çalışan anne için ek gıdaya geçiş

ozlemerzor soruyor: 10

bugün 6. ay kontrolümüzü de tamamladıktan sonra 6 aylık sadece anne sütü maceramızı tamamlayıp doktorumuzun elimize verdiği liste ile ek gıdaya başlayacağız fakat aklım o kadar karıştı ki tavsiyelerinize ihtiyacım var
durumu şöyle özetliyorum,şimdiye kadar ,

sabah 7         emzirme
saat 11          200 cc biberon ile babaanne emzirmesi
saat 14.30     150 cc biberon
saat 17          emzirme ve sabaha kadar emzirmeye devam

bu arada gündüzleri iş yerinde sağarak toplam 200-250 cc süt elde ediyordum,eksiği de stoklarımdan tamamlıyordum. aynı zamanda stoklarım azalıyor...


doktorumuzun verdiği liste

sabah 6        anne sütü
saaat 10       anne sütü
saat 14         anne sütü + yoğurt
saat 18         anne sütü + meyve püresi  
saat 22         anne sütü + sulu muhallebi
gece              anne sütü

meyve püresi : 2-3 fincan meyve suyuna 2-3 vitamin içeren bisküvi, bşraz muz, bir fincan süt,bir tatlı kaşığı silme toz şeker

sulu muhallebi : 1 çay bardağı süte 1 tatlı kaşığı pirinç unu,bir çay kaşşığı toz şeker

sorularım şunlar,neden doktora sormadın diyeceksiniz ama o anda algılayamıyor insan evde inceleyince takıldı hepsi aklıma...:)
1. meyve püresini ve muhallebiyi yaparken hangi sütü kullanmalıyım
2.anne sütünü içtikten sonra yoğurdu,püreyi,muhallebiyi yiyecek yeri kalmazsa...
3. anne sütü+püre öğününde normalde sadece 150 cc içerken şimdi ne kadar süt bırakmalıyım
4.akşam emzirdikten sonra mı muhallebiyi yedireceğim
5.herkes şeker verilmemeli derken neden bu listede herşeye şeker eklenmiş???

biliyorum çok uzun oldu ama sabredip okuyabilenlerden tavsiyelerinizi bekliyorum. 

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Basak_Ada

şeker eklenmesi bana da garip geldi.bence bir yaşına kadar tuz ve şeker vermeyin.hatta bir yaşından sonra da mümkün olduğu kadar az vermeye çalışın.ek gıdaya geçerken verdiğiniz miktarlar kademeli olarak artmalı diye biliyorum.yani ilk gün bir kaşık,sonra iki,bir hafta sonunda öğün tamamlanmış olcak gibi.bence meyve püresinde bisküviye gerek yok,bir de meyve suyu değilde rendeleyerek verirseniz posasını da alır,daha iyi olur diye düşünüyorum.zamanla meyve ve yoğurda alışınca bisküviyi peynir,biraz tere yağı,biraz yumurta sarısıyla karıştırıp kahvaltı öğününde verebilirsiniz.sonra da çorbalara geçersiniz.muhallebi için yeterince sütünüz varsa anne sütü yoksa formül süt kullanın derim,inek sütünü bir yaşa kadar önermiyorlar.bir de milupanın sekiz tahıllı kahvaltısı var,formül sütle hazırlanan,kahvaltı öğününe başlayınca onu da içine peynir yumurta vs. ile zenginleştirerek verebilirsiniz.Ayrıca yine milupanın sütlü pirinçli muhallebisini çok kullanmıştım ben.bu suyla hazırlanıyor.ben bazen muhallebiyi sebzelerini haşladığım suyla yapıp,sebzeleri de püre şeklinde içine katıp öğle yemeğinde yedirirdim.besleyici ve pratik oluyordu.çorba ve sebze yemeklerine biraz irmik ve bulgur ilave edebilirsiniz.
bu anlattıklarım benim kendi deneyimlerim tabii,kesin doğrudur diyemem.Bir de hangi gıdanın hangi ayda verilmesi gerektiğini araştırın çünkü ben aradan zaman geçtiği için net hatırlamıyorum.
Ek gıdaya geçiş dönemi anneler için biraz sancılı oluyor.hem acaba doğru yapıyor muyum kaygısı,hem çevredeki büyüklerin müdahalesi insanı gerçekten yoruyor.hiç kendinizi sıkmayın en doğru yolu zamanla yine siz bulacaksınız.doktorunuzun önerileri sizi tatmin etmediyse başka listelere başvurabilirsiniz.hatta en yakın sağlık ocağından bile alabilirsiniz.kolay gelsin,bebeğiniz inşallah iştahlı ve sorunsuz bir şekilde geçirir bundan sonraki dönemleri,sevgiler.


nerec

biz de ek gıdaya geçmek üzereyiz, doktorumuz ek gıdaların bebek açken verilmesi gerektiğini söyledi. mesela önce pirinçli muhallebi ve ardından emzirme şeklinde... ama ek gıda sonrası ne kadar anne sütü gerekli ben de bilemiyorum, biraz deneme yanılma (veya kusma) ile öğreneceğiz.

ek gıdaya geçişi kademeli verdi; mesela ilk 1 hafta sadece muhallebi (akşam 7-8), ikinci hafta sebze püresi ve 3. hafta ek olarak meyve püresi şeklinde... miktarını da artıra artıra... bunun yanı sıra su da içirmeye başlayın dedi, canı ne kadar isterse...

ek gıda maceramızda bol şans diliyorum.


burcaksahin

Ben de bol sans diliyorum sizlere :) ek gidalara nerecin dedigi gibi teker teker baslayin bence de. Bebeginiz bir seye tepki verirse neye verdigini daha kolay tespit edersiniz. Tepki olarak sevebilir, sevmeyebilir, alerjik reaksiyon verebilir, kabiz yapabilir, ishal yapabilir gibi.. Birde meyveyi hicbirseye karistirmayin bence. Hatta mevyeyi mevyeyle bile karistirmayin baslarda. Once birkac kasik kadar yiyecektir zamanla kasik sayisi artar ve mevyeler cesitlenir. Kivi ve cilek ( gerci zaten mevsimi degil) alerjik oldugu icin yasindan sonra oneriliyor. Once birkac gun elma deneyin sonra mesela armuda gecin. Hepsine biraz biraz alissin sonra mevye karisimlari denersiniz. Dr degilim ama 6 aylik bebege toz seker veren dr ilk defa sahit oluyorum. İlla tatlandirmak isterseniz 1 tatli veya cay kasigi pekmez kullanabilirsiniz. Yazdiklarim benim ve cevremdeki ve nurturia annelerinin deneyimlerinden derlenmistir :)


burcaksahin

Sut olarak devam sutu kullanabilirsinir. Bir de biliyorsunuzdur belki ama eklemek istedim meyveleri metal degil cam rendede rendeleyin. Rende derken zaten cilki yani suyu cikiyor mevyelerin :) kasik olarak da birsure plastik bebek kasigi kullanmanizi oneririm. Bol afiyetli ogunler dilerim.


yasemin_ekin

Merhaba,
Ek gıdalara gectikten sonra ne kadar anne sütü diye sorularda sormuştum zamanında, isterseniz bir göz atın.

Genel olarak, şu 10 aylık sürede öğrendiğim birşey varsa o da her doktor farklı bir yol takip edebiliyor. Bununla beraber her bebek de farklı ve her annenin de yaklaşımı farklı olduğu icin birbirinin aynı iki menuye rastlamak pek mumkun olmuyor. Siz, doktorunuz ve en önemlisi bebeğinizle beraber size en uygun yolu bulacaksınızdır.

Sırayla sorularınız cevaplamaya çalışacağım. Yazdıklarım tamamen benim düşüncelerim.

1. meyve püresini ve muhallebiyi yaparken hangi sütü kullanmalıyım
ben ilk baslarda anne sütüne kıyamadım. Stoklarımdan harcamak istemedim. Formul süt aldım. ancak onda da acemiliğime geldi, Aptamil 350gr.lik kutulardan aldım. Kutuların üstünde açıldıktan sonra -yalnış hatırlamıyorsam-3 hafta icinde tüketiniz gibi bir ibare vardı.  Bebeğim ayrıca formul süt içmediği için,  kutu tam bitmeden 1-2 kutu aptamili atmak zorunda kaldık. Sonrasında ben de tekrar almadım. (Ben kavaltı bulamacını hazırlamak icin almıştım formul mamayı)

Daha sonra piyasayı araştırdığımda, farklı gramajlarda formul sütler olduğunu farkettim. Şimdiki aklım olsaydı, ilk etapta ülker gogly'nin 125 gr. lık formul sütlerini alırdım.

Bir idğer alternatif de çiğ süt kullanmak. Her ne kadar büyük şehirlerde ilk yıl inek sütü yasak deseler de, kendi memleketim Kiliste bebekler mecbur kalınca lıkır lıkır iciyorlar inek sütünü. Ancak alerji, bağırsak florasının hazır olmaması gibi önemli sebelerin yanında , sehirde, küçük yerlerdeki gibi güzel ve güvenilir süt bulmak zor oluyor. Benim fikrim, ne olursa olsun, 6 ay inek sütü icin  erken.


2.anne sütünü içtikten sonra yoğurdu,püreyi,muhallebiyi yiyecek yeri kalmazsa...

 Benim sorduğum soruya verilen cevaplardan hatırladığım doktorlar arasında ana 2 ekol var. Bunlar 6 aydan sonra öncelik ek gıda diyenler; diğeri ise bizim halen ana besinizmiz anne sütü, ejk gıdalar onun doyması icin değil, tatlara alışması için diyenler. Bu durumda sizin doktorunuz 2. gruba giriyor gibi.

Aklıma gelen, normalde 15 dk. emiyorsa, mesela 7-8 dk sonra memeden çıkarıp, ek besinleri vermeyi deneyebilirsiniz.

Bizde, 4. ve 5. aylarda alt seviyede kilo aldığımız icin, bize anne sütü yetmemeye baslamıştı. Bu durumda ek gıdalara ağırlık verdik. Kızım 17 aylık, halen emiyor. İştahı da fena sayılmaz.


3. anne sütü+püre öğününde normalde sadece 150 cc içerken şimdi ne kadar süt bırakmalıyım

Bu sorunun sanırım kesin bir cevabı yok. Deneye yanıla bulacaksiniz. Benim size tavsiyem 150cclik biberonlar yerine, 80cclik biberonlar kullanmanız. ya da nereye sağıyorsanız, onları 80cc sağarak saklamanız. Ek gıdaya geçtikten sonra bebeklerin ne kadar icecekleri değişiyor. Anne sütü ziyan olmasın diye düşünüyorum. 150cc sağarsanız, onu çöz, ısıt, bebeğiniz az bir kısmını icerse çoğu klır. tekrar kullanılamayabilir.
 

4.akşam emzirdikten sonra mı muhallebiyi yedireceğim

Ben isten gelince emziriyordum, sonra 8 gibi muhallebisini yedirmeye çalışıyordum. Kendi sorumda da dediğim gibi, Dr. 150 cc demisti ama ben 80 cc hazırlıyordum ki, anne sütüne de yer kalsın.

5.herkes şeker verilmemeli derken neden bu listede herşeye şeker eklenmiş.

Sanırım şeker, tadı çok tatsız gelmesin diye verilmiş. Ben o mamaların da sıfır şekerli olduklarına inanmıyorum. ancak şunu da ekleyeyim kendi bebeğime hiç şeker vermedim. İçinize sinmiyorsa söyle deneyebilirsiniz, önce şekerisz deneyin. Öyle yiyorsa şeker eklemezsiniz. (1 cay kaşıgı şeker aslında gayet eser bir miktar şeker. )


Güle güle büyütün bebeğinizi....Elcino_mutluatolye

Oncelikle ben de bol sans diliyorum! :)

Doktorunuzun neden herseyin icine seker koymanizi soyledigini anlayamadim, hatta inanamadim! Sekerin zararlari bir yana, cocuk yiyeceklerin gercek tadini alamaz, alisamaz, daha sonra sekersiz seyleri reddeder. Bence bastan siz hic vermeyin... Yavas yavas en alerjik olan elma, armut, seftali gibi meyvelerle baslayarak teker teker deneyin. Zaten zaman icinde surekli agiz tadlari da degisiyor. Ayrica bence de meyve suyu yerine pure verin, ya da basta meyve suyu deneseniz bile kisa sure sonra pureye gecin ve zamanla mumkun oldugunca puturuk miktarini artirin ki daha sonra reddetmesin.

Sanirim istisnalar disinda genelde bebekler ek gidalara saldirmiyorlar. Zaten 4-5 kasikla filan baslayacaktir, ki bu da onu doyurmaz. O yuzden bence acken verin ki, yeni tatlari denemeye merakli olsun ve alissin. Su anda sutunuzle kilo alimi da iyiyse, bence ek gidalara gecisi "tanisma" olarak gorebilirsiniz.

Neden ne kadar sut birakmaniz gerektigini dusundugunuzu anlayamadim. Siz maksimum ne kadar sagabiliyorsaniz sagin ve dondurucu yerine buzdolabinda saklayin. Ertesi gun o sutleri eskiden yeniye dogru tuketsin, aksam geldiginizde artanini buzluga atarsiniz. Boylece hic sutunuz ziyan olmamis olur.

Sulu muhallebiyi 100cc su + 2 tatli kasigi pirinc unu + 1 tatli kasigi yulaf unu karisimiyla hazirlayabilrisiniz. Sonra buna bir miktar anne sutu ya da formul sut ekleyin ve sevdigi bir meyve vaya pekmez ile tatlandirin. Hem daha besleyici olur, hem de seker koymamis olursunuz.

Bebeginizi gule gule buyutun!


ozlemerzor

hepinize çoook teşekkür ederim, yasemin-ekin sana da sabırla sorularıma teker teker cevap verdiğin için ayrıca teşekkür ederim,upuzun cevabını görünce çok mutlu olduğumu söylemeliyimm... dediğiniz gibi deneye deneye anlayacağım herşeyi sanırımi ama yazdıklarınız olabildiğince aydınlattı beni,
son bir soru formül süt yerine keçi sütü kullanarak yapsam muhallebi ve yoğurdu daha mı iyi olur acaba?


yasemin_ekin

yogurt icin keci sütü şart değil. daha doğrusu şöyle: inek sütü, yogurda dönüştüğünde sütten gelebilecek olası zararlar ortadan kaklıyor  (süt ve süt ürünleri alerjisi haric.) 

muhallebi icin keci sütünü deneyebilirsiniz. Aslında ben muhallebi türevleri icin milupaya güvendim.Elcino_mutluatolye

ozlemerzor, muhallebide keci sutu icin de erken olabilir. istersen 9-10 aylik olana kadar keci sutunu de kullanma. Bizim doktorumuz 10.5 aydan sonra keci sutu kullanabilecegimizi soyledi. Bir baska guvendigim doktor da 9 aydan sonra sulandirarak hem inek hem de keci sutu kullanimina izin veriyor. 1 yasina kadar inek sutu verilmemesinin biraz mama sektorunun etkisiyle olduguna inaniyorum.

Tabii yasemin_ekin'in dedigi gibi yogurt yapiminda ikisini de kullanabilirsin.


Caglam

ya ben bu cam rendeden elmayı geçirdim ama öyle bişey ki ben bile bunu yerken çiğneme gereği duydum, nasıl olacak anlamadım yani bebeğim bunu nasıl yutsun, bana biraz akıl verir misinizCevaplamak için Üye ol