Bakıcı ile ilgili

zeyneb soruyor: 8

Bir ay  sonra kızımıza bir bakıcı bakmaya başlayacak. Ben de bu konuda çok tecrübesizim ve çok mantıklı düşünemiyorum sanırım. Sormak istediğim bir şeyler var.

Bebeğim uyuduğunda bakıcımız dantel örmek istediğini söylüyor. Ben de çocuğu bırakır ve gün bouyu dantel örer diye şüpheleniyorum:=)  Benim kızım birlikte aktivite yapmak konusunda da çok istekli ve istendiğinde yalnız da oynayabiliyor. Bu istek mantıklı mı? Bakıcılarınız bebek uyuyunca neler yapıyor?

Bakıcıya ev işleri ve yemek işlerini yaptırmak doğru mu? Çocuğun bakımı asıl olmak üzere boş kalan vakitler bu şekilde mi dolduruluyor acaba?

Bakıcı için yönlendirme planı uygulamayı düşünüyorum. Yazılı olarak neler yapıyoruz, nelere dikkat ediyoruz, hassasiylerimiz ile ilgili.  Bu bakıcıyı rahatsız eder mi acaba? Yoksa ben çıldırıyor muyum?

Aşağı yukarı bir bakıcıya ne kadar ödemem gerekiyor. Hiç bir fikrim yok. Haftada beş gün sabah 8.30-17 arası çalışacak ve öğlenleri de mutlaka eve geleceğim ben. Ne kadar ödüyorsunuz bakıcınıza?

Teşekkürler şimdiden.

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


rabbit

diğer ülkelerde daha ucuza çalıştıklarını bende duydum açıkçası burda baya tutundular ajans dışında da bulunabiliyor tanıdık vs vasıtası ile ajans bulursa daha kotu 1 maas da onlara odenıyormus bizim bakıcımız arkadasımda calısıyordu oyle bulduk


Pranayama

Zeynep merhaba,

Kamera konusunu ben çoookk araştırdım. Mutlaka olmalı bence. Bakıcı kalsaydı veya yeni bakıcı bulabilseydim taktıracaktım ama gerek kalmadı.
Öncelikle bence bebeğin bulunacağı her yere kamera konmalı. Ben odası, mutfak, salon ve yatakta oynadığı için bizim yatak odasına taktıracaktım. Toplam 4 adet kamera ve kayıt için DVR cihazı gerekliydi.
Kameralar dome kamera denen tavana monte yuvarlak estetik model olacaktı. Sadece tek bir kameradan ses alınabilecekti. Eğer hepsinden gelsin istersen DVR cihazını ona göre almak lazım ve bu fiyatı artırıyor. Bu sistemin ortalama maliyeti 1000+KDV gibi bir rakamdı. İstersen aldığım teklifleri bir ara detaylı yazarım başka başlık altında.
Fakat sonra başka bir firma bana IP kamera sistemini önerdi. Burada daha uygun fiyata 4 kameradan da ses almak mümkün oluyor ve ses görüntü daha senkronize imiş. DVR a gerek yok pc ye kaydedilebiliyor. Ben bunu taktırmayı düşünüyordum. Marka model ise Zavio F210A. Yalnız her iki sistemde de duvarları delmek gerekiyor eğer kablolar evde dolansın istemezsen. Bu iş tam gün sürüyormuş.

Sorun olursa mesaj da atabilirsin.

Ücret olarak biz bakıcımıza 1000+yol(100TL) veriyorduk. Ütü (bizimkiler dahil) , antre ve utfağın silinmesi, bazen evin süpürülmesi, bulaşık mak. boşaltılması, çamaşır asılması gibi işleri yapıyordu. Ama benim evde olduğum gün hiçbirşeye vakti olmadığını görüyordum. Sanırım bu işleri hep Alp uyanıkken yapıyordu. Alp uyurken de TV izleyip kahve içtiğini tahmin ediyorum izlenimlerime dayanarak. Kamera konusunda da rahatsız olmuştu zaten. Bence kamera şart..


zeyneb

Senira ben kamera olayını tam anlayamadım?


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bizim durumumuz biraz farklı, ben çalışmıyorum ve ikinci bebeğimiz doğduğunda tam olarak bakıcı değil de yardımcı diyelim, işte yardımcı alacağım. Şimdilik temizliğe geliyor, 2 kere geldi henüz ama şimdilik memnunum, oğluma da çok sıcak, çok seviyor. Arzu ettiğim gibi genç, sıcakkanlı vs. İkinci bebeğimiz doğunca zaman zaman oğluma, zaman zaman kızıma bakacak. Ama sanırım genelde oğluma bakması gerekecek çünkü ufaklığın daha çok bana ihtiyacı olacak doğal olarak. Ev işlerine ne kadar yetişir, neleri becerir, neleri beceremez hiç kestiremiyorum, bunu yaşayıp göreceğiz. Ama mesajları hızlıca ara ara okudum da çalışıyor olsam ben de bu konuda çok titiz olurdum, çok zor bir şey iyi bir bakıcı bulmak.kuzenyas

ben de evdeyim ve yaklaşık bir aydır yardımcımız var
evde olduğum için epeyce iş yapma imkanı oluyor
ben de çocuklarımla vakit geçirebiliyorum.yemek yaptırmıyorum bir de ağır ev işleri.halı koltuk cam sildirmek vs..
ankarada 600 tl ye anlaştık.sabah 9 akşam 5 sadece haftaiçi geliyor
işim olduğunda dışarı çıktığımda ise açıkçası aklım hep evde kalıyor.insanlara güvenmek zor gerçekten.bu durumda ben bile kamera taktırmayı düşünüyorum.size kolay gelsin


sevda

olabilecek herşeyi konuşmak lazım, yaşanabilecek tüm tedbirsizlikleride. dün işteyken bakıcı tarafından telefonla arandım. çöpü çıkarırken 18 aylık kızım kapıyı arkasından kapatmış. o an kalp krizi geçiriyorum sandım. iş yerinin önündeki taksiye atladığım gibi eve doğru yol almaya başladım . bakıcıyı yoldan arayıp anahtarın kapıda takılı olup olmadığını sordum, hatırlamıyordu. apartman görevlimlimizi arayıp bana acilen bir çilingir bulmasını yolda olduğumu söyledim. eve vardığımda çilingir henüz gelmemiş bakıcı kızımla kapıdan iletişim kurmaya çalışıyor, benim sesimi duyan kızım aç aç diye ağlamaya başladı. sanırım çilingir biraz daha geç gelseydi kapıyı kırma girişiminde bulunabilirdim. sakin kalmak için o kadar kasmışım ki çilingir kapıyı açar açmaz kızma sarılarak ağlamaya başladım. kendimi kötü düşüncelerden alamadım kapının önünde oturmasaydı odalara gitse başına birşey gelse ne yaparım diye. çok şükür kazasız belasız atlattık bu tedbirsizliği. o kadar kasmışımki kendimi üstümden tır geçmiş gibi hissettim.  


Damla

Bu tür durumlar için bir yerlerde bir makale okumuştum, nerede olduğunu hatırlamıyorum. Şuna benzer bir şey anlatıyordu, herkesin kendine göre endişelendiği yanlar olurmuş ve başka gevşek olduğu yanlar olurmuş. 

Örneğin bir anneanne, çocuğun başını kalorifere şiddetle çarpmasından çok korkarken, tehlike yaratan örgü şişlerinin hiç farkında olmayabilir, çay sever baba kaynar çaydan korkmazken, alt değiştirildiği yerden düşmesinden korkuyor olabilir. Bunların hepsinde doğruluk payı olabilir.

Bebeğin bakımı ile ilgilenen, ya da yakınında bulunan tüm yetişkinler sakin bir zamanda toplanın ve olabilecek kazalar üzerinde sohbet edin. Farklı durumlar için neler yağılabileceğini, nasıl önlem alınabileceğini, neler yapılamayacağını konuşun. Acil durumlarda neler yapılabileceği ile ilgili planlar yapın diyordu. Örneğin çocuk kafasını çarpar diye her kalorifere doğru gidişinde gitme denilmesi, ya da çocuğun bir odaya hapsedilmesi uygun olmayacaktır. Bunun yerine ne yapılabilir bu konuşulabilir.

Böylece insanların her biri de fikirlerini ortaya koyar ve kaza olasılıkları üzerinde düşünür. Sadece dikkatsiz kişiler, ya da uygulayıcılar pozisyonunda kalmazlar.

Bu konu ile ilgili iki grup dikkatimi çekmişti, buralarda farklı yaş grupları için konu açarak evde, sokakta farklı tehlikeleri tartışarak çözüm önerileri getirebiliriz biz de: Kazalar , Güvenlik


hamzayse

selam. ben eve yatılı kadın aldım. ev işleri için aldım zaten dışarı çıkmıyorum minik bebeğim var ben çocuklarla ilgileniyorum o ev işi yapıyor. ama bazen ikindi saatleri ben bebeğimi alıp uyuyorum o da 2 yaşındaki oğlumu bahçeye indiriyor. yani ben eve aslında bana sanki ailemden biriymiş gibi yardım edecek gerekirse çocuk bakıp gerekirse temizlik yapacak birini aldım. ama şu varki herhangi bi konuda taviz verirseniz onun arkası kesilmez. dantel işini doğru bulmuyorum. çocuk uyuyunca dağ kadar iş yapıyorum ben o da yapmalı. dantel öreceği süreleri maaşından kes bence:) hanımefendi sizin evinize çocuğu uyutup dantel yapmaya aslanlar gibide maaş almaya gelmesin...Cevaplamak için Üye ol