meme ve mama

beril soruyor: 10

şu anda oğlum meme emiyor gayet randımanlı bir şekilde fakat doktor kontrolüne gittiğimizde oğlumun  daha az kilo aldığını gördük.1,5 ayda aldığı kilo 800 gr
aylık alınması gereken rakam 600-900 gr arasında değişirken benimki 500 gr aldı 1 ayda ve doktor mama önerdi memeyle birlikte doymadığını söyleyerek.Bende hiç istemememe rağmen ek olarak aptamil pre'ye başladım.ama diğer yandan da oğlum memeye devam ediyor.

Merak ettiğim gün  sonunda mama ve meme dahil bir bebeğin alması gereken kaç cc dir acaba??
bana bilgi verirseniz çk sevineceğim ve içimi kemiren dertten kurtulacağım :)

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Ozlemdoruk

aptamil kutusunun üzerindeki tabloda yazıyordu. 500 gr dı sanırım ilk aylarda.emin değilim.ben o tabloya göre günlük yarısını mama yarısını da anne sütü olarak ayarlıyordum. Aslında 1,5 ayda 800 gr normal bence. çünkü kilo kaybı falan da oluyor ilk ay. benim ki ilk ay 400 gr almıştı. doktoru normal dedi. ben açlıktan memeyi bırakmayınca ve uyuyamayınca mama vermiştim.


adakizinguncesi

mamayıda sütünüzü sağıp ondan yapıp şekilde verin bence....


_Sezin_

Ben ilk 2 ay ara ara doymadığını hissettiğimde (ve kilo alışı da azdı tabi) emzirme sonrası 30 cc mama vermiştim ama bu dönemde gece gündüz sağarak bol su ve bilimum süt yapıcı tüketerek sütümü arttırdım ve 2. aydan 6. aya kadar sadece anne sütü verebildim..mama verebilirsiniz ama sütünüz de zamanla artacaktır gayret ederseniz.


beril

2 hafta öncesine kadar hiç sorun yaşamadık meme emerken;ama zamanla doymamaya başladı.bununla birlikte ağlama krizleri arttı.memeyi verince susmaya başladı.
Doktoru bir seferde bir bebeğin alması gereken gıdanın 75 cc olduğunu söyledi.ben 10 dakika emzirip tekrar tarttırdığımda 10 cc emmişti bu da yarım saatte 30 cc demek.bu nedenle ek yaptı .
geceleri hiç mama vermiyorum.süt bol bol yetiyor ama gündüzleri çk acıkıyor maalesef ve sütün dolmasına zaman kalmıyor göğüslerimde.süt bol aslında .
ama sağmayı bende denesem iyi olacak galiba.
Öneri ve cevap için teşekkürler.

İyi bayramlar.


nilaylilayla

bebeğin mama veya süt ihtiyacı kilosu* 150 diye hesaplanıyor..mesela bebeğiniz 4 kiloysa 4 * 150= 600 cc gibi...satrun

Hiç hesaplama yapmadım.Önce emzirdim sonra baktım ki uyumuyor başlarda 30 cc sonra 60 cc preaptamil vermeye başladım.Doktorum eğer mamayı bitirmişse aç kalmış demektir, bitiremeyeceği miktarda yapın dedi.Böylece gördüm ki bazan sütüm gayet iyi bazansa yetmiyor ama öyle kurallara bağlı değil.Yani benim formülüm uyuyorsa doymuştur, uyumuyorsa mama istiyordur.Şimdiye kadarsa işe yaradı.


beril

sevgili satrun;
aynen bende de öyle oluyordu.oğluşum hiç uyuyamıyordu.zavallım hep açmış meğerse.ben memeyi bırakacak die çok korkuyordum ama maşallah meme emip kimi zaman üstüne de mama yediği oluyor.
bir tek geceleri sorun yaşamıyordum.demek ki gece ki sütüm çok ve doyurucu.
Şimdi daha biberon biter bitmez uykuya dalıyor kucağımda :))


ritalar

ben de meme + mama yapmak durumunda kalanlardanım. yanlız ben öğün sayısına uymuyorum. 6 öğün 8 öğün felan deniyor. bizim günde toplam 5 öğün oluyor ama aldığımız gıda 600cc yi buluyor. bana göre yeterli.

benim resmimde garip gelen 1 şey görüyormusunuz? uykusuna olabildiğince saygı göstermeye calısıyorum...nisanur

ben kizimi emzirirken defalarca panigie kapildim geceleri mesela agliyordu az evvel emdigi hald eve doymuyormu acaba diye korkuyordum. defalarca mama almaya kalktim ama almadim. cünki emzirmeyi istiyordum mamaya gectigimde memeyi yavas yavas birakacagini biliyordum, benim doktorum da 4 ayda sonra mamaya gecin diyordu ama ben emdigi sürece emzirecegim diyordum. iyki o korku ve panik arasinda mamayi bulundurmadim evimde cünki ilk ona sarilacaktim. daha uzun emzirmek isterdim ama ben 9 ay emzirdim 9 ay sonra kendiliginden azalti böylede olunca mamaya gectik. benim tavsiyem boool boool su icin, anne sütünü artiran caylar var her gün cok cok icerdim.bakin en güzeli en dogali emzirme bu firsati kacirmayin bebginizi bu güzellikten mahrum birakmayin iyce emin olun doymadigindan belki karni agriyor ve ona agliyor. artik doktorlarda direk mama ya gecirmeye calisiyorlar. eskiden 2 seneye kadar emzirirlerdi simdikiler 4 ay cok diyorlar yada hic emzirmiyorlar.


satrun

berilcim, benim kızım da gece sadece meme ile yetiniyor.demek ki uyku hakikaten süte iyi geliyor.bir de fayrouz içmeye başladım ve sütte gözle görülür bir artış var.tek sıkıntım bir memedeki süt miktarı oldukça iyiyken diğer memede epey az.hatta memeler arasında epey boyut farkı oluştu.dur ben bunu bir sorayım belki çözümü vardır.Cevaplamak için Üye ol