İnce motor gelişimine müdahale edilebilir mi?

babu soruyor: 8


Poyraz 16.5 aylık. İnce motor gelişimi yaşıtlarına göre geriden geliyor sanırım. Yani yaşıtlarının yaptğı pek çok şeyi yapmıyor ama bunun ne kadarı karakterden ne kadarı beceri durumundan emin değilim. Biraz örneklendireyim:

- kendisini beslemiyor: ben onu yeterince teşvik ediyor muyum bilmiyorum. son 1 haftaya kadar pek iştahlı bir çocuk da değildi, biraz lütfen yiyordu, önüne koyduğum yemekleri e genelde eliyle yoğurmayı ve parmak boyası olarak masada kullanmayı tercih ediyor, kaşık çatalla da çok güzel kılıç kalkan oynuyor. karpuz vb ben çatalına takarsam çatalı alıp ağzına götürüp yiyor,  kendisi birkaç denememizde çatalı karpuza saplamayı başaramadı. kaşık zaten 1-2 kez mucize eseri yemekle beraber ağza gitti. eliyle bile az ve bence beceriksizce yiyor. (minik şeyleri alıp ağzına atmayi pek beceremiyor) ama bu denedikçe gelişen birşeyse ben şartları çok zorlamadığımı da itiraf edeyim. 
- kule vb yapmıyor. küpleri üstüste koymaya hiç gönlü yok, benim koyduklarımı yıkmayı tercih ediyor. şimdiye kadar ancak 2 küp koymuştur üstüste onu da farkedince anında yıktı.  genelde yapılandırma oyunlarını sevmiyor, sevmediğinden mi beceremiyor, beceremediğinden mi sevmiyor bilmiyorum.
- aynı şekilde çubuğa halka da geçirmiyor. aslında 11 aylıkken falan o büyük plastik olanları güzel geçiriyordu. burda ikeanınkini aldım. onun ortasında küçük delikler var. oraya parmağını sokmayı çok seviyor. parmağı çıkarmadığından çubuğa geçmiyor, bazen 1-2 tane ancak geçiriyor ve sıkılıyor.
- 9-10 aylıktan beri brdaktan su içebiliyor ama masada duran bardağı alıp içmek şeklinde değil, benim verdiğim bardaktan.
- yine o dönemden beri sanırım şişeye kapak kapatmayı falan seviyor ve beceriyor.
 
biraz bağımlı bir çocuk da sanırım. genel olarak yazdığım gibi durumun ne kadarı karakterinden ne kadarı becerisinden kaynaklanıyor bilmiyorum. tavuk yumurta hikayesi.

şimdi konuyla ilgili 2 sorum var:

- bu durum karşısında endişelenmeli miyim? bunu bir sorun olarak değerlendirip bir uzmanla konuşmalı mıyım?
- bu yaşta bir çocuğun ince motor gelişimine müdahale edilebilir mi, edilmeli mi? evetse ne yapılabilir? (tabaktan tabağa mercimek aktarma vb önerilen şeyler bizde çalışmıyor, denemiyor öyle şeyleri. küreğiyle kovaya kum bile koymuyor. )

teşekkürler...Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Ezgi_

Banu, bu saydıklarının çoğunu Duru da yapmıyor! Poyraz'la aynı aydalar üstelik. Ben de endişelenmeli miyim acaba??? Bence normal şeyler bunlar, ya da ben mi çok rahatım bu konuda acaba? Ayy bak benim de aklım karıştı:) Dur bi cevapları bekleyelim..........


CiciAnne

3 küpü üstüste koyabiliyor olmasının sınırı 2 yaş. 2 Yaş denver testinde uygulanıyor. Şu anda deniyor ama başaramıyor olmasının pek problem olduğunu zannetmiyorum. Siz önüne koyun denemeye devam etsin, başardığında takdir edin, ödüllendirin. Anladığım kadarıyla yapamadığından değil, ilgisini pek çekmediğinden yapmıyor.

Çubuklara daireleri geçirmek de aynı şekilde. Bırakın kendisi denesin nasıl isterse öyle yapsın. Elbet yeterli denemeden sonra başaracaktır.

Çocukların öğrenmesi için yeterli (her çocuğunki farklı oluyormuş) deneme süreci gerekiyor. Bence müdahale etmeniz gerekir. Ben kendisi öğrenir nasılsa diye bırakma taraftarı değilim. Zira pedagogumuz zekayı şöyle tanımlamıştı; birbirine değen çıplak elektrik telleri düşünün (kıvılcım çıkartırlar ya hani) beyin de o şekilde sinir uçlarından oluşuyormuş ve ne kadar doğru uyaran alırsa o kadar birbiriyle etkileşime girip; zekayı oluşturuyormuş.

Çocuk tabii ki erken ya da geç, elbette öğrenir fakat daha başarılı ve mutlu olabilmesi için bir şeyler yapılabiliyorsa yapılması taraftarıyım ben...


Ulku

banu, oyunlara ilgisi icin sunu diyebilirim. halkayi gecirmiyor ya da kupu koymuyor olmasi gercekten ilgisini cekmemesinden olabilir. her cocugun karakteri farkli oldugundan farkli alanlarda farkli gelisimler gosteriyor. hepimiz nasil farkliysak onlar da oyle olabilir, onlar da insan :)

ince motor gelisimi de genis bir aralikta inceleniyor. yani tam o ayda degil, genis bir zaman araliginda yapmasi bekleniyor. denver testinde belirtilen gelisim zamanlarindan ornekler yazayim (hic de geri gorunmuyor kuzun):

- kasik-catal kullanmaya baslama: en erken 15 ile 16 ay arasinda, en gec 23 ile 24 ay arasinda yapmasi beklenir.
- 2 kupten kuleyi en erken 12.ayda, 3 kupten kuleyi en erken 16.ayda yapmasi beklenir.

umarim yardimci olmustur.


Zelal_

Asayiş berkemal endişeye mahal yok bacım...

Hemen kule konusundan dalacağım, aynen bizimki de 2 küpü üstüste koymuyordu ve ben koymalı ama vs diye kuruntu yapmanın tam olarak eşiğindeydim... Neyse oydu buydu araya bi sürü şey kaynadı bir gün odasını toplarken hadi sende ahşap blokları topla dedim, ilk kez dediklerime kulak astı ve kibrit kutusu kadar olan prizmalardan 4-5 tanesini üstüste koydu, ama hala küplere dokunmaz. Legolara takılır bazen, ama bloklardan bişey yapayım vs hak getire, ama ince motorundan şüphe etmiyorum çünkü arabanın anahtarını öyle güzel takıp çalıştır düğmesine basıyor ki, ya da öyle bir fırça tutuş var ki... Şişeye kapak olayı bizimkinin de klasiklerinden :)) Olay tamamen Hülya'nın dediği gibi, yapabilirim ama yapmak istemiyorum... Yeme olayında da her seferinde Poyraz'ın da eline bir kaşık ya da yemeğine göre çatal ver, gerisini de zamana bırak...Ulku

birsey eklemek istiyorum. belki bu yaslarda degil de daha cok okul oncesi yaslar icin soyleniyor (okula uyum saglayabilmesi, derslere ve oyunlara katilabilmesi, arkadaslari arasinda guvensiz ve mutsuz olmamasi, vs. icin) ama ince ve kaba motor gelisimi, dil gelisimi, sosyal ve duygusal gelisim, vb. (ne cok gelisim var) acisindan cocuklarimizi takip etmeli, bir gerilik gordugumuzde mutlaka bir uzmana danismali ve yardim almaliymisiz. bu onun sosyal hayatta mutlu olmasi icin cok onemliymis. mesela, atiyorum, tek ayak ustunde ileriye sicrayamiyorsa bu tur oyunlardan uzak durur ve oynamak istemedigini soylermis, bu da onun uzulmesine ve arkadaslarindan kopmasina yol acarmis.
ve cocugumuzun bir eksikligi varsa da onun kendine guven duygusunu ayakta tutmak icin fazladan caba gostermeliymisiz.


kader_eymen

sanırım biz çocuklarımızdan çok fazla şey bekliyoruz, onlara geniş bir zaman aralığı vermiyoruz... benim oğlumda bu zamana kadar küplerle alakadar değildi, ama dün kendisi yapmaya çalışınca bende şaşırdım...olay illa küp olması gerekmiyor, küpte değilde başka bir şeyde keşif yapabiliiirsiniz...biz en küçük anahtarları bile yuvasına sokabiliyoruz, demek istediğim bu.


leylalperzeynep

kesinlikle arkadaşlar benim kızımda öyle henüz 16 aylık değil ama onunda kulelerle felan işi olmuyo. suluğundaki suyu bultak kovasının içine döküp kovayı tepesine dikip içiyo suyunu. oyuncak bebek arabasını itelemek yerine içine oturmyı tercih ediyo. aktivite halısına parmağı ile basıp sesler çıkartmak yerine üzerinde ayaklarını yere vurmayı tercih ediyofakat .kanca nın da dediği gibi bilgisayarı açma düğmesinden kolayca açabiliyo. mouse tutuşu kırk yıllık bilgisayarcı gibi, annesinin çantasını fermuarını kolayca açabiliyor. anahtarı kullanabiliyo vs. bencede endişeye gerek yok sanırım


babu

Hepinize yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Şimdi uzun bir yanıt yazacağım :)

Yorumlarınızdan anladığım kadarıyla sorun olarak değerlendirilecek bir hali yok Poyraz'ın. Sevindim. Gözlemlediğim kadarıyla öyle ellerini çok kullanan, ince işler yapıp duran çocuklardan değil her halukarda ama gerilik olmaması iyi. İleri olmadığına eminim o ayrı. :) Ama ona da gerek yok. Dediğiniz gibi karakter de etkiliyor sanırım. Yorumlarınızdan gördüm ki herkes zevk aldığı şey paralelinde geliştiriyor becerisini. (bizim gibi aslında:)

Bu arada dün akşam halkaları koydum yine önüne, bir an parmak sokma obsesyonundan kurtuldu ve hepsini takır takır taktı. Sonuncuda tutamadı kendini soktu parmağı deliğe, onda yine zorlandı. :) Ama ben rahatladım. Bir de bir doğumgününe gitmiştik, baktım masaya süs diye koydukları minik sim gibi yıldızları almış eline oynuyor, tutuyor 2 parmak arası. Hah aferin dedim :) 

Ezgi, ben de bu böyle bir çocuk deyip takılmıyorum genelde ama arada da geliyorlar işte. Bir şeyi gözden kaçırmama hastalığı mı bilmiyorum ki. 

Mabel ve Ülkü, denver kriterlerine hiç bakmamıştım boşuna aklımı karıştırmayayım diye biraz da, neyse o kadar kazık değilmiş sorular. :) 2 tane koymuşluğu var, 2 yaşına kadar 1 küp daha ekleriz sanırım. :) 

Mabel, dediğiniz gibi teşvik etmekten vazgeçmemek lazım ama bunu küp sevmiyorsa başka şeylerle (ki gördüğüm kadarıyla küp sevmeyen tek Poyraz değil) yapmayı denemekte fayda var sanırım. Şu anahtar işini ben de deneyeyim bakalım. :) 

Hülya, Tuna'yı bir hat ustası olarak hayal eidyorum bazen. Sessiz sessiz nakış gibi işleyen. Gerçekten. Öyle bir ince motor hali.

Yasemin, Poyraz da şekilleri kapağı kaldırığ battiii (basket) diyerek direkt atmayı tercih ediyor. Tomy'nin kapağı açılmayan çok güzel bir şekil atma oyuncağı vardı. Hem basit hem çok zevkli. Onla güzel oynuyordu daha küçükken bile ama burda ondan yok bizde. Tavsiye ederim. 

Ülkü, gelişimin kendine güvenle ilişkisi bence de önemli. Mesela halkayı geçiremediğinde o da üzülüyor diye ben dertleniyordum. Dün takıverince gördüm kendisi de sevindi. Ben de teşvikle baskı arasındaki o ince çizgiyi kaçırmaktan çok korkuyorum hep. 


Tekrar hepinize teşekkür ediyorum. Rahatlatıcı ve yön gösterici oldu yorumlarınız. Sevgiler... 


Cevaplamak için Üye ol