Cocuk felci aşısı

birbebekannesi soruyor: 10

İstanbul Arnavutköy de 11 aylık bebeği çocuk felci asısı için çağırmışlar, ben bağlı olduğum sağlık ocağını aradım ve böyle bir uygulama olmadığını söylediler. İstanbul da çocuk felci aşısı için çağrılan bebekler var mı? Bu aşı 2. ve 4.karma aşılarda olan aşı değil mi? Ebemiz hayır bu ayrı bir aşı ve zamanı var, şu an yoğunum pazartesi getirin diyerek bizi aydınlattı:(

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


nazveannesi

Bende sağlık ocağını aradım sordum ve bu aşı istanbulun bazı ilçelerinde pilot uygulama olarak yapılıyormuş. Anadolu Üsküdarda oturuyorum ve bu semtte yapılmıyormuş çok saçma geldi. İşim Bağcılarda eve gidinceye kadar kaç ilçeden geçiyorum, kaç Suriyeli dilencinin önünden geçiyorum. Bildiğim ilçeler Ümraniye, Şişli de yapılıyor.


nilayy

Ümraniye'de kapı kapı dolaşıp yapıyorlardı; bem 2 yaşındaki oğluma yaptırdım.toplum sağlığı merkezi'ni arayıp detayli bilgi alabilirsiniz.


suheylaakdemir

Ben de bugün sağlık ocağını aradım ama doktor ile görüşemedim dolayısıyla bilgi de vermediler. Haberde Ümraniye, Sancaktepe, Esenyurt, Küçükçekmece, Sultangazi ve Fatih ilçelerinde aşılama  yapıldığı yazıyor. Suriyeli mültecilerde salgın olduğu bir gerçek ve İstanbul'da sadece bu 6 ilçe risk altında değil tabii ki, 0-5 yaş arası tüm çocukların aşılanması şart.


nike

Bende aynı soruyu soracaktım ankaradayım ama burdada mülteciler sokaklarda kızım 2.5 yaşında aşılı tabipler odası aşılı aşısız 5 yaş altına yaptırın diyor int. Sitesinde bu konuda tecrübeli biri yokmu? Yaptırmalımıyız??


nike

Bende aynı soruyu soracaktım ankaradayım ama burdada mülteciler sokaklarda kızım 2.5 yaşında aşılı tabipler odası aşılı aşısız 5 yaş altına yaptırın diyor int. Sitesinde bu konuda tecrübeli biri yokmu? Yaptırmalımıyız??banuay

bende üsküdarda oturuyorum, çocuklarımı götürdüğüm hastane ümraniyeye bağlı, küçüğü kontrole götürdüğümde çocuk felci aşısını da yaptılar, büyüğe yaptırmadım henüz. tekrar hastaneye gidersek ona da yatırmayı düşünüyorum, sokakta bir sürü mülteci var sitenin köşesinde oturuyorlar hergün.


haziran

bende duydum ve doktorumuzu aradım yaptırmalı mıyız diye. yeni yapıldığını (18 aylıkken) gerek olmadığını söyledi bize. Birkaç arkadaşım yaptırdı 2.5-3 yaş civarındaki çocuklarını


themis

Biz Şişli'deyiz. Küçük oğlumu aşı için götürdüğümde doktorumuz hem küçüğe hem de büyüğe birer doz çocuk felci aşısı da yaptı. Büyük oğlum 3,5 yaşında, 6 ve 18. aylarda çocuk felci aşısı olmuştu ancak Suriyeliler nedeniyle İstanbul genelinde 5 yaş altı tüm çocuklara birer doz daha yapıldığını söyledi. birbebekannesi

Bu bir kampanyaymis, ayın 11 inde uygulama sona ermiş. Ebeler ya bu konuda tam bilgili değil, ya da başlarından atıyorlar. Yogunum diyip bilgi vermediler ama pazartesi gunu kizamik aşısı için gitmiştik. Doktor ben kendi cocuguma yaptırmadım dedi, hangisi doğru karar bilmiyorum ve dediğine göre bu kampanya bitmiş.


bbade

Arnavutkoyde oturuyorum ve bizi arayip cagirmadilar asiya. Arnavutkoydeki hangi saglik ocagi cagirmis?

Gecenlerde bir saglik ocagi hemsiresi soyle demisti:

-bu asi daha oncedeb yapilan asidan farkli olarak asili cocugunuzun cocuk felci gecirme olasiligini degil diger cocuklara yayma ihtimalini azaltmak amaciyla yapiliyor.

Yani onceden yaptirdigimiz asilar cocugumuzu koruyor ancak tasiyici olmasina mani olmuyormus. Bu sebepten asili cocuklarida tekrar asiya cagiriyorlarms.

Hemsirenin yalancisiyim isin asli astari dogrusu yanlisi nedir ne degildir bilemem!Cevaplamak için Üye ol