23 aylik bebekte tuvalet egitimi, ara mi vermeliyim?

birbebekannesi soruyor: 3

Kızım 22 ayını yeni bitirdi, bayramda babaannesinde bezini çıkardık, aşırı sıcaktan dolayı günde 3-4 saat bezsizdi ve bunu sevdi. Altını islattigini gördü, rahatsız oldu, eve dönünce de yine bezini takmak istemedi, bende hazır firsat bu fırsat diyerek! Uzun süredir elimizde olan ve üzerine kıyafetleriyle oturduğu lazimliga itirazsız cinsini yaptı. İlk üç gun gun içerisindeki kazaları sayarken 5 gündür lazimliga yaptığını sayıyorum:) o kadar çok kaza yapıyoruz, bir yere kaçırıyoruz sonra başka bir yere daha...arada bir dakika fark olmadan üç ayrı yere hattı sayılır çiş yapabiliyoruz. Bu oyun mu, kızım henüz hazır mi değil çözemedim. Sadece uyurken bez baglatiyor, gun içerisinde sizdirmaz külot veya bez baglarsam cikariyor. Ara vermek mi doğru olur, yoksa devam etmek mi? Örneğin bugün 5-6 kez lazimligi kullandık, yaklaşık 10-15 kez kaçırdık. Çok sıvı tüketiyor, lazimlik kolay ulaşılacak yerde, kacirddiginda da mümkün olduğunca ilimliyim. Bu yollardan geçen anneler, fikir bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ferhunde79

Öncelikle halılarınızı kaldırın :) Bol bol sabır gösterin, ama bence ara vermeyin başlamışsınız artık, zaten bu iş yazın oluyor en güzel. Bir sene daha beklemeniz gerekir yoksa. Bir de beze uykuda da olsa geri dönmeyin, bir süre kazalar olacak, önleminizi alın yatakta vb. Ben gece uyuduktan sonra bez bağlar, sabah çaktırmadan oyun vb. çıkarırdık bezini. Çok şükür ödüller, oyunlar vb. kullanarak bitirdik o işide :) Size de kolay gelsin. 


sahinur

benim oğlum 3 yaşında ,günde bir kaç saat bezsiz geziyor.tuvaleti geldiğinde söylüyor,gidip yapıyoruz.ama sonra bezimi tak anne diyor.ben de takıyorum.bezi çıkardık,bir daha takmamalıyız demiyorum.bakalım ne zaman tamamen bırakacak bekliyorum.bir süre daha deneyin bakalım ilerleme olacak mı.olmazsa beze geri dönülebilir diye düşünüyorum


aycancan

Benim şahsi fikrim de devam etmenizden yana. Kazaların olması çok doğal üzülmeyin zamanla kaza sayısı da azalacak. Her çocuğun tuvalete adapte olma süresi farklı, kimi bir hafta da kimi iki ayda. Çevremden edindiğim izlenim ile yaş ilerledikçe alıştırmak da zorlaşıyor, şu anda uzmanlarin belirttiği en uygun zaman aralığındasıniz. Ara vermeniz durumunda bir sonraki tuvalete alıştırma sürecinde herseyi sil baştan yaşayacaksıniz.

Size nacizhane tavsiyem lazimlikta daha fazla zaman geçirip daha fazla isabet ettirmek. Isabetlerde ufak ödüller de çocuğunuzu teşvik edebilir(çikoata ile tuvalet eğitimde tanıştı kızim ve bir parça çikolata işe yaramışti) lazimlikta zaman geçirmesi için de sticker ler işe yaradı, bir de çok şarkı söylemiştim. Bir de lazimliga isabet edeni kendi kendine klozete dökmesine izin veriyordum arkasindan güle güle yapıyorduk.Cevaplamak için Üye ol