6,5 aylık pütürleri yutamıyor, öğürüyor

mantarsote soruyor: 8

Kızım 6,5 aylık. Yaklaşık 1 aydır ek gıda denemeleri yapıyoruz. Püreleri, yoğurdu yiyor. Ama ağzına çok ufak bir pütür gelsin öğürüyor. Kahvaltıya başladık, peyniri suda bekletiyorum, eziliyor kolayca ama olur da ezilmemiş bir pütürü kalır, ağzına gelirse öğürüyor, omuzlarını titreterek ve bir daha ağzını açmıyor. Ne tavsiye edersiniz? Her gün biraz biraz alışır diye bekliyorum ama her gün tepkileri ve öğürmeleri artıyor, bu sefer hiçbir şey yemiyor, pütürsüz şeylere de ağzını kapatıyor.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ozalp07

daha çok küçük. eline birşeyler verince kendisi yiyor mu? o zaman daha rahat yiyebilir belki.  şimdilik zorlamayın bence. ek gıdaya karşı şartlanmasın. bi süre sonra  tekrar deneyin.


mantarsote

hep püre yiyecek diye korkuyorum. eline bir şey vermedim henüz. ona cesaret edemedim. cok minik pütürlere bile öğürüyor bogazına büyük bir parça alsa nefes alamaz diye vermiyorum.


yoseduru

bence daha cok küçük ben kuzuya ek gıdaya 7.aydan sonra başlamıştım ilk zmanlar yogurt-corba gibi sıvı gıdalarla başlamıstım sonra yavaş yavaş cam rende ve catalla ezerek pütürlü yedirmeye başlamıştım sonrada eline bol bol ekmek kek gibi şeyler veriyodum cok korkuyodum alışmayacak diye ama merak etme bi şekilde alışıyolar tabi zaman zaman öğürmeler kusmalar oluyodu sonuçta çiğnemeyi yutmayı bilmiyolar panik yapmayıp hemen ters cevrip sırtına vurup hallediyodum :)gercekten zor zamnlar ama gelip geçiyo sakin ve sabırlı olup gereksiz endişelere kapılma ben böyle yapamadım tabii bi daha kuzum olursa kesin daha rahat olurum diye düşünyorum :)


asyaperi

cıgneme refleksı hercocukta aynı anda gelısmez demekkı henuz hazır degıl bebegınız puturlu yemeye eger onu sımdı bukdr zorlarsanız yeme problemıne neden olabılırsınız kızım tam 12 aylık olana kdr puturlu yedı bunun nedenı hazırlanması kolay evde tek oldugum ıcın bogulma nefes borusuna kacma ıhtımalınden korkmam ve kızımın ufak denemelerımde verdıgımı ogurmesıydı 1 yasına kdr bu sekılde yedık 9 10 aylıkken elıne elma dılımı ekmegın yumusak tarafı salatalık gıbı kemırebılcegı seyler vermeye basladım ekmegı yemegın suyuna batırdım gıbı ama ana ogunlerını su surectede rondodan gecırdım 1 yasına geldıgınde once kahvaltıdan baslayarak ufak ufak yumurtayı catalla ıyıce ezerek peynırı domatesın suyunda yumusutarak yedırmeye basladım ve tam ıkı haftada rondoyu bıraktık hıcde sorun yasamadım cunku hazır oldugunun sınyallerını elıne verdıgım yıyeceklerı yerken cıgnemesınden anladım bence sızde korkmayın 1 yasına kdr bence eger puturlu yemek ıstemıyorsa zorlamayın 1 yasında ufak ufak baslarsınız 2 yasında cocuga hala rondada yedırıyorsan evet o alıskanlıktır ugrasılması lazım ama 6.5 aylık bebek buna hazır olmayabılır buda cok normalmantarsote

teşekkür ederim. aslında etrafımda bebek büyüten herkesin pütüre alıştır yoksa 4 yaşında bile püre veriyor olabilirsin gibi uyarıları yüzünden evham yaptım diyebilirim. içimi rahatlattınız. teşekkürler.


egis

Merhaba, ben de pütürlü yemeye alışsın diye 7 aylık civarı sebzelerini falan çatalla ezerek vereyim demiştim ama benim oğlum da hazır değildi demekki, öğürmüştü. Ondan sonra bir süre daha püre verdim. Eline ekmek alıp yiyebilmeye başladı 9 aylık civarı, o zamandan beri daha pütürlü yiyor. Çatalla hafif eziyorum. Artık ısırabiliyor da. Her çocuk aynı değil, şimdilik çok erken, telaşlanmayın bence.


ipekkusgoz

Evet fazla evham yapmışsınız ama daha küçük, şu an pütürlü yememesi normal rahat olun.9. aya doğru tekrar denemelere başlasanız olur sanki.


mantarsote

çok teşekkürler. gerçekten içimi rahatlattınız. annemin "bu kız hiç yemeyecek, niye öğürüyo, zaten zayıf, ver yesin, alışsın" baskılarından geç mi kaldım acaba diye düşünmüştüm!


Cevaplamak için Üye ol