Korunma Yontemleri

Yasemina soruyor: 10

Merhaba yeniden,

Evlendikten sonraki 5 yıl boyunca kesintisiz olarak Yasmin adlı dogum kontrol hapını kullandım. Hap korunmayı kusursuz saglamasına ragmen kendi adıma (ki bu sekilde ispatlanmıs bir yan etkisi var) cinsel istegi azalttıgını dusundum. Zaten bırakır bırakmaz o etki yok oldu, haptan oldugu anlasıldı. Dogumdan sonra ne sekılde korunacagımı/korunacagımızı kestiremedik, eskisi gibi hapa geri donsem kesin libido yeniden gerileyecek diye korkuyorum/korkuyoruz, kondom bize gore degil (zoraki bir tercih diyelim), spiralin dusuncesi bile beni geriyor. Yine hapa mı donsem diyorum, aranızda rutin olarak hap kullanıp olumsuz etkilenmemiş olanınız var mı? Siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


busraa

ben de yasmini 4 yıl süreyle kullandım, ama seninkiyle aynı sebepten ben de başlamayacağım sanırım ama ben doğumdan sonra spirale geçmeyi düşünüyorum.


turkuazz

biz şu anda en kesin korunma yöntemini uyguluyoruz:temas yok risk yok!:)


zerrin

haplara alternatif nuvaring diye bişey var, haberdar olan ya da kullanan var mı? sadece demosunu dinledim, çok etkilendim ancak kullananların yorumu daha değerli;
emzirmeyenler için denenebilir;


Annegozuyle

turkuazz evet en güzeli:)


rabisceren

ben ilk yıl kondom kullandım.doğum yaptıktan sonrada devam ediyorum.memnunum ama bende spral taktırsammı acaba diyorum ama korkuyorum.adeti çoğaltıyor diye biliyorum ama herkeste aynı şey olacak değil denemek lazım.görümcemde hap kullanıyor ismini bilmiyorum ondada adet düzensizliği oluyordu ve hamile kaldı.amaaan kadın olmak zor iş valla.bekarlar evlenmesin.çocuk olsa koca olmasa ne iyi olur:)iptal_uye

yaseminaaa seni geren spiralin yerleştirilme kısmı herhalde. inan gerilecek bir durum değil, 5dk. lık bir işlem. ve sonrası rahatlık :) unutma derdi yok, her ay iğne derdi yok, kondom bizde de tercih değil.
spiral bende de adeti çoğalttı ama başka hiçbir sıkıntısı yok.
tavsiyedir.


Yasemina

spiralin oradaki varlıgı elenche. Temas hissi, kafamdan atamam ki ben. Dusundukce gerilip dururum. Hapa geri donus veya guvenli gunlerde tesebbusler olacak herhalde. Bakalım..

Ayrıca, Elenche, igne, her ay mı, 3 ayda bir mi, % kac koruma saglıyor - hap % 98 diye biliyorum, yasmin en azından.


iptal_uye

ben hap ve spiral dışında bir yöntem kullanmadım ama iğnelerin 1 aylık ve 3 aylık olanları var.
spiralin varlığını hissetmiyosun ki sadece biliyosun. spiralle sorun yaşayanlar var tabi ama herkeste olacak diye bir kaide yok ki. bence bir daha düşün, dertsiz.yaseminun

ben de kesinlikle ria yı tavsiye ediyorum,tabi önce doktorunuzla uygun olup olmadığını görüşmelisiniz.2 kez doğum yaptım 2 sinden sonra da ria kullandım ,ufak tefek yan etkileri oluyor (reglin ardından 1-2 gün hafif akıntı gibi kanama)ama kesinlikle değer.
sevgiler


rabisceren

ria ne oluyor?Cevaplamak için Üye ol