Dogumdan once gogus pompasi almak sart mi?

mugmela soruyor: 8

Selam,
Ikiz bebek bekliyorum. Dogumdan sonra en az 1 sene calismayi dusunmuyorum. Sut sagma pompasi ne kadar gerekli ve dogumdan once almak akillica mi? Bir de elektrikli-manuel arasi buyuk fark var mi?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


GulcanDeniz

1- pompa sütün az geldiği zamanlarda sütü artırmak için çok iyi bir araç.
2- bebeklerden bir süre uzak kalman gerektiğinde sağıp kullanabilirsin.
3- sütün fazla geldiğinde ve bebekler bu fazla sütü ememediğinde pompa kullanmak gerekiyor, yoksa titreme, ateş vs gibi şeyler yaşanıyor.

Am bütün bunlar tek bebek için, ikiz bebekte de aynı şeyler olur mu bilmiyorum.


yasemin_ekin

Bir TV programında ikiz bebek annesi anlatırken dinlemiştim. Şöyle bir şey demişti "her iki bebek de günde 14 saat uyuyabilir ama anne hiç uyumayabilir. Destek almak şart. " Hatırladığım kadarı ile o anne sütünü sağmış. Baba ile bir şekilde görev paylaşımı yapmışlar, böylelikle hem anne- hem de baba kesintisiz 4-5 saat uyuyabilmis. anne uyurken bebekler acıktığında, sağılan süt ile biberonla beslemişler.

anne uyanıkken, bir bebek anneyi emerken, diger bebeği biberonla beslemisler. Bir sonraki beslenmede, bir önceki beslenmede biberon alan bebeği anne emzirmis, emen bebek biberonla beslenmis. Her beslenme için kaç cc, kaç dk. hangi gögüs bilgilerinin bulunduğu bir excel sheet'ini doldurmuslar.

Süt pompası ile ilgil cok detaylı cevapların verildigi sorular olmuştu. Sanirim, sorunun altındaki "benzer sorular"dan biri de o.

kolaylıklar dilerim.


burcubrsn

etkilemek istemem ancak kendi tecrubemi yazıyorum..hiç kullanmadığım tek üründür..Allahtan kardesim vermisti de para vermemis oldum..bir kere nekadar sütüm var diye denemek için sağdım ve doğrudüzgün hiç süt gelmedi pompadan..çünkü tüm meme ucunu kavrayamıyodu bebek gibi..üstelik iyi bi marka idi..medela..sütümün olduğunu biliyodum çünkü mama vermıyodum sırf emiyodu ve kilo alımı iyi idi ancak pompadan sağdığım süt çok azdı..
bi de  9 ay sonra ise basladığım için ve isten sonra eve geldiğimde ancak gögüslerim dolduğu için hiç sağma ihtiyacı hissetmedim..dısarı da zaten 2-3 satten fazla kalmıodum..

yine de yukarıda arkadasların yazdığı örneklerde olduğu gibi kullanıp memnun olan çok kisi var..yerini tespit et ihtiyacın olunca al dicem ancak ilk gün  hastanede ihtiyacın olursa zor olur...karar senin..


Aysegul_

Hastanedeki ilk günler için hastaneden temin etme şansı yok mu ? İstanbul'daki hastanelerde genelde vardır heralde. Ben şu an çalışmadığım için hiç kullanmadım lazım olmadı diyebilirim. Hastanedeki ilk gün 2 3 defa denedik sadece. Ama sen ikiz bekliyorsun ve yasemin_ekin'in yazdıkları bana çok mantıklı geldi. O yüzden bence sırf bu nedenle yani senin evde dinlenebilmene olanak sağlayacağı için almak düşünülebiliryasemin_ekin

mugmela, eger alıp almamakta kararsız isen, pompa kiralama seçeneği de mevcut. Haftalık, 15 gunluk ve aylık kiralayabiliyorsun. Baktın işe yarıyor, sonra kendin satın alırsın.
aşağıdaki adreslerde bir şeyler var bu konu ile ilgili

http://www.bebeshop.com.tr/bebek/product_info.php?products_id=1746

http://www.biberon.com.tr/asp/menu_items.asp?ID=29


ozguranne

İkiz için bir şey diyemeyeceğim ama benim de hemen hemen hiç kullanmadığı bir ürün oldu. Aventti ve çok memnun kalmadım biraz da onunla ilgili. Yalnız doğum yaptığım hastanede elektrikli süt sağma makinaları vardı.  Kızım sarılık nedeniyle hastanede kaldığında 2 sattte bir orada sağmıştım. Şimdiki aklım olsa pompa almam, kiralarım. Sonrasında duruma göre alırım.


sevgiler.


GulcanDeniz

Ya da istersen benimkini yollayabilirim (Avent-elektrikli, ki bence asla manuel almamak lazım, zira önce manuel aldım, çok zahmetli olduğundan sonra bir de elektrikli almak zorunda kaldım)

Bu arada ben de ilk 10 ay evdeydim.
Oğlum bol bol da emdi.
Ama ilk zamanlar bebiş sütü çok çekemediği ve göğüslerim patlayacak noktaya geldiği (ateş+titreme ile birlikte) için göğüs pompası çok işimi gördü.
Üstelik oğlum asla biberon almamıştı. Yani sağıp kullanamadım, attım sağdığım sütleri...


mugmela

Cok tesekkurler cevaplariniz icin, hastanede zaten pompa olarak sadece kendilerininkini kullandiriyorlarmis. Denerim orada iki uc gun, cok gerekli gorursem alirim o zaman. Kiralama opsiyonlari icin de cok tesekkurler, onlari da simdi inceleyecegim.


Cevaplamak için Üye ol