2,5 yaş değerlendirmesi

chealnadle soruyor: 10

Merhaba,

Arkadaşlar genel olarak birkaç sorum olacak...bir nevi anket gibi ama cevaplarınız bana çok yardımcı olacak; şimdiden teşekkürler

- Uyku : nasıl uykuya dalıyor sizin bıdıklar? biz hala ayakta sallıyoruz sütle beraber...şu an datçadayız....gündüz uykusunu bıraktı gece bayılıyor ama evde çook zor....2 saati buluyor uğraşımız...sizde durumlar nasıl?

- Yatak: defne hala beşiğind eyatıyor....o kadar deli yatıyor ki...başkasındna kesin düşer....şimdi mesela 2 kişilik yatakta ikimiz yatıyoz yazlıkta....duvara bitişiik yatak; kenarlarda koca yastıklar....onların üstüne çıkıypor uykusunda....bir bakıyorum ayak ucuma gelmiş...dikey yatmış....popoyu kaldırıyor...neredeyse amuda kalkıyor....yani tavaf ediyor....normal yatağa ne zaman ve nasıl geçmeli?

- Ağlamak: Herşeyi ağlayarak istiyor...kafayı yiyeceğim....sizde durumlar ne? nasıl baş ediyorsunuz?

- Yemek miktarı: özellikle ana öğünlerde miktarınız nedir? tek çeşit mi 1-2 çeşit mi? mesela geçen 1 kase çorba-biraz barbunya-yoğurt yedi....çok mu diye düşündüm? ya 2,5 sene geçti ben hala beceremiyorum daha ne kadar olsun???

şimdilik anket sorularım bu :))) teşekkürler!!

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


aysesat

biz ay sonu 3 dolduracağız ama cevaplayayım..

uykumuz şöyle.ben yanında yatarak uyudu hep.ve kitap okuyarak.en fazla yarım saatten uyur

yatak: beşiğinde sadece 8 ay uyudu.sonra asla uyumadı.bizde büyük(tek kişilik) yatağa geçtik.şu an kenarına bişey koymadan uyuyor kendi başına..

aynı yoldan bende geçtim.oldukça zor bir çocuktu.yeni yeni ağlamadan ister oldu..

bazen çeşitli yer yemekleri.pilav ana yemek ve yoğurt eşliğinde.bazende sadece 1 kase çorba içer.iştah durumuna bağlı olarak ayarlarım..


alisim6161

Ali de 2,5 yaşında ve hala sallanarak uyuyor.Beşiğinde yatıyor ( defne gibi yatağı dört dönüyor) ve geceleri yanıma geliyor.Bazen üzerimde yattığı oluyo.Hala geceleri biberonla süt içiyo.Hala bezleniyo.herşeyi ağlayarak istiyo.Bazen baş edemiyorum gerçekten oturup bende ağlıyorum.YEmek konusuna gelince bizim ki çoooooooook iştahsız yemekle arası hiç yok zorla bir iki kaşık yerse yiyo.normal öğünümüz de yok ara öğünümüzde.Ne yaptıysam açamadım iştahını.Maşallah sizin bebişler yiyor Allahtan yeme probleminiz yok.


ipek_35

benim kızım bu ay sonu 3 yaşında olacak.Yatak odasında beraber yan yana yatıyoruz...yarım saat içinde uyuyor.Sabaha kadar nerdeyse 5 biberon süt içiyor....Herseye inat ediyor bağrıyor-küsüyor-elinde bişey varsa fırlatıp atıyor,sinirli.Altı bağlı bir türlü alıştıramadık tuvalete.Maşallah iştahlı yeme problemi hiç yasamadık,ama bu da zor ne görse yemek istiyor.


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

21:30 uyku saati. tuvalet, pijama, aydedeye el sallama, aile fertlerini öpme rutini sonrası, yatağın yanında oturarak uykuya dalmasını bekliyoruz. 15 dk da gidiyor..bazen yanına yatmamızı istiyor o şekilde de olabiliyor..


yatak konusunda bir tavsiyem olacak.. Çok büyük alanda yatırdığınızda geniş alan olduğunda çok gezmesi doğaldır. Çünkü sınırlarını bilmiyor, sağı yatak solu yatak, heryer yastık  :) Tek kişilik yatakta o kadar gezeceğini sanmıyorum. Kısıtlı alan olunca sınırlarını bilir ve alışır. Uca geldiğinde mesela eli dışarı sarktığında fark edip ters yöne dönecektir, yada kötü ihtimal düşecektir, olduya düştü, inişi yumaşatmak için yatağın altına minder falan koyun ama bence sorun çıkmayacaktır. En azından biz de çıkmadı hiç düşmedi.. Deli gibi yatan çocuk bir anda sakinleşti... (5 aydır tek kişilik yatakta, ondan öncede parmaklıkları çıkmış karyolasındaydı )


Ağlama bizde yok çok şükür. Ama bazen denediğinde .. ''Ağladığında anlamıyorum seni, ne diyorsun, sus öyle söyle'' falan dediğimde hemen susuyor.. Çünkü diğer türlü anlasamda anlamamazlıktan geliyorum. Cevap vermiyoruz. İstediğini yapmıyoruz.. Çok uzatırsa git odanda ağla, sakinleşince gel diyoruz. Gitmek istemezse biz götürüyoruz. Bu konuda eşimde bende çok kararlı davrandık. Ağlama sorunumuz hiç olmadı ..

yemek miktarı işte benim sorunumda bu malesef..Çok az yediği için ben porsiyonları küçük tutuyorum. Bir kase çorba (ekmekli ) içirmeyi başardıysam ne mutlu bana , yada pilav yanına yoğurt, 2 köfte ekmeksiz  bunlar bizim ana öğünlerimiz çok az yani.. bu konuda çok dertliyim ben:(durum2009

29 aylık kızım uyku konusunda akşam 10 da yatar 1 bardak sütünü içip kendi yatağında sallamadan masal hikaye muhabbet kısmından sonra dalar gider eğer çok zorlarsa bende yanına uznaıyourm geçe 1 kez wc ye kalkıyor.2 haftadır tuvalaet eğitimi için uğraştık allaha şükür kısa zamanda çözdük şimdi hem söylüyor hemde ben farketmezsem gidip kendisi yapıyor hatta işi abartıp gidip döküp ellerini yıkamayı başarıyor:)

beşikte 1 yaşına kadar yattı 1 yaşından sonra tekl kişil yatak aldık onda yatıyor 2 kez düşme tehlikesi geçirdik ama allahtan yatağın altına yorgan falan koymuştuk artık düşmeden sabahı ediyoruz

ağlama durumlarını çok yaşıyoruz 1 aydır istediği herşeyi anlatamadığı için arada arıza çıkarıyor ama ağlamadan anlat seni analmıyorum deidğinde yada ilgisini başka yöne çektiğimde susuyor

yemek konusu çok dertli ama 2aydır düzenli tabi bende isteklerimi baya kısıtladım 3 çeşit yemek yemesini beklemiyorum ama yarım kase çorba yemek ve yoğrut pilav şeklinde devam ediyoruz tabi bzen günde bir bardak süt içip hiç bişey yemediğide oluyor

 ZeynepYenice

benim kızımda Defne :)
bizde bu ay sonu itibariyle 3 yaşını dolduracağız :)
Defne hiç ayakta sallanmadı, 7 ay kadar beşikte sallandı sonrasında bi süre yanında yatarak ve sırtını sıvazlayıp alçak ses tonuyla ninni söyleyerek uyudu, yaklaşık 1 senedir de kendi odasında karyolasında yine ninni ve ikna çabaları ile uyur, bir kaç aydır dı şu rutinimiz var, uykudan önce ilk önce tuvalete çiş, sonra elleri yıkama sonra diş fırçalama sonrada pijama giyme, karyolasına yatınca da kırmızı başlıklı kız hikayesini anlatma ve dandiniyi birlikte söyleyip iyi geceler dileyip yatmak :)
tabii bir gecesi bir gecesini tutmuyor itiraz mekanizması son günlerde epey revaşta, uyumuycam yatmıycam benim çişim var susadım acıktım vss :)
ayrıca bizim defne de öyle acayip deli yatıyor. Karyolası büyüyebilen tek kişilik yatak şeklinde ama henüz önündeki parmaklıkları çıkarmaya cesaretimiz yok çünkü 1 ay önce tatile gittiğimizde tek kişilik yatakta yattı orda bi hafta ama gece veya sabah kalktığımda yerde yatıyordu çoğunlukla (bende yatağın bittiği noktada yere çift kat yorgan serdimki düştüğünde bir yerini acıtmasın diye)

Ağlayarak isteme konusunda da bizi sonuna kadar deniyor her seferinde ağlayarak istediğinde olmayacağını biliyorsun, hem ağlarken ne dediğini anlamıyoruz o yüzden ağlamadan söylersen belkide yapabileceğimiz bir şey dir diyoruz bazen ağlamayı bırakıyor bazende ağlamaya devam ediyor ama bakıyorki olmuyor ağlamadan nüften diyerek istemeye başlıyor :))

yemek konusuna gelince de bir öğünde maalesef çeşit pek yemiyor, sevdiği belli başlı yemekler var, onlar olunca havada kapıyor ama her zamanda sevdikleri olmuyor maalesef, o zamanda ufak tefek ödülle yemeye çalıştırıyoruz.

Bizimde sorunumuz : Defne çok ısrarcı, ne konuda olduğu önemli değil, yeterki onun istediği bir şey olsun yaptırana kadar,aldırana kadar vs. sürekli söyler..
sizlerde de varmı ısrarcılık?


ozguranne

Merhaba,

Ela günde 1 öğle uykusu uyuyor.

Gece uyumadan önce 1 masal/kitap sonra yanında olmamı istiyor. Yanına uzanıyoruz öyle uyuyor. Çok uzun sürmüyor. Gözümüzü kapatalım diyince kapatıyoruz, uyuyor. ama ritüel var. pijama giyme, çiş, sonra su isteme, babasının getirmesi vb.

yatak: Tam zamanını hatırlamıyorum ama yaklaşık bir yıldır filan çift kişilik yer yatağında yatıyor. Çok deli yatmıyor. İstediği gibi inip çıkabiliyor.

ağlama: istediği bir şey olmadığı zaman, bazı durumlarda sinirleri gerçekten bozulabiliyor. Uykusunu almadıysa, açsa vb gibi durumlarda. Normalden yorgunsa özellikle fena oluyor. Niye bardağımın dibindeki suyu içtin, neden o bardağı değil bunu verdin, ben suyu kendim dolduracaktım sen neden verdin diye ağlayabiliyor. Ama genelde bir şey isteyeceği zaman söylüyor. Biraz moduna bağlı.

yemek: kendi yiyor. acıkınca acıktım dediği için çok dert etmiyorum miktarı. gün içinde mutlaka süt, peynir, yumurta, et türevi, sebze türevi, en az iki çeşit meyve yemiş oluyor. Atıyorum bir öğün çorba içti diyelim sadece, akşama da dolma yediyse iyidir benim için. Bir ara yoğurda düşkündü, bıraktı şimdi.


yesims

Uyku+Yatak: 20.30 ya da 21e dogru uyku icin hazirliklara basliyoruz. Tuvalet, disler, pijama, kitap secme faslindan sonra yatiyor yatagina. Hala besiginde yatiyor, ama besiginin bir kenari acik ve bizim yataga dayanmis durumda. Yani hep beraber yatiyoruz. Uykuya dalma konusu cooook problemliydi bizde, 2saat surmese de isigi kapatmamla odadan cikabilmem arasindaki sure en az 40 dakikaydi. Yaninda yatip bekliyordum, bir ara sirtini kasitiyordu ya da elimi tutuyordu, sacimi oksa vs diyordu. Ben de bir an once gevsesin de dalsin diye yapiyordum ama sonra sunu farkettim ki bu tarz seyler hem uykuya dalmasini yavaslatiyor hem de gece uyandiginda ayni seyi yeniden istemesine sebep oluyordu. O yuzden yapmamaya karar verdim, ama ikna edebilmek cok zor oldu tabi. Fakat hicbirsey yapmayip yaninda sadece uzanmama ragmen yine de coook uzun suruyordu. 3-4 hafta once "Sen artik buyudun, kitabini okuduktan sonra cikicam ben, ama merak etme buralardayim" dedim. Ikna oldu, tabi oralarda oldugumdan emin olmak icin bin turlu bahane bulup cagiriyor ama 3-4 haftadir boyle uyuyor cok sukur. Boylece ben de o dalana kadar bir saat yatakta beklemek zorunda kalmiyorum cok sukur. Uykuya da cok daha cabuk daliyor tabiki.
Aglamak: Her zaman olmasa da zaman zaman deniyor tabi ama ben de anlamiyorum seni, aglamadan konus lutfen diyorum genelde ise yariyor. Yok devam ediyorsa yapmiyorum dedigi seyi, bazen daha kotu agliyor ama sonunda sakinlesip yanima oyle geliyor.
Yemek: Genelde 2 cesit veriyorum, ama bazen yalnizca corba icip kalktigi da oluyor. Corba, barbunya ve yogurt cok degil bence, gayet guzel afiyet olsun, yarasin :)papish

biz 27 aylığıa..
dokuz ay odamızda beşikte uyudu..sonra hep salladık iki yaşı olunca yatağına alıştı karşısına ben yatıyorum dalaa kadar konuşa konuşa uyuyo kolay uykuya geçmiyo ama..
öğlende bir kere uyuyo..
bezi yeni bırakmaya başladık daha tam değil ama..
yemek fena değil ana öğün bir tabak pilav makarna varsa et tavuk yanına yoğurt ve ya bir koca kase ekmekli çorba aralar meyva kuruyemiş bir tek kahavaltı sorun yalnızca yumurta...
ağalama bizde bir dönem çoktu bu ara o kadar yok her ağladığında ne dediğinii anlamadığımı söylüyorum ve isteiğini yapmıyorum ve ya bir orta yol buluyoruz..


hande

doğduğu günden itibaren kendi odasında yattı. uyku rutinimiz var süt masal vs. hiç sallanmadı.

 17 aylıkken kayrolasından atlayıp ta kafayı yumurta yapınca onu yer yatağına aldık. yaklaşık 2yaş 4 aylık olana kadar yerde idi şimdi tek kişilik yatakta deli gibi yatıyor ama düşmüyor o sınırlar içinde dolaşıyor.

aç, yorgun, akşam üstü uyku bastırmış (ki öğle uykusu uyumadığı için zaman zaman yorgunluk çökmesi muhtemel), birşeye üzülmüş veya utanmış olduğu zamanlarda lüzumsuz herşeye ağlaya biliyor önlemlerimizi sıkı alırsak sorun kalmıyor.

ilk günden beri yemek konusunda hiç ısrarcı olmadık. yemek masada yenir, masada ne varsa o yenir ve bu öğün yemezsen diğer öğüne kadar sadece meyve yiyebilirsin dedik. böylelikle acıkınca kesin yiyor. 1,5 yaşından beridir kendi kendine yiye biliyor. aç olmadığını hissedersem yemek sofrasını gecikmeli kuruyorum ama çok gecikirsemde anlamsız ağlama krizlerine neden olabiliyorum.Cevaplamak için Üye ol