Meyve sularına gecmeli miyim?

muhammedebrarim soruyor: 5

Muhammed Ebrar 4 gün sonra 4. ayını bitirecek. ilk 2 ay gelişimi oldukca iyiydi hatta onde idi. rota virusundan hastane yattıktan sonra alt ust olan beslenme duzenimiz, iyice bozuldu artık. 6 saat ac kalıyor bazen ama reddediyor buna ragmen biberonu. Anne sutunu de biberonla verdiğim icin alternatif bir beslenme seklimiz maalesef yok. mama deniyorum onu da almıyor.  idrar sayımız iyice dustu, dr umuz alt sınırda da olsa kilo almıs yapacağımız birsey yok dedi. ama icim hic rahat değil. meyve sularına gecsem cok mu acele etmiş olurum. bir cozum onerisi olan var mı ?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


oglumicin

4 aylıkken ek gıdalara yavaş yavaş başlanabiliyor..
ilk olarak sütlü pirinçli kaşık mamasıyla başlayabilirsiniz (biz öyle yapmıştık).. güzel de kilo aldırıyor..sonra meyve..sonra yoğurt şeklinde devam edebilirsiniz..


muhammedebrarim

cok tesekkur ederim oğlumiçin. inanın inanılmaz bir baskı olusturuyor bu durum ben de. cıldırmak uzereyim nerdeyse... beslenemiyor biliyorum ac... ama aclıktan da ağlamıyor. uyurken yedirmeye calısıyorum zar zor.


oglumicin

bence hiç baskı oluşturmasın.. benim de şakır şakır sütüm akarken oğlumun doğduğu gün itibariyle emmeyi sevmemesi nedeniyle kilo alımı yavaşlayınca 4. ayda ek gıdaya geçtik.. 7.5 aylığa kadar ite kaka emdi ama sonra tamamen bıraktı..hala sütüm var ama içen bir bebeğim yok.. biberon da sevmedi..zar zor biberona alıştırdım ama sadece uykuda içiyor o da 100 ml kadar..

bazen bebekler kendi kurallarını kendileri koyuyor.. bize düşen de onun gelişimi için beslenmesiyle ilgili ne gerekiyorsa onu yapmak... süt vermekten vazgeçme..içebildiği kadar içsin..ama ek gıdaya geçmekten de korkma.. sütünü biberonla veremiyorsan mamalarına ekle...kahvaltısına ekle..bol bol sağ ve stokla bir şekilde değerlendirmek üzere deepfreez e at.. ne kadar anne sütü alırsa o kadar iyi... ama bir yandan da kilo alabilmesi için muhallebiye başla.. ilk kaşığını verirken stresli olma.. "bebeğim bunu yiyecek kilo alacak..ek gıdalara daha kolay adapte olacak" diye düşün.. ilk kaşık tecrübesi önemli.. mutlu ve eğlenceli bir atmosfer yarat (ama oyun değil..ortamda huzur olsun anlamında)... azar azar başla..giderek artır... olumsuz tüm düşünceleri ve BASKIları da zihninden sök at..... bu senin bebeğin ve annesi de sensin.. kimseyle aynı olmak gibi bir misyonun yok....

sevgiler....


muhammedebrarim

alakan ve sabrın icin cok ama cok cok tesekkur ederim oğlumiçin. biliyorum ki defalarca cevap verdiniz bu tarz sorulara. biliyorum ki defalarca soruldu bu sorular:) annelik hep tedirginliğin yamaclarında gezinmek iste... baskıları silip atmak zor ama sart farkındayım. bir de idrarını sapsarı gormesem artık... gececek... gececek... doğumdan bu yana hep bunu soyluyorum kendime... tum annelere de... evet hicbirsey eskisi gibi olmayacak ama daha guzel olacak....


muhammedebrarim

fexadyn,pimpirikli ve özge cok tesekkur ederim öneriler icin. kaucuk işe yaramadı benim sıpa da:) geceleri 2 saatte bir besleyerek  günü kurtarmaya calısıyorum(keza gun icinde aldığı sut miktarı ile gelişimimizde sorun cıkacağını dusunuyorum)
pimpirikliannem:) takip ediyorum seni, aynı seyler hemen hemen evet yasadıklarımız. hatta sen doymuyo artık,surekli emmek istiyo dediğinde hadi darısı basıma diye gecirdim icimden. "baska biri biberonu denese keske" konusu ise tam bir kaos bizim icin. "baskası" bizim paşanın lügatına henuz eklenmedi. bakıcı-yardımcı konusunda cok buyuk konusangillerdenim ben. herseyi ile ben ilgileneceğim,eve de işe de ona da yeterim seklindeki davulun uzaktan sesine kanarak yaptığım konusmaları simdilerde yerden toplayıp tek tek yutmaya basladım:) benden baskasının yanında uyumuyor bile. değişiyor,sekil değiştiriyor planlar yavas yavas paşanın tercihiyle yani:)
ek gıda olayında muhallebi bizim icin doğru tercih olamadı maalesef. 1-2 kasık deneyelim bi kac gun dedik ve fakat olmadı olamadı...meyveler bizim icin kurtulus oldu bu surecte.
ve sevgili ozge; tabii ki sadece anne sütü:) uyanıkken anne sütünü  reddettiği için alternatif arıyorum :)Ebrar sadece anne sütü alıyor evet , ama doğduğu gunden beri göğsümden toplasanız 15 kez almamıstır. 4 aydır gece gunduz sağarak besliyorum kuzumu. inatla da devam edeceğim emin ol. yani mesele anne sutunu ana öğün olmaktan cıkarmak değil simdilik, sadece ac kaldığı anlarda ek olarak verebileceklerimiz.
tekrar tesekkur ediyorum hepinize...
sevgiler...Cevaplamak için Üye ol