pişik ve süt alerjisi..

Born2beMom soruyor: 4

arkadaşlar vereceğiniz bilgilere çok ihtiyacım var. bebeğim de 6. ayda başlayan ve şiddetle artan pişik problemi vardı. sürmediğimiz krem kalmadı sadece kortizonlu ilaç işe yarıyordu. defalarca kez cildiye gördü, idrar yolu enf. olabilirmi diye tahliller verildi, nefrolog gördü hiçbir şey işe yaramadı.en sonunda doktorumuz alerji de görsün dedi test yaptırdık.2 gün önce çok şiddetli süt ve 1.seviyede hububat alerjisi olduğunu öğrendik. bunu öğrenince anladımki herşey ek gıdalara geçişimizle başladı. sarışın ve renkli gözlü olduğu için doktorumuz alerjik olabileceğini söylüyordu ama işin bu kadar ciddi olduğunu anlayamadık.1 ay öncesine kadar hergün düzenli olarak yoğurdunu peynirini yedi, 1 aydırda ısrarla keçi sütü veriyorduk. pişiğini anlatamam kaşıyamadığı için çıldırıyor aylardır bezini çıkarmadan yıkıyorum parçalıyor kendini.bez kan içinde kalıyor. biraz önce bu konuyla ilgili yazıların büyük kısmını okudum. okudukça endişelerim arttı sizce çok mu geç kaldık. benim gibi bu durumu geç farkeden arkadaşların yardımına çok ihtiyacım var. bağırsaklarına iç organlarına zarar vermiş olabilirmiyim. iyileşme sürecinimi uzattık yoksa.. lütfen cevap yazın.. teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


fnur

Oğlum yaklaşık 2 aylıkken sadece anne sütü alıyordu ve ishalden hatta kanlı ishalden kurtulamıyorduk. Tek yere güvenmediğimiz için doktorumuzun tavsiyesi ile iki ayrı laboratuvarda gaita testi yaptırdık. Sonuç her ikisinde de aynı çıkıyordu "amipli dizanteri". Doktorumuz ısrarla sadece anne sütü alan bir bebeğin bu hastalığa yakalanmasının olanaksız olduğunu söylüyordu ama testler vardı yapacak birşey yoktu. Zaten tek bir şurubu olan bu hastalığın tedavisine başladık ama ishal hiç geçmiyordu. Bu arada çok ama çok kötü bir pişik tabiyki. Canım nasılda ağlardı o zamanlar dediğin gibi sadece kortizonlu impetex iyi geliyordu. Trosyd falan hak getire. En sonunda doktorumuz bizi en iyi çocuk gastroenroloğuna gönderdi. Adam süper bir proftu ve bütün testleri fırlatıp attı. Bu çocuğun hiçbişeyi yok dedi ve sadece bana bir reçete yazdı. Keçi peyniri vs den oluşan. Ben bu diyeti uyguladığımda 1 ayda 4 kilo birden verdim o dönem iyice abarttım sanırım aman şuda dokunur yemiyeyim bunuda yemiyeyim vs. Sonuç olarak ek besine geçtiğimiz 5 aylıktan itibaren çok şükürki bu sorunumuz ortadan kalktı. Gerçi seninki ek besinlerle başlamış ama birde bu süt alerjisi genetik diye biliyorum. Bizde genetikte de yoktu. Bu konuyla ilgili tek tavsiye edeceğim şey fazla geç kalmadan bulunduğun ildeki bu konuda uzman doç. yada prof çocuk gastroentoloğuna bi görün. İzmirdeysen isim verebilirim. Pişik içinde çok yoğun olduğunda kortizonlular illaki gerekiyor ama geçtiğinde de her altını açtığında bolca bepanthane merhem kullanınca olmuyor bende bunu biraz geç öğrendim. Şimdi her altını açtığımızda sürüyoruz hiçbişey yok ama ishalde yok tabi. Sonuç olarak çözümü olan birşey önemli olan biran önce yedikelerini içtiklerini düzenleyebilmek. İnşallah kısa zamanda atlatırsınız. Benim yaşadıklarımla seninki birebir aynı olmasa da belki içinden belli kısımlar işine yarar diye yazdım. Öpüyorum miniği.


AOA

merhabalar. benim oğlumunda süt alerjisi var, bize de 45 günlükken teşhis konuldu. bizdeki belirtisi kanlı ishaldi. bence hiçbirşey için geç kalmadın. oğluna zarar verdiğini de düşünme lütfen. bundan dikkat etmen gereken sıkı bir diyet. pişik içinde bepanthen merhemi öneririm. geçmiş olsun.


tunadem

Desitin krem (mor renkli) önermişti doktorumuz ama eczaneye sipariş verip buldurttum ben. Kaçak geliyormuş.


180708

Öncelikle geçmiş olsun.Bebiş içinde sizin içinde yıpratıcı bir hastalık alerji.
Kızım tam 2.5. yaşında ve 45 günlükden beri bizimde  yaşadığımız olaylar.
Öncelikle çocuğunuzun alerjen bir bünyeye sahip olduğunu kabul edip , ona göre bir yaşam şeklini kabullenmeniz gerekiyor.
Gıda alerjisi ile başlayan tablo ilerleyen yaşla birlikte gıdayı geçirip ev tozuna onu da atlatıpp polenlere karşı duyarlıkla devam ediyor.Dediğim gibi şimdi 2.5 yaşında 2 aydır kesemediğimiz alerjik öksürükle uğraşıyoruz.Değil onun benim bile ağzıma sokamadığım et,süt yumurta yoğurt v.s. daha doğrusu hiçbir gıdaya alerjisi kalmadığı halde şimdi şekil değiştirdi alerji.
Hikayemi anlattığım linki buraya koyacağım ama yine de söylemeliyim ki başta emiyorsa sadece süt değil, ben hiçbir protein almadan tam 9 ay meyve ve sebze ile beslenip emzirdim.Sonrasında da neocate mama,Aptamil Ha, Golden Goat gibi mamalarla bir süreç ve ancak 1 yaşından sonra normal aptamil mamaya geçebilmiştik.800-900 km mesafelerden organik sebze meyve getirtiyordum.İçinde süt tozu bulunan bir kraker ya da kurabiye bile ağzıma sürmedim ve tam 19 kilo verdim ama diyet başta ikincisi de organik ve ekolojik yaklaşım bu olayda çok önemli..
Şimdiden geçmiş olsun diyorum çünkü geçiyor merak etmeyin...Ama başka şekillerde hep devam ediyor büyüyene kadar ...biraz sabır ...ve bol dikkattt..
Katkılı hiçbir şey,kozmetiklerinden oyuncaklarına herşeyde düzgün ürün seçmek gerek..
Hikayemi buradan okuyabilirsiniz..
http://www.hamilelerkulubu.com/index.php?option=com_content&view=article&id=319:bebeim-ve-alerji&catid=69:ozlem-erdemci-alerji-ve-bebek&Itemid=115Cevaplamak için Üye ol