Bakıcı ile ilgili

zeyneb soruyor: 10

Bir ay  sonra kızımıza bir bakıcı bakmaya başlayacak. Ben de bu konuda çok tecrübesizim ve çok mantıklı düşünemiyorum sanırım. Sormak istediğim bir şeyler var.

Bebeğim uyuduğunda bakıcımız dantel örmek istediğini söylüyor. Ben de çocuğu bırakır ve gün bouyu dantel örer diye şüpheleniyorum:=)  Benim kızım birlikte aktivite yapmak konusunda da çok istekli ve istendiğinde yalnız da oynayabiliyor. Bu istek mantıklı mı? Bakıcılarınız bebek uyuyunca neler yapıyor?

Bakıcıya ev işleri ve yemek işlerini yaptırmak doğru mu? Çocuğun bakımı asıl olmak üzere boş kalan vakitler bu şekilde mi dolduruluyor acaba?

Bakıcı için yönlendirme planı uygulamayı düşünüyorum. Yazılı olarak neler yapıyoruz, nelere dikkat ediyoruz, hassasiylerimiz ile ilgili.  Bu bakıcıyı rahatsız eder mi acaba? Yoksa ben çıldırıyor muyum?

Aşağı yukarı bir bakıcıya ne kadar ödemem gerekiyor. Hiç bir fikrim yok. Haftada beş gün sabah 8.30-17 arası çalışacak ve öğlenleri de mutlaka eve geleceğim ben. Ne kadar ödüyorsunuz bakıcınıza?

Teşekkürler şimdiden.

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


ozguranne

Selam Zeynep,


Bizim sistem şöyle:

Ela uyanıkken Ela ile ilgilenilecek, sabah uykusunda öğle yemeği pişirilecek. Mutfak toparlanacak. Öğleden sonraki uykusunda ev, yemek, çamaşır gibi işler. Eğer işler bitmişse ve Ela hala uyuyorsa bakıcı ablamız kitap okuyor. Ev işinden kasıt Ela'nın odası, salon, mutfak. Ela ile ilgili işler, Ela'nın bulaşığı, çamaşırı, ütüsü. Ela haricinde bir iş beklentimiz yok. Pek çok kişinin ciddi ev işleri yaptırdığını duyuyorum. Biz öyle anlaşmadık. Anlaşmaya bağlı biraz da. Bazen kendisi için yemek yaparken bize de yapıyor ama kural değil. 

Öncelik Ela'da. Ama Ela günde 3 saate yakın uyuyor. Bol bol zaman var ev işi için. 

Ücret konusunda İstanbul çooook yanıltıcı olur, çevrede kim ne kadar veriyor öğrenip, ona göre bir ortalama bulabilirsin. (İstanbul'da değilsiniz diye biliyorum? İstanbul'da da semte, bakıcının tecrübesine, yaşına, eğitimine ve pazarlığa göre değişiyor diye biliyorum)

Yönlendirme önemli. Senin bir tarzın var, bebeğin çok fazla bir öyle, bir böyle olmamasında fark var.  

Önemli nokta. Sen evden çıkmadan yarım saat önce evde olmasında fayda var. Sen giyinirken hazırlanırken vs evde olsun. Bi de al çocuğu hadi baybay olmuyor. Akşamları da sen gelir gelmez gitmesin, elini yıka, üzerini değiştir... Biraz esnek olmakta fayda olabilir. (Sen bilirsin tabi)

Neticede başlarda zor, ama yavaş yavaş yola girer. Güvenlik açısından bir süre gözlemleyecek biri olsa iyi olur. Daha iyisi  eve kamera ya da dinleme cihazı  koymak. 

sevgiler.
sadeceanne

Selamlar, ben en başta obsesif olmak adına da olsa bir sayfalık bir "beklenti-çalışma koşulları" gibi bir şey hazırlamıştım. Ne bekliyoruz, neye önem veriyoruz, neye asla izin vermiyoruz gibi madde madde sıralamıştım. Aynı senin gibi çok paniktim ama sonra günlük düzen kendiliğinden oturdu.
Ela'da olduğu gibi, sabah geliyor, kahvaltıdan sonra Can uyuyor, o sırada öğle yemeği pişiriyor. Aralarda ütü, çamaşır dışında, haftada bir kere oyuncaklarını yıkıyor, temizliyor.
Dilerseniz yaptığım listeyi de gönderebilirim.
Sevgiler


zeyneb

Hepinize teşekkür ederim.

Bence de mantıklı olan boş süreleri kızımın işleri ile geçirmesi. Ütü ve çamaşırları olabilir. Yemeyi nasıl yaptığına bağlı olarak yemek de talep edebilirim kızım için. Ciddi ev işi beklentim asla olmayacak.

Kamera almaya çalışacağım. Deniz, siz nasıl bir kamera kullanıyorsunuz evde. Yani tek bir odada mı oluyor.

Kesinlikle bir yönlendirme planı yapacağım. Evde bir düzenimiz var.  Mesela Hilal, boş zamanında çocuğun oyuncaklarını topluyor bakıcımız demişsin ya, benim kızım bir oyuncağı yerine koyup, yeni bir oyuncağı ancak o zaman alması gerektiğini biliyor. Aynı şey kitapları için de geçerli. Bazen toplamak istemeyebiliyor- çok parçalı -özellikle mercimek- nohutla katan kaba çalışırken- o zaman dahi kızım gel haydi, saçtıklarını bir topla bakalım diyorum, toplamazsa ısrar etmiyorum fakat toplarken anlatıyorum. Ya da televizyon kesinlikle yok. Benim için en önemlisi müdahale etmemesi. O'nu da benim gibi birey olarak görmesi. İstekleri mantıklı ise yapmaya çalışması. Değil ise muhakak ama muhakkak sebebini açıklaması.....Şeker ya da çikolata yok.

Çok şey geliyor aklıma. Yönlendirme önemli.

Sadece anne, çok isterim yaptığın programı görmeyi. Kendi listemi hazırlarken  yardımcı olacaktır.


Damla

Ev işlerinde anne için neler geçerli ise, aynı şeyler geçerli. Üzerinde sorumluluk anlamında ne kadar az iş olsa o kadar iyi olur. Anne için de geçerlidir bu. Sonuçta bunun ne kadar uygulanabileceğimi ekonomik şartlar, evin büyüklüğü, yardım alınabilecek insan sayısı, bunlar belirleyici olur.

Bunun yanında "bebek dışında kesinlikle bir iş yapmam" yaklaşımındaki bakım modelini uygun bulmuyorum. Bir insanın başka hiçbir şeyle uğraşmadan bir insana dedike edilmesi, özellikle tek çocuk büyüyen çocuklarda ileride sorunlara yol açabilir diye düşünüyorum. Aynı ekonomik gelir seviyesini ve yaşam şartlarını ömür boyu koruyacağımızın bir garantisi yok sonuçta.

Anne-babanın çalışma şartları ağırsa genel temizlik gibi konularda ekonomik şatlar dahilinde olabildiğince yardım almak çok iyi olur. Bunun dışında bakıcının da çocuktan kalan zamanında işlere yardım etmesi ve hatta ufak tefek işleri de çocukla birlikte yapmasını istemek, çamaşır asmak gibi.

Benim aynı şehirde yakınım olmadığından çok yardıma ihtiyacım vardı, tüm gün bakıcımızın oğlumla oynayıp, benim akşam eve gelince ev işlerini yaptığım, yemek pişirdiğim bir model istemiyordum. Bu yüzden iş yapmam diyen bir profil tercih etmedik. Yatılı bakıcı aldık, yolda yorulmasın ve akşam bir yere çıkacağımızda sorun olmasın diye. 15 günde bir temizlik için biri geliyordu. Keşke imkanım olsa haftada 1 alabilsem daha iyi olurdu. Tamamen şartlarına bağlı olarak işi tanımlamalı ve baştan konuşmalısın bence de.

Sonuçta iş yaptırmasan da çocuk işi çok bağlayıcı ve yorucu bir iş. Çocukla ilgili temel gereklilikler şefkat, sabır vs yanında güler yüzlü, çalışmayı ve işe yaramayı seven, bir iş beklediğinde yapmadan duramayan profilde kişileri tercih etmekte yarar var. Dantel tek başına bir değerlendirme kriteri değil ama mesela tığ'ı ortada unutacak profilde biri olup olmaması çok önemli. Ya da sen evde çocuk uyurken uyandığında oynamak için vakit yaratmak için koştur koştur bir işi bitirmeye çalışırken o baştan konuşmuştum diye dantel örüyorsa, sonradan bunun da seni rahatsıaz etme olasılığı var. Eğer çocuk uyuduğunda biraz kafa dağıtmak için bunu yapmak istiyorsa (bence kafasını dağıtacak dinlendirici bir iş yapması arada çocuk için çok da iyi olur) bunu yarım saatle sınırlayarak tığlarını iplerini kaldırmasını isteyebilirsin örneğin.

Benim programlara buradan ulaşabilirsin:
http://www.kitubi.com/content/binary/bebekbakimi_6ay.pdf
http://www.kitubi.com/2008/10/10/1824Ayl%c4%b1kBebekBak%c4%b1m%c4%b1G%c3%bcnl%c3%bckRutin.aspx


zeyneb

Damla , 6 aylık programınızı görmüştüm. Diğerini ise kaçırmışım  ben. Çok güzeller. Kendiminkini oluştururken çok faydalanacağım.

Okurken  aklıma bir şey geldi. Bir bebeğin çene kısmının hep kızarık olduğunu ve hiç iyileşmediğini fark etmiş aile. Sonra evdeki kamera görüntülerini dikkatlice izlerken bakıcının yemek artıklarını sertçe kaşıkla sıyırdığını görmüşler. Programda yumuşakça alın demnişsin ya, ne güzel düşünmüş dedim okurken.


Ancak merak ettiğim bir şey oldu. Mesela, çocukla iletişim ve davranışlar konusunda her hangi bir yönlendirmen olmadı mı? Ben çok önemsiyorum bu konuyu. Acaba temel bakım, güvenlik konuları dışında çocuğun yetişyirilmesi konusundaki tutumunu nasıl aktardın bakıcınıza. Bu her aileye göre değişir diye mi paylaşmadın blogunda yoksa var da ben mi göremedim.ıhande

Bizde bakıcımıza Can uyanıkken sadece onunla vakit geçirmesini, parka gitmelerini özellikle talep ettik. Ev işlerinde ondan yarım alıyoruz ama öncelik Can diyoruz. Bu durumda neler oluyor. Evi toparlıyor, evde yemek yoksa sadece can için yemek yapıyor, çamaşır ve ütülerimizi yapıyor. Bunları mümkün olduğunca Can uyurken yapıyor. Eğer evde annane veya babane varsa daha geniş temizlik yapabiliyor. Dip köşe temizliklerde de farklı bir kadın alıyoruz arasıra.


Damla

Zeyneb,

6 aylık olanı, benim ilk işe başlama girişimimde "çok" tecrübeli gündüzlü bir bakıcı için hazırlamıştım. Kitapçığa bakıp ah ne güzel hazırlamışsınız demiş, bir kenara bırakmıştı. Çocukla çok yapmacık bir neşe ile ilgileniyordu. Zaten uzun sürmedi, ben de o işe devam etmeyince ev anneliğine devam ettim. Çocuğun üstünü kirletmeden yedirme motivasyonu ile kaşıkla sürekli sıyırdığını ve sürekli sildiğini görmüştüm ve anında kızarıyordu. Bunu sonradan eklemiş, güncellemiş olabilirim.

İkinci tecübemiz yatılı bakıcımızla idi. Genç birisiydi. Küçük bebek bakımını bizden öğrendi. Baştan itibaren Ilgaz'la çok iyi bir iletişimi vardı. Yatılı olmasının büyük avantajı bizim iletişimimizi izleme imkanı olmasıydı. Akşam yemeklerini hep birlikte sohbet ortamında yerdik. O işe başlamadan önce yaş dönemiyle ilgili bir sürü döküman bastım. Türkçeleri ona verdim, ingilizceleri tercüme ettim. Ilgaz büyüdükçe, biz yapmamız gereken davranış değişikliklerini aramızda konuşur onunla da paylaşırdık. Çok açık bir iletişim vardı aramızda. Eğer yanlış bir yaklaşımına rastlarsam, hemen böyle yapmayalım, sonra şöyle sonuçları olabilir diye biriktirmeden anlatırdım. Bazen birlikte Ilgaz yatınca bir kahve içer hem bunları konuşur, hem sohbet ederdik. Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, anne-baba olarak bizden daha düzgün davranmış olabilir ortalamada Ilgaz'a karşı.

Gündüzlü olacaksa bakıcı, haftada bir akşam bunları konuşabilmek için sizde yemeğe kalmasını, ya da cumartesileri bir-iki saat bir yerde kahve içip sohbet etmeyi konuşabilirsin. Bebeğin olmadığı bir ortamda oturup rahatça konuşabilmek lazım düzenli.


ozguranne

Biz başlarda yatılı bakıcı düşünmemiştik. Evde biri nasıl olur bilememiştik. Sonra şimdiki ablamızla tanıştık. Ela ile iletişimleri çok iyi olduğu için değiştirmeyi düşünmüyoruz. 


Ama bugünden bakınca görüyorum ki bize yatılı bir bakıcı daha uygun olurmuş. 
senayc

Bakıcı ile herşeyi baştan konuşmak faydalı olur bence.
Bizim bakıcımızla 1 senemiz geçti,genel olarak memnunduk.
Kendi yiyeceği yemeği ve yiğit in yemeğini hazılıyordu. yiğit le ilgili tüm ev işlerini de yapıyordu. yiğit in ütüsü gibi. Senin işten gelip,dağınık mutfak,yerleşmemiş bulaşıklar ile uğraşığ bebeğine ve ertesi gün bakıcıya yemek hazırlayacak durumun olmamlı bence.
Sen işverensin,ama mevzu da bebeğiniz,zor bir nokta. Karşılıklı iletişim de önemli.
ev işlerine biraz yardım edebilir ama öncelik her zaman bebek demiştik biz. Yiğit yanında oynarken bulaşık makinasını yerleştirebilir,çamaşırları asabilir. Yemeklerini yedikten sonra yere dökülen yemeği sen akşam iş dönüşü sen temizlemeyeceksen bunu bile söyle bana kalırsa. 
biz evde yokken eve kimsenin gelmemesini özellikle istemiştik,bunu da düşünebilirsin.


senayc

bu arada yiğit kreşe 20 aylıkken başlamıştı,bakıcımız 3 hafta izin istedi. Bakıcı değiştirmektense kreşe başlamasını uygun bulduk. İyi ki de öyle yapmışız. sosyal gelişimini çok olumlu etkiledi.
bakıcı bu arada anne için daha rahat. Hergün hem sen hem bebiş hazırlanacak,yedekler koyulacak vs. ama bebek için bence daha iyi oldu kreşCevaplamak için Üye ol