Cocugun oynamasina izin veren kreş/anaokulu

nurelif soruyor: 2

Merhaba,

Gercekten merak ediyorum boyle bir kres var mi? Yoksa bana mi hep tersi denk geldi. Gezdigim kreslerde surekli anlattiklari ve anlatirken ovundukleri cocuklara ne cok sey ogrettikleriydi. Satranc dersi, yoga, zeka oyunlari sinifi, bilmem ne atolyesi vs. vs. Yok mu cocuklari biraz rahat birakip oyun oynamalarina firsat taniyan, yapacaklari seye kendilerinin karar vermelerine izin veren, sosyallesme ortamini cocuga sunan? 

Ben de bu aradiklarimi Montessori okulunda bulabilirim diyerek bir Montessori okulunu tercih ettim. Cunku felsefesi cocugun terciihine saygi duymakti. Bu konuda ciddi sekilde yetkin bir okul. Peki birsey degisti mi? Hayir. Montessoriyi de kendimize uydurmusuz. Cocuklara surekli birseyler anlatiliyor/ogretiliyor ve oturup dinlemesi bekleniyor. 

Ya yok mu soyle cocugun gidip eglenebilecegi, gonlunce oynayabilecegi, biraz rahat birakildigi bir kres? Nerde bizim cocuklugumuzda butun gun disarda doyasiya oynadigimiz gunler nerde bu cocuklarin elinden alinan cocuklugu...

Yok kodlamaymis yok zeka oyunlariymis yok bilmem neyin yasam dongusuymus... Cidden soruyorum var mi cocuklarin cocukluguna saygi gosteren bir kres anaokulu vs. ? Ankara'da oturuyorum.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


sappho

Harika bir soru..Sizin gibi ebeveynler sayesinde, çocuklar özgürce çocukluğunu yaşayabilecek.. oğlum anaokuluna giderken mumla aradım sizin gibi velilerden de bulamadım işte. “5 yaşındaki çocuğa akademik eğitim veremezsiniz, ödev veremezsiniz.” Diye şikayete gittim. Kusura bakmayın tüm veliler istiyor. Dediler.Ödev vermiyor, matematik öğretmiyor diye o öğretmeninin sınıfından alıyorlardı veliler çocuklarını. Anaokul müfredatında sadece oyun var. Bu zırvalıklar, cahil velilerin talepleriyle oluşuyor. İstediğiniz gibi öğretmen de okul da var. Ama sizin gibi veli olmadığı için maalesef yok böyle bir okul, bulamazsınız..herkesin çocuğu çok bilsin herkesten çok bilsin herkesten önce öğrensin.. Elalem” aaaa sen bu çocuğa bir IQ testi yaptır valla, çok zeki” desin, ebeveynin egosu doysun.. kimin umrunda çocuğun çocukluğunu basitçe yaşaması!! Basit olmasın mümkünse, şahane olsun her şey. İnatla,bilinçle ilkokul 1. Sınıfa gidene kadar 1 harf dahi öğretmedim. Dedim ki öğretmene “ buyurun , böylesini görmemişsinizdir, sıfır km. Bir harf dahi bilmiyor.” Noooldu biliyor musunuz? Sınıfta yarım yamalak bilenlerden daha önce öğrendi. Okumayı matematiği çok seviyor. Sadece oyun oynattım. Anaokuluna bırakırken, “ iyi eğlenceler..” diye ayrıldım. “ iyi dersler..” diye değil. Ahhh şu cahil, şişmiş egolu,çoçuğunun üzerinden prim yapma derdinde, kendini bilinçli zanneden veliler.. hepimizi mahvediyorsunuz.. İlkokulda da durum değişmeyecek. Sizin gibi veliler “bu ödevler çok değil mi ?”diyecek. Karşı çıkacak. Diğer veliler de “ öyle demeyin amaaaa, yan sınıf çarpma işlemine geçmiş biz daha toplamadayız, versin bence vermeli..” diyecekler.. yarama tuz bastınız, uzattım. Kolay gelsin.. 


nurelif

Anladim. Bulamayacagim. Cocuklar bu kadar yogun programdan sıkılıyor. Sosyallesemiyorlar. Bunu kimse gormuyor sanirim. Cevap icin tesekkurler.Cevaplamak için Üye ol