Cocugun oynamasina izin veren kreş/anaokulu

nurelif soruyor: 9

Merhaba,

Gercekten merak ediyorum boyle bir kres var mi? Yoksa bana mi hep tersi denk geldi. Gezdigim kreslerde surekli anlattiklari ve anlatirken ovundukleri cocuklara ne cok sey ogrettikleriydi. Satranc dersi, yoga, zeka oyunlari sinifi, bilmem ne atolyesi vs. vs. Yok mu cocuklari biraz rahat birakip oyun oynamalarina firsat taniyan, yapacaklari seye kendilerinin karar vermelerine izin veren, sosyallesme ortamini cocuga sunan? 

Ben de bu aradiklarimi Montessori okulunda bulabilirim diyerek bir Montessori okulunu tercih ettim. Cunku felsefesi cocugun terciihine saygi duymakti. Bu konuda ciddi sekilde yetkin bir okul. Peki birsey degisti mi? Hayir. Montessoriyi de kendimize uydurmusuz. Cocuklara surekli birseyler anlatiliyor/ogretiliyor ve oturup dinlemesi bekleniyor. 

Ya yok mu soyle cocugun gidip eglenebilecegi, gonlunce oynayabilecegi, biraz rahat birakildigi bir kres? Nerde bizim cocuklugumuzda butun gun disarda doyasiya oynadigimiz gunler nerde bu cocuklarin elinden alinan cocuklugu...

Yok kodlamaymis yok zeka oyunlariymis yok bilmem neyin yasam dongusuymus... Cidden soruyorum var mi cocuklarin cocukluguna saygi gosteren bir kres anaokulu vs. ? Ankara'da oturuyorum.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


sappho

Harika bir soru..Sizin gibi ebeveynler sayesinde, çocuklar özgürce çocukluğunu yaşayabilecek.. oğlum anaokuluna giderken mumla aradım sizin gibi velilerden de bulamadım işte. “5 yaşındaki çocuğa akademik eğitim veremezsiniz, ödev veremezsiniz.” Diye şikayete gittim. Kusura bakmayın tüm veliler istiyor. Dediler.Ödev vermiyor, matematik öğretmiyor diye o öğretmeninin sınıfından alıyorlardı veliler çocuklarını. Anaokul müfredatında sadece oyun var. Bu zırvalıklar, cahil velilerin talepleriyle oluşuyor. İstediğiniz gibi öğretmen de okul da var. Ama sizin gibi veli olmadığı için maalesef yok böyle bir okul, bulamazsınız..herkesin çocuğu çok bilsin herkesten çok bilsin herkesten önce öğrensin.. Elalem” aaaa sen bu çocuğa bir IQ testi yaptır valla, çok zeki” desin, ebeveynin egosu doysun.. kimin umrunda çocuğun çocukluğunu basitçe yaşaması!! Basit olmasın mümkünse, şahane olsun her şey. İnatla,bilinçle ilkokul 1. Sınıfa gidene kadar 1 harf dahi öğretmedim. Dedim ki öğretmene “ buyurun , böylesini görmemişsinizdir, sıfır km. Bir harf dahi bilmiyor.” Noooldu biliyor musunuz? Sınıfta yarım yamalak bilenlerden daha önce öğrendi. Okumayı matematiği çok seviyor. Sadece oyun oynattım. Anaokuluna bırakırken, “ iyi eğlenceler..” diye ayrıldım. “ iyi dersler..” diye değil. Ahhh şu cahil, şişmiş egolu,çoçuğunun üzerinden prim yapma derdinde, kendini bilinçli zanneden veliler.. hepimizi mahvediyorsunuz.. İlkokulda da durum değişmeyecek. Sizin gibi veliler “bu ödevler çok değil mi ?”diyecek. Karşı çıkacak. Diğer veliler de “ öyle demeyin amaaaa, yan sınıf çarpma işlemine geçmiş biz daha toplamadayız, versin bence vermeli..” diyecekler.. yarama tuz bastınız, uzattım. Kolay gelsin.. 


nurelif

Anladim. Bulamayacagim. Cocuklar bu kadar yogun programdan sıkılıyor. Sosyallesemiyorlar. Bunu kimse gormuyor sanirim. Cevap icin tesekkurler.


adayAnne

Bulan bana da söylesin lütfen, ben sadece eğlensin, mutlu olsun istiyorum.. direk bilgiye maruz bırakılmasın, emirleri dinleyip yapması beklenmesin, sindirilmesin içine iyice istiyorum, öğretmen bir oyun kurduysa onunla oynamak zorunda kalmasın aklı başka oyuncakta kaldıysa ona baksın istiyorum. 


Desario

Benim çocuk henüz küçük olduğundan pek bilgim yok ama devlet anaokullarında durum ne? En azından orada veli baskısından uzak yürüyebiliyor olmalı işler. Ben devlete bağlı bir anaokuluna gitmiştim, resim saati, etkinlik saati, serbest oyun saati falan yine vardı ama anladığım kadarıyla kabaca müfredata uysa yetiyordu. Hiç ödev verildiğini de hatırlamıyorum. guta

Maalesef yok denebilir. Sorun yeni nesil anneler, çocuğum satranç oynasın, iki yabancı dil bilsin, sayıları öğrensin, .... Tamam doğru ama her şeyin bir yaşı var. Ve asıl inanılmaz olan bu anne babalar gerçekten çocuklarının bunları öğrendiğine inanıyor. Mesela anaokullarında ispanyolca dersi. Çocuk birkaç kelime ezberlemekten öteye geçemiyor, ee onu zaten zamanı gelince  bir iki günde öğrenir. Mümkünü var mı 3-4 yaş çocuğunun 2 dil öğrenmesinin. Daha Türkçeyi yarım yamalak konuşuyor. Onun yerine güzel oyunlar oynansa, hayat dersleri öğretilse, oturup kalkmak, sosyalleşmek, hayal dünyasını geliştirici faaliyetler. 


Desario

Dil konusu öyle değil bence, erken yaşta çocuğun ne kadar yabancı dille haşır neşir olursa o kadar yatkınlaştığı kanıtlanmış. Amaç da bu olsa gerek. 

Bu arada şu anda eğitimdeyim. Çocuk/ergen kaliteli geçiremediği boş zamanlarında kötü arkadaşlara, madde bağımlılıklarına yönelme eğilimi artar deniyor. Bu da ailelerin "öğrensin" değil de "boş durmasın" kaygısı taşıdığı anlamına gelebilir. Öyleyse iş nedeniyle çocuğundan günde en az 9 saat bilfiil ayrı kalan velileri de yargılamak zor. 


nurelif

Devlet anaokullarindaki durumu cok bilmiyorum. Ancak ilkokul icin bir ara devlet okuluna vermeye ciddi sekilde niyetlendim. Ancak bilenlerden temizlik ve guvenlik konusunda yeterisiz oldugu ile ilgili bilgi aldim. Bahsettigim okul cok butik ve veli destegi ile ayakta duran, Ankara'nin en iyi devlet okullarindan biriydi. Okulda bitmeyen bir beta salgini varmis. Kisaca devlet okullarinda da bakim ve ilgi, alaka konusunda eksikler olabiliyor. Bu cocuklar daha cok kucuk olduklari icin bence onemli bir kriter. 

Ozel okullar ise artik iyice cileden cikmis, zirvalamis durumdalar. Ankara'da veli inisiyatifi bir ilkokul var. Orayla da gorustum ama pek cok sey havada kaldi. Icime sinmeyen cok sey oldu.

Odtu kolejini arastiriyorum su an. Internet sitelerinde oyuna onem verdikleri yaziyor. Yarin tanitimlari var. Bakalim.

Bu durumda en iyisi sanirim imkanlar dahilinde kurumsal, koklu bir okul. Hic degilse cocuklara tuccar olarak yaklasmazlar. Imkan yoksa devlet okullari rezil ozel okullardan iyidir diye dusunuyorum. Hele ki dersaneden bozmalar... Aman diyeyim...bordokareli

Merhaba, tam da benim isteğimi dile getirmişsiniz. Yok kodlama, yok efendim dil vs.

gerçekten aradığım şey sosyalleşmesi ve keyifle oyun oynaması. Doğaya çıkarıp çocukları toprakla oynatması.

bulabildiniz mi sizler? Maalesef evine yakın olanlar genellikle iddialı yerler olduğundan fazlaca bilgi yığma peşinde olan kreşler


window

bilkentteki çekirdek yuvaya baktınız mı? programda günde 2 defa bahçe saati ve 1 defa da serbest oyun zamanı görünüyordu. drama, ingilizce, jimnastik ve müzik dersleri de var. ama bana çok yoğun gelmedi branş derslerinin saat olarak ağırlıkları. eylül için kayıt alıyorlar ama kontejyanları bu sıralar dolmak üzere.


Cevaplamak için Üye ol