Kreş, anaokulu sonra okul mu ? nasıl oluyor

sunny soruyor: 9

Merhaba,

Çocuğum 2,5  yaşında, ananesi bakıyor. Mümkünse 3,5 yaşına kadar orada bakılmasını sonrasında ise kreş ya da anaokuluna gitmesini istiyorum. Birkaç sorum olacak belki basit ama ben gerçekten nedir bilmiyorum

Kreş ile anaokulu arasındaki fark nedir ?
Anaokuluna ne zaman başlatılıyor
Hangi okul olacaksa o okulun anokuluna mı gidilmesi lazım ?
Çocuklarınızın anaokuluna ve ilkokula gidiş geliş saatleri ne oluyor ? Çalışan annelerin günlük planı nasıldır ? Çocuk nasıl gidiyor kendi mi servis mi siz mi kim alıyor vs. vs....

Of çok sordum kendim bile daraldım :) Umarım cevaplayan çıkar.

Bir de Özel değil devlet düşünüyoruz şu aşamada.

Sevgiler

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


sunny

Okula başlamadan anasınıfına gidecek evet onu biliyorum. Peki sonrasında aynı okula mı gidiyorlar yoksa başka okul seçilebiliyor muı


sltn_sultan

öyle her istediğiniz okula yazdıramazsınızki zaten.eğer kolej ve özel okul değilse.hangi mahallede oturuyor ve hangi okula düşüyor ise kızınız o okulda eğitim görür.bazen bazıları hile yapıyor istediği okula vermek için ama gerçek olan bağlı olduğunuz semtde size düşen ilköğretim okulu.


hosgeldinbebegim

ben istanbul küçükçekmecede de oturuyorum buradakini yazayım.
devlet ana okulları 36 aydan sonra almaya başlıyorlar.bu anaokulları okul bünyesinde değil ayrı binaları var ama meb'e bağlılar. saatleri 9-16 arası.36 aydan önce alan yok.
ilkokula başlamadan 1 yıl önce de anasınıfına gidiyorlar. bu anasınıfları ilkokul binası içinde bir sınıf. gideceği ilkokulun anasınıfı. gideceği ilkokulu ve anasınıfını devlet adrese göre belirliyor.
okul zamanı gelince e-okuldan tc kimlik nosu ile çocuğunuzun hangi okula kayıt edildiğini görebilirsiniz. başka okula göndermek imkansız değil ama çok zor epey uğraşmak gerekiyor.


mert_mert

hoşgeldin bebek tam konuya denk gelmiş.ilkokul binalarından ayrı binada olan devlet anaokullarında sanırım 36 vc eğitimini tamamlamış tüm ihtiyaçlarını kendi yapıyor olması gerekmiş bildiğim.bu konu hakkındada bilgin varmı.36 ay bir çocuk yemeğini yer vc söyler ama poposunuda temizleyebilirmiki.sanki biraz abartı gibi..hosgeldinbebegim

ben sorduğumda sadece ayını sormuşlardı. 36 ayı tamamladı mı diye. çocuğunuz ihtiyaçlarını karşılıyor mu diye sormamışlardı.


mert_mert

sanırım kreş denilmesinin sebebi bu.okullarda öz ihtiyaçları olmuyor kendileri yapıyorlar ama kreşlerde öyle değil.belki bir farkıda budur.


filizkk

merhaba,

kreşler ; aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı ve 0 yaştan itibaren çocuk alabilen kurumlar. 
Ana okulları özel veya devlet okulu olsun Milli eğitim bakanlığına bağlı ve 36 aydan sonra çocuk kabul edebilen kurumlar.
24 aydan itibaren ise aile ve sosyal politikalar bakanlığına  bağlı gündüz bakımevi olarak adlandırılan özel kurumlara çocuklarınızı verebiliyorsunuz. 
Yani önce 
Kreşler sonra gündüz bakım evleri sonra ana okulları
Ana sınıfı ise zaten ilköğretim okullarının ilk basamağı ve sonra ilköğretim 1.sınıf
Gündüz bakımevi ve anaokulu arasındaki temel fark ise başlangıç yaşları Gündüz bakımevi 2 yaşından başlayarak öğrenci kabul ederken anaokulları  yaşından başlayarak öğrenci alabiliyor ve bağlı oldukları bakanlıklarda farklardan biri,
başarılı bir eğitim öğretim hayatı diliyorum


filizkk

merhaba,

kreşler ; aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı ve 0 yaştan itibaren çocuk alabilen kurumlar. 
Ana okulları özel veya devlet okulu olsun Milli eğitim bakanlığına bağlı ve 36 aydan sonra çocuk kabul edebilen kurumlar.
2 yaştan itibaren ise aile ve sosyal politikalar bakanlığına  bağlı gündüz bakımevi olarak adlandırılan özel kurumlara çocuklarınızı verebiliyorsunuz. 
Yani önce 
Kreşler sonra gündüz bakım evleri sonra ana okulları
Ana sınıfı ise zaten ilköğretim okullarının ilk basamağı ve sonra ilköğretim 1.sınıf
Gündüz bakımevi ve anaokulu arasındaki temel fark ise başlangıç yaşları Gündüz bakımevi 2 yaşından başlayarak öğrenci kabul ederken anaokulları 3 yaşından başlayarak öğrenci alabiliyor ve bağlı oldukları bakanlıklarda farklardan biri,
başarılı bir eğitim öğretim hayatı diliyorum


bebegimbuyuyor

Sizin çocuğunuz kreş dönemini geçmiş gibi...Ancak atlamamanız gereken bır noktayı söylemek ısterim beyin gelişiminin en önemli evresi 3 yaşa kadar olan dönem ve bu dönemin evlerde sadece bakım faaliyetı ıle geçmesini doğru bulmuyorum.  evlerde iyi bakılan ve bakım ihtıyacı olmayan cocukların mutlaka oyun gruplarına gonderılmesı gerektığını düşünüyorum ki bu anne bebek grupları ıle başlıyor.Eğer oyun grubu ıle başlarsanız ,anaokuluna başladığınızda, (oyun grubundan destek alan çocuklar anaokuluna başlama yaşını  5 yaşa kadar uzatabilir)çok rahat edeceğiniz anlamına geliyor. Elbette bu söylediğim evdeki bakıcıdan memnun olan aileler için geçerli ...Hem ne kadar uyuduğunu ,ne yediğini biliyorsunuz.


Cevaplamak için Üye ol