Anne sütü besleyeciligini kaybeder mi

evinyekta soruyor: 7

Merhaba anneler tecrübelerinize ihtiyacım var benim oglusum 16 aylık oldu anne sutune çok düşkün ek gıda almadı bi yasina kadar sonra alıştı ama su ara yine yemiyo ustelik 2 gündür gece meme ağzında uyumak istiyo cikarin a felaket ağlıyo genel durumu iyi ama Dr memedeñ kesmemi söyledi besleyeciligini kaybetmiş artık dedi aslında bende çok yoruldum peşinde yemek gezdirmekten gece sürekli meme istemesinden ama nasıl yaparım bilmiyorum meme delisi hasta olur diye korkuyorum özellikle gecelerden:(ama biseyde yemiyo üzülüyorum önerilerinizi bekliyorum

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


dilrubaa

Bbade dediginiz süreden sonrasının haram oldugunu nerden cikardiniz, evet bunu tartismanin yeri burasi degil, ama emzirmeyle ilgili bir sorunun altina bu süreden sonra haramdir diye cok kesin iddiali bir ifade yazmissiniz, bu konuda hassasiyeti olanlarin kafasini karistiracaksiniz, bu yonde kesin bir ifade yok. Emzirilmesi gereken süreden bahsediliyor evet ama sonrasi haramdir, emzirilmemelidir diye birsey yok. Yorumlamalarda bile emzirme suresinin 2-2,5 yili gectiginde devam edilmesinin haram olduguna dair bir ifade yok.


bbade

Dilrubaa, fikih kitaplari kaynagim. Bunu buraya yazmaktan daha dogru ne olabilir. Hangi bezi kullanayim sorusunun altina mi yazayim ? Kafa karistirmak icin degil, onemli bir ayrintiyi hatirlatmak icin yazdim.


sLnKA

Ne yemek yemesi ne de uyku düzeni emzirmeyle alakalı değil. Lütfen emen bebeğinizi anne sütünden mahrum etmeyin. Bırakın yemek yemesin biraz dişinizi sıkın ve uykusuz kalın ama memeden kesme işini lütfen unutun.

Kızım ilk ek gıdayla tanıştığı günden beri iştahsız. 22 ay emzirdim her gece sayısız kez kalktım emzirdim. Emzirme bitince ne yemesi düzeldi ne de gece uyanmaları. HiÇ bir değişiklik olmadı.

O yüzden emzirmesem daha çok yer gibi bişey yok.

Ayrıca anne sütünün besleyiciliği hiç bir zaman bitmiyor. Bunu aklınızdan hiç çıkarmayın. 2 yaşına 3 yaşıma gelse de o yaşa uygun olarak besleyici olacaktır. Koruyucu ve bağışıklık güçlendirici olmasını saymıyorum bile :))

Bbade nerde nasıl bir kaynaktan okudunuz bilmiyorum ancak, anne sütü hiç bir zaman hiç bir yaş için haram değildir. Genel bilinen 2 yaş haddi, süt hakkı içindir. Bebeğin iki sene emzirilme hakkı vardır. Burdan sonrası hak değil keyfidir. Ama kesinlikle haram gibi bir durum yok.

Âlim falan değilim ama doğrusunun bu olduğunu biliyorum.


evinyekta

Sevgili sinda,cevabın için teşekkür ederim az önce anneme okudum bak ne yemesi ne uykusu değişmiş dedim,sen yavruna kıyamiyorsun bende sana dedi sabaha kadar yatak yorgan yüzü görmüyo sun dedi:)ama artık kesmem memedeñ tecrübelerinize inanıyorum iyiki sormuşum.Dr gidince kizarsada annesiyim böyle istiyorum diyicem


maviboncukk

Bblade çok güldüm okurken,. Bie annenin sütünün evladına haram olması diye bir sözü hiç söylememiş ıolmanızı dilerdim. Çok talihsiz bir açıklama olmuş. Bunun yeri burası da değil zaten..


bbade

Kitaplarim annemin evinde oldugu ve ben annemden uzakta oturdugum icin resmini cekip yayinlayamiyorm maalesef.

Ancak anneme gittigim ilk firsatta buraya ekleyecegim.

Saygilarimla...


Benbirannedogurdum

Kızım 15 aylık. Ek gıda çok yemiyor. Ben anne sütünün iki yaşına kadar çocuğun temel besini olduğunu düşünüyorum.
Cevaplamak için Üye ol