fikrim yok ama parmak yanmasıyla ilgili yorum yapan diğer annelere bakarak belki eski usul yoğurt mayalamak isteyeceklerde bu soruyu takip edebilir düşüncesi ile ekleme gereği duygum.
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var.Yoğurt mayalamayı tutmasına garanti edecek şekilde iddalı olarak yazmıştım.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/yogurt-nasl-mayalanr-tutmas.html


zuzususam

geçen ben de günlük süt+babymix ile yoğurt denemesi yaptım, benimki de sündü.  annem yıllarca yoğurt mayalamış bir kadın ona sordum sütün soğuk olursa süner dedi. gerçekten de ben sütümü fazla ılıtmıştım sanırım. 


yanal

ayni sekilde mayaliyorum o sut isisindan degil.bayaladigimiz yogurttan bence...fiyonk

Babymix ile mayalayan dort bes kisiden ayni seyi duydum.. Ben ilk mayami pazardan aldigim suzme yogurt ile tutmustum, simdi o mayadan devam ediyorum..


bnycan

daha önce de mayalamıştım ilk defa old böyle ama normal yoğurtla mayalamayı denicemCevaplamak için Üye ol