32 aylık kızımı sütten nasıl kesmeliyim?

neli2582 soruyor: 10

Hala yoğun birşekilde emiyor.Ben oldukça sıkıldım fakat onun için bu zamana kadar sabrettim birazda kesmekten korktum açıkçası çünkü şuan 2-3 yaş krizleri var.Azaltma yöntemi,birkaçgünlüğüne başka yerde bırakmak vs bunların hiçbiri işe yaramayacak.Sadece acı ile kesebilirim sanırım onuda yapmaktan çekiniyorum hem canı acıyacak hemde ağlamalarına tahammül edemem sanki.Şuan her istediği olsun istiyor kızımla başedemiyorum yapmadan olmazdan anlamıyor.Tecrübesi olanlar yardımcı olsun lütfen.Akşamları beni çok rahatsız ediyor,yatakta üç kişi sığmıyoruz bazen sabaha kadar memede ve benim belim heryerim ağrıyor.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Logos

Ben ve oğlumda yavaştan hazırlanıyoruz bu sürece Benim araştırmalarım sonucu aşağıdaki şekilde çok kolay deneyimler yaşamış hanımlar var. Bir saat alın onunda göreceği bir yere koyun.Bir kaç gün "saat şurdan şuraya gelince dışarı çıkarız vb" gibi aşinalıklar oluşturun.Sonra bir sabah "Güzel kızım saat buraya gelene kadar annede süt yok.Saat oraya gelince seni emzireceğim" diyerek o saat gelince de emzirin. Güvenini kaybetmeden bu süreleri yavaş yavaş artırın. Bu arada bir süre e enerji oranı yüksek besinler, sağlıklı karbonhidratlar verip güzel etkinlikler yapın. İşte paylaşımlarınız verimli, içten olsun. İnşallah kolayca, üzülmeden bırakır yavrunuz.

Belki de kızınızın ayı gereği samimi bir konuşma ile bırakırsınız.


nike

Ben 26. Ayda bıraktırmıştım.ama heralde yaklaşık 1-2 ay önceden sürekli birgün bı süt bitecek sen büyüyeceksin vb konuşmalar yapıyordum o da tepki vermiyor sadece dinliyordu.önce bir hafta gündüzleri vermedim sabah öğleye kadar çalışıyordum bir şekilde annem bakıyordu birazda geç gidiyordum eve gittiğimde onu sürekli oyaladım dışarı çıkarsım dikktini dağıttım oynadık...geceleri vermeye devam ettim bir hafta sonu öğle uykusunda çok istedi ağlattım bende ağladım :) vermedim.sonra da bir gece sabır taşı dedikleri şeyi ıslatarak çok az sürdüm bana hemen süt bitmiş tadı bozulmuş dedi sarıldı uyudu ve bir daha da istemedi.tabi arada mızırda dı ama ben tadı bozulmuş ya dediğimde hatırladı..ve sabaha kadar uyanan çocuk bir daha uyanmadan uyumaya geçti..anlatmak çok önemli bence konuşun çok iyi anlıyorlar.sizin çocuğunuz daha büyükmüş daha kolay olabilir.memeye birşey sürmeyi herkes onaylamıyor.ama ben görüntüyü değiştirmeyen bir şey seçtim özellikle..kolay gelsin :)


dilrubaa

Ben de 32 aylikken biraktirdim. Cok korkuyordum ama sukur ki kolay oldu. Bence bu yasta aci filan ise yaramaz, ben sari sabir surmustum, ilk bi aci dedi, sonra ama yine sapir supur emmeye basladi. Yani bu yontem bi ise yaramadi bizde. Bi de artik cok akillaniyorlar yika filan diyordu. Bu yontem ise yaramayinca anlasarak ayrilmaya karar verdim :) once kendiliginden azalttigi bir donemi bekledim, yani bazen ekstra duskun oluyordu o zamanlarda hic girismedim. Aylarca altyapisini hazirladim, sen buyuyeceksin abla olacaksin memeye baybay diycez diye. Bi de balik istiyordu akvaryum alicaz dedim. Sonra ilk asamada sadece uyurken emiyoruz memeyi artik dedim buyudun dedim. İstediginde disari filan cikardim dikkatini dagittim. Sadece gunduz ve gece uyurken emdi, bi de tabi gece defalarca uyandiginda. Sonra bi 15 gun sonra beraber gidip akvaryum aldik, ve gunduz uyurken son kez emzirdim, baybay diyoruz artik dedim. Azicik mizirdandi ama balikla oyalandi.


sLnKA

Benin kızım sadece uyurken uyumaknicin emiyordu. Ilk önce öğlenleri, öğle yemeği yedikten sonra ayran içirdim , anne Sütünden başka süt hiç içmedi ayranı seviyor diye onu verdim, yani midesi iyice doldu. O sıra yarım gun okula gidiyordu. Okuldan Alıp arabada eline ayranı veriyordum içip bitirdikten sonra bir kaç tur atınca uyuya kalıyordu. Alıp hemen yatırıyordum. Ama gece uykusu ve uyanınca yine emzirdim. Bir iki gun böyle gitti. Sonra arabadan Alıp yatırırken uyanmaya ve emmek istemeye başladı. Sadece bir gun meme yok suan da memede süt yok gel Ayağımda saklayayım dedim ve o gun baya bi ağladı. Çünkü hem uykusu vardı hem de uyku sersemi idi. Sonra hiç ağlamadı öğlenleri. Ama Ayağımda salladım hep. Bir hafta sonra gece de emzirmesinde yine ayran içirdim ve gel sallanalım dedim. Bazen ninni söyledim bazen masal anlattım sallarken öyle uyudu. Aralarda uyanınca hem emziriyorum öyle uyuyordu bu sefer hep salladım. Böylelikle bitti. Yalnız gun içinde bak artık büyüdün okula da gidiyorsun hem dişlerin de çıktı üstelik memelerde süt de kalmadı gibi anlattım hep.

Yalnız su oldu simdi neredeyse 3bucuk yasında ve hala bazen sallanarak uyuyor.

Ben memeden tiksinmesini istemedim ve emmek yerine uyurken saklamayı koydum. Tercih meselesi.

Ama o olmasaydı sunu yapardım; uyku saatlerinde ya da emme saatlerinde dışarı çıkarırdim. Park seviyor oraya götürürdüm. Ya uyumamasini Göze alırdım ya da arabada uyuyup uyanmasını beklerdim.

Biraz zor evet ama en iyisi anlatmak ve kademe kademe kesmek bence.


zuleyhagumus

32 ay çok uzun bir süre.24 aydan sonra uzatmak gerçekten çok anlamsızneli2582

Cevaplar için teşekkürler hanımlar hepsini okudum ama hala nerden başlasam nasıl yapsam bilemiyorum.Azaltarak vazgeçirmek bizde işe yaramayacak çünkü şuan 2-3 yaşalrı krizleri var laftan sözden olmazdan hiç anlamıyor ağlama krizine giriyor her fırsatta emiyor oturduğum an kucağıma geliyor.Dışarı çıkıyoruz ama 2-3 saat emmese ne olacak eve gelince başedemiyorum.Acı sürmek dışında ki diğer yöntemler bizde başarısız olacağı için bu zamana kadar emzirdim zaten,belki kendiliğinden vazgeçer diye dşündüm.Hem kesmek istiyorum hemde çok sevdiği birşeyden onu mahrum bırakacağım diye üzülüyorum.Bir yeri acıyınca ,ağlayınca memede hemen sakinleşiyor.Yarın acı biber alıp süreceğim sanırım.


dilrubaa

Birden kesecekseniz bile bence mutlaka anlatin, sen buyudun buyuyunce memenin tadi acirmis filan deyin bence. Aglada bile anliyorlar bu yasta herseyi, anlayacaktir o da. Cok istedigi birseyi alin bir de yaninda.


dilrubaa

Ayrica @zuleyhagumus, site kurallari der ki burda soruya cevap vermek gerekli, cevabimiz yoksa soru soranin davranisini asagilama gibi 'anlamsiz' yorumlar yapmiyoruzTeacher_Mom

Bence once gece emzirmeyi kesin. Ben 21 aylikti oglum gecce beslenmesini kestim. Uyandığında baturalp benim cok uykum var uyumak istiyorum dedim. 5 dk mizlandi kalkıp almadık. Oda uykulu oldugundan geri uyudu. Tam 3 gece sürdü bu 4. Gece baktık uyanmadı. Yaklaşık 2 haftadirda öğlen uykusuna yatmadan önce emzirirdim onu kestim. Biberonla pinar cocuk veriyorum. Uyuyor. Şimdi akşam uykuya gecmeden once 3 dk kadar emziriyorum. O sirada babası biberonla süt getiriyor. Şimdi sirada gece yatarken Emzirmeyi kesmek var. Onuda bu hafta kesecegim. Geriye sabah uyaninca kalıyor. Sabah emzirmesini 26 aylıkken artık süt bitti çünkü sen buyudun deyip kesecegim. Biranda tüm ogunlerden sutu kesmek onu yalnız bırakacağım kaygısı yaratır mı diye ben bu yolu seçtim. Hem sıkıntı yaşamadım histerik aglamalar kusmeler hircinlik gibi hemde benim icim rahat.


jelly_fish

Benim doktorum "çocuğun yanında anne de bırakmak için hazır olmalı" demişti, şimdi çok hak veriyorum. Kendimi suçladım, "kış vakti bıraktırdım çocuk hasta oldu bu yüzden" temalı rüyalar gördüm..

Biz 3 hafta önce çalışmalara başladık, azaltarak bıraktık. Ben de oğlumun asla bırakamayacağını çok ağlayacağını, üzüleceğini düşünüyordum ama tahminimden daha kolay geçiyor sanki, şimdilik. 
Bizim sıramız:
- işe yaramasa da bir kaç ay önceden telkin (sen büyüdün, süt bitiyor vs), 
- sayısını yapamadım, sürelerini kısaltma
- gece emme süresini daha da kısaltma
- uyumadan önce mideyi doldurma (meme ememesin diye)
- gece kesme 
- gündüz aklına gelince dikkat dağıtma ile 1 haftadır hiç emmiyor.  (dikkat dağıtmak için sürekli dışarı çıkma, evde sevdiği garip şeyleri yapmak-mutfakta sebze yıkamak gibi- küçük sürpriz oyuncaklar çıkarmak..) bu sabah da istedi, eminim eve gidince de isteyecek. Bu aşamada artık açıklama yapmıyorum, sadece dikkat dağıtıyorum ama ben de bittim..uyduracak alternatiflerim, sözüm,masalım, oyuncağım tükendi :)
Cevaplamak için Üye ol