Oyun parklarındaki kauçuk zemin

hekimanne soruyor: 4

Kadıköy'de oturuyorum. Belediyeyi arayıp neden oyun parklarında eskiden olduğu gibi kum değil de kauçuk zemin kullanıldığını sordum. "Evet kendisi de, zemine yapıştırmak için kullanılan tutkalı da çocuklar için kanserojen ancak kum zemine kediler pislediği için halk bunu istiyor!" cevabını verdiler. Sıcak havada kauçuk zemin çok rahatsız edici bir koku yayıyor. Çocuklarımız saatlerce bu kanserojenleri soluyor. Neden bilinçli anne babalar olarak sesimizi belediyelere duyuramıyoruz? Herkes kendi belediyesine bu konuda şikayette bulunabilir mi?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


missmarttle

Kauçuk zemin kanserojen ama kum parklarda da gerekli temizlik sağlanamıyor, İzmir’de anneannemin evinin önündeki park hala kum, defalarca kez kumda ne amaçla kullanıldığı belli olmayan enjektör, kırık cam parçası, paslı çivi vs. Buldum korkudan kızımı indirmiyorum balkondan parmağıyla gösterip çıldırıyor her gittiğimizde. Başka. Asıl bir çözüm olabilir, toprak döküp çim mi ekseler acaba? Gerçi o zaman ne sorun yaşayabiliriz kimbilir?


akasya2213

 hekimanne merhaba;

bahsettiğiniz konudan ben de oldukça rahatsızım. ne yazık ki her gün gittiğimiz evimizin önündeki park kauçuk zeminli. bir ara tadilata girdi. uzunca süre kullanamadık. umutlandım zemin değişecek diye fakat yine aynı zemin yapıldı. bizim toplumumuz için kum zemin de bir çözüm olmaz çünkü ne yazık çevre bilincimiz henüz yok. hiçbir şey çıkmasa içinden izmarit ve çekirdek kabuğu kesin çıkar. bir de bazen bazı çocuklar o zeminde saatlerce çıplak ayak dolaşıyorlar içim acıyor inanın....ben temizlik takıntımdan ötürü izin vermesem de :)))))) diğer çocuklar için de en az kendi çocuğum kadar üzülüyorum.hekimanne

Evet yurt dışında çim ekili toprak park zemini doğal bir seçenek olarak kullanılıyor. Yağışlı havalarda problem oluşturabilir ancak zaten yağmurlu günlerde çocuklarımızı genelde parka götürmüyoruz. Toprak hem doğal hem de darbelere karşı koruyucu ama görece pahalı olması ve bakım gerektirmesi nedeniyle tercih edilmiyor sanırım. Çocukların sağlığı söz konusu olduğunda ucuza kaçılmaması gerektiğine inanıyorum. Yeterli sayıda kişinin talepte bulunması ile cam damacana nasıl yaygınlaştı ve marketlere organik yumurta getirtildi ise biz de belediyelere sesimizi duyurarak toprak zeminli parkların çoğalmasını sağlayabiliriz diye düşünüyorum. 


akasya2213

Haklısınız.... En azından rahatsız olduğumuzu dile getirmemiz gerekli....Cevaplamak için Üye ol