Alışveriş

bitos soruyor: 10

Bu aralar kendimi çok kötü hissediyorum. Nedeni de engellenemeyen alışveriş dürtüm. İsitsnasız hergün ama hergün oğluma birşeyler alıyorum. Güne limango, markafoni, trendyol, unnado dörtlüsü ile başlayıp amazon, tchibo, tayga toys gibi çoğaltabileceğim örneklerle devam ediyorum. Gerçekten kendime engel olamıyorum. Evde artık bize yer kalmadığına emin olabilirsiniz. Örnek: Ayak numarası 2 ayda değişen bir çocuğa annesi şimdiden 6 çift ayakkabı alır mı? Yalnız olmadığımı bilmeye daha doğrusu bunu yenmenin bir yolu varsa desteğinize ihtiyacım var. Nurturia anneleri yardımmmm.... Siz de her güzel şey benim kuzunun olsun diyor musunuz? Peki ya sonra???

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Ulku

bir ara ben de oyleydim.
ilk aklima gelen rahatlama yontemini soyleyeyim: aldiklarimi gg'de satip verdigim paranin bir kismini geri alabilirim dusuncesi.
:)


perihan

Henüz kucağıma almadım oğlumu ama her kadının ortak sorunu sizinki. Abarttığımı düşündüğüm zamanlarda görmüyorum, duymuyorum, isterse bedava versinler. Sadece aldığım anda geçici bir mutluluk yaşıyorum çünkü, gerçekten ihtiyacım mı diye soruyorum (her seferinde mümkün olmasa da). Kocam burayı okusa gözleri yaşarır, ben neler neler almadım haberi yok :)


Yasemina

Her guzel sey benim kuzunun olsun demiyorum.

Hatta oldukca ters bir durus sergiliyorum. I-Hamileligimin 7. ayına kadar ona sadece 1 tulum almıstım. Sonrasında da az az aldım. Aldıgımız esyaların hepsi bir sure sonra kuculuyor, daralıyor. Oyuncak desen sevmeme ihtimali (kendim icin konusuyorum) cok yuksek. Garip seylerle oynamaya alısık cunku. En basta da kalem. En son hevesle 15.05.2010 tarihinde mothercare ay ortası indirimden sallandıgında dang-dong sesleri cikaran bir oyuncak aldım bir de benzer figurlu bir halı, uzerinde hayvanlar var, kafaları kabartmalı, bastıkca ses cıkıyor. Bizimki oyuncagı gorunca aglamaya basladı, halıdan da hicbirseyden korkmadıgı kadar korkuyor.Bizden oyle korkmaz yani.

Giysi aldıgımda da hep ileri ayları dusunup alıyorum ki en azından elimde kalmasın diye. Muhakkak da indirimden alırım. Kullanıslı olmasına da gayret ediyorum. Ornegin bizimkine B-day'inde bir elbise geldi muazzam birsey.. e ben bunu kac defa giydirecem, cocuk baloya mi gidecek yaz gunu.. degistirdim yerine 2 penye elbise+1 hirka aldım obur yıl icin.

Oyuncak, giysi harcalamalarını fuzuli buluyorum, cunku sonu yok. Ben ev aldım kızıma, 18 yasına geince insallah onun uzerine yapacagım.


Ulku

bende de herseyin 2.elini alma durumu olmustu daha az harcayayim diye.
simdi o aldiklarimi da satma plani yapiyorum.


bitos

Ülkü GG süper fikir evde ambalajı bile açılmamış o kadar çok şey varki. Düşüneyim ben bunu...

Perihan ve yasemin sizin gibi olmanın yolunu arıyorum bu aralar. Yasemin ev süper fikir ben de oğluma bireysel emeklilik poliçesi yapma planındayım ama tabi bu alışverişten fırsat bulursam:)

Bi de yasemin benim hediye değiştirme işlemim genelde o hediyenin 3 katı alışverişi yapıp mağazdan çıkmakla sonuçlanıyor. Hiç öyle mantıklı olamıyorum aaa elbise güzelmiş şimdi değiştiripte ne olacak deyip bir de yanına birşeyler alıyorum:((Yasemina

Bitoscum sen kendini yine de frenlemeye calıs
cunku ne de olsa ilerde cocuklarımız bilinclendiginde bizden herseyin en guzelini en pahalısını isteyecek bari simdiden ne buluyorlarsa onu giysinler onunla oynasınlar
yani daha hepimizin onunde uzun yıllar var ve paraya cok daha mecburi durumlarda gerek duyulabilir
soyle ki, dayımın kızları yıllarca gelir seviyelerine uygun olmayan sekilde yetistirildiler ve ortalama insan ne yer ne giyer hic bilmediler
simdi baslarında oyle bir musibet var ki su gibi para akıtıyorlar aile evimizi bile satısa cıkardık para yetsin diye
yani dunya hali ne olur bilinmez
(ben de biraz fazla extrem bir ornek verdim ama olsun, sen yine de biraz kendini frenle)


zeynepanne

bitos ben de böyleyim. kendimi engellemeye çalışıyorum. özellikle kıyafet konusunda kendimi tutamıyorum. insanın 2 tane de kızı olunca halimi tahmin edersiniz herhalde:)

çalışan annelerin buna biraz daha meyilli olduğunu düşünüyorum. onun yanında olamamanın vicdan azabını, onu hediyeye kıyafate, oyuncağa boğarak mı atmaya çalışıyoruz nedir...
ben şu sıralar kendimi frenleme denemelerindeyim. alışveriş merkezlerine ve para harcama olasılığım olan yerlere gitmemeye, gitsem de eşimle gitmeye çalışıyorum ki beni durdursun. alışveriş sitelerine de hiç girmiyorum. zira ilkokul çağı başlayınca masraflar da öyle bir artıyor ki. okul parası, kıyafet parası hele bir de çocuğum gitar kursuna, yüzme kursuna falan gitsin derseniz onların parası, evdeki bakıcının parası, temizlikçinin parası derken giderler neredeyse katlanarak artıyor!
almadan önce 2 kere düşünmek şart...

 


EsraEA

BirEsraEA

Bir arkadaşımda (üstelik erkekti) sürekli alışveriş yapma isteği vardı. Kredi kartı borçlarını ödeyemez hale gelmişti. Ona bir yöntem önermiştim, biraz hzıını kesmişti. markete, dükkana gidip alışveriş yapar gibi seçiyordu. Ama sanki alacak gibi, herşeyine bakıp seçiyordu, en son kasanın orada bırakıp çıkıyordu. (Büyük marketler affetsin beni ama en azından çocuk hapse girmekten kurtuldu :))
Ben de kendimi bıraksam, dışarda değil ama internetten çok alışveriş yaparım. Mağazadan baktığımda nedense almıyorum. Mesela tchibo. Mağazaya gidince vazgeçiyorum ama internetten alsam neler neler alırım :) İnternette ucuz gelen, mağazada pahalı geliyor :) O yüzden arkadaşa önerdiğimi, kendime internet için uyguluyorum. Alacak gibi seçiyorum seçiyorum, en son onaylamıyorum :)


habibe

arkadaşım
anneler dünyanın en bencil varlıklarıdır...ortak sorun alışveriş için en güzel tedavi yardım kuruluşlarının sitelerini gezmek....ipliğe dönmüş çocuklar, gelişmiş ülkelerde on dakikalık ameliyatlarla iyileşen katarak
onlar için yıllardır görememenin nedeni olan insanlar, eti yıllardır görmemiş insanlar....onlarca imkansızlık....her birey en az bizim çocuklarımız kadar değerli, insan olmak el uzatmak için kafi...çocuğunun geleceği için yapacağın en güzel yatırım bence duyarlı ve verici örnek bir anne olmak...allah hepimizi bu hastalığın pençesinden kurtarsın :)Cevaplamak için Üye ol